Afro 300 pacientë të dyshuar për Covid-19 po trajtohen në spitalet e Kosovës

 Afro 300 pacientë të dyshuar për Covid-19 po trajtohen në spitalet e Kosovës

Në Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës 272 persona janë në trajtim mjekësor si të dyshuar për Covid 19.

Nga ta, 171 persona tashmë janë të konfirmuar me koronavirus dhe janë të shtrirë në Klinika.

Nga kjo shifër, tetë pacientë janë në respirator, 20 të tjerë në CPAP si dhe 169 pacientë gjenden në onksiogjenoterapi.

E Kosovës të martën i janë​ shtuar 197 raste të​ reja me koronavirus, pas marrjes së​ 1,018 mostrave.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik (IKSHPK) ka njoftuar se brenda 24 orëve janë regjistruar tri viktima.

lass="alignnone size-full wp-image-11004" src="https://07press.com/wp-content/uploads/2020/11/Logo-Vector-XHULI-Finale-2-Versione.png" alt="" width="320" height="100" />

LAJME TË TJERA