E premte, Janar 27

Breaking News

Qeveria vendos për ndarjen e 50 eurove shtesë në janar për këtë kategori të punëtorëve

Qeveria vendos për ndarjen e 50 eurove shtesë në janar për këtë kategori të punëtorëve

Breaking News, Më të lexuarat
Punëtorët e sektorit publik në Kosovë me pagë të janarit pritet t’i marrin nga 50 Euro shtesë. Me vendim të Qeverisë së Kosovës nga 50 Euro shtesë në pagë do të vazhdojnë të ndahen për punëtorët e sektorit publik edhe në muajin janar. Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë se ka qenë premtim i qeverisë që të paguhet kjo shtesë deri në hyrjen në fuqi të Ligjit të Pagave, që pritet të nisë në shkurt. Shtesat nga 50 euro për sektorin publik, për përballjen e inflacionit, pati nisur në shtator pas grevave. Nga 50 euro u paguan çdo muaj shtesë deri në dhjetor e tash me vendimin e ri edhe në janar.
Trupi mbi makinë, aksident i rëndë në Leshan të Pejës

Trupi mbi makinë, aksident i rëndë në Leshan të Pejës

Breaking News, Më të lexuarat
Para pak minutash ka ndodhur një aksident i rëndë trafiku në aksin rrugor Prishtinë- Pejë, më saktësisht në fshatin Leshan. Sic shihet edhe në fotot e dërguara në redaksinë e IndeksOnline, një veturë e markës Golf 7 ka përfunduar jashtë rrugës. Pamje janë mjaft të rënda, pasicë vërehet edhe trupi i pasagjerit mbi makinë. IndeksOnline do t’iu mbajë të informuar me rastin.
Kërkesa e Vuçiqit për Kosovën, Kurti: Si të porositësh çaj pa filxhan

Kërkesa e Vuçiqit për Kosovën, Kurti: Si të porositësh çaj pa filxhan

Breaking News, Kombëtare, Lajme
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka dhënë një intervistë për gazetën e njohur zvicerane Tages-Anzeiger para udhëtimit për në Forumin Ekonomik Botëror që mbahet në Davos. Në një intervistë për gazetarin Stephen Israel, një njohës i mirë i zhvillmeve në Ballkan, Kurti ka thënë se bota demokratike duhet të ketë kujdes ndaj “hegjemonisë pan-Sllavike” të Serbisë dhe Rusisë në Ballkan. Ai ka folur edhe për mundësinë e përshkallëzimit të konfliktit. “Do të ishte e papërgjegjshme të thuhet se nuk ka rrezik përshkallëzimi. Që nga sulmi i Rusisë në Ukrainë më 24 shkurt, ne kemi parë prova të hegjemonisë pansllave, siç janë stërvitjet e përbashkëta ushtarake midis Serbisë dhe Rusisë. Edhe disa qindra njerëz mund të shkaktojnë dëme të mëdha” ka thënë ai. Sipas tij, Beogradi synon autono...
Rrron Gjinovci: Po më vjen marre që një ushtar i Kosovës është i dyshuar për plagosjen e civilëve

Rrron Gjinovci: Po më vjen marre që një ushtar i Kosovës është i dyshuar për plagosjen e civilëve

Breaking News, Kryesoret
Rron Gjinovci, analist e moderator, ka shkruar një status, ku ka komentuar plagosjen e dy serbëve në Shterpcë, për të cilën ngjarje është i dyshuar një ushtar i FSK-së. Gjinovci ka shkruar se “po i vie” marre që një ushtar i ushtrisë së Kosovës është i dyshuar për të shtëna në drejtim të civilëve. Tutje, Gjinovci ka treguar se ai është i pikëlluar që një fëmijë 11 vjeç dyshohet që ka qenë cak për vrasje nga një ushtar i FSK. Postimi i plotë:
KB Rahoveci afër marrëveshjes me dy basketbollistë të fortë

KB Rahoveci afër marrëveshjes me dy basketbollistë të fortë

Breaking News, Sport
KB Rahoveco nuk do të dorëzohet, ashtu siç s’ka bërë asnjëherë deri më tani. 07 Press mëson se klubi është afër nënshkrimit të marrëveshjes me dy basketbollistë cilësorë. “Po, është e vërtetë. Jemi në fund të negociatave. Nëse do të ketë vënie të së zezës mbi të bardhën, do t’i zyrzarizojmë. Kaq për momentin”, tha ky burim pranë klubit. Mbetet të shihet se si do të rrjedhin gjërat ditëve në vijim. Kujtojmë se skuadra momentalisht pozicionohet në fund të tabelës, por vetëm katër ndeshje prapa vendit të shtatë, kur ka edhe shumë për t’u luajtur deri në fund.
Me nisma ligjore kërkohet të ndihmohet rritja e konsumit të produkteve vendore

Me nisma ligjore kërkohet të ndihmohet rritja e konsumit të produkteve vendore

Breaking News
Prodhuesit dhe ekspertët e ekonomisë po kërkojnë ndryshime të ligjve aktuale dhe hartimin e një ligji që do të favorizonte prodhuesit vendës. Madje po thuhet se duhet të merren shembull shtet e tjera, duke pohuar se përveç fushatave vetëdijsuese duhet që të hartohen edhe ligje që ndihmojnë rritjen e konsumit. Burim Piraj, pronar i “Meka Halal Food”, për Ekonomia Online tha se duhet të ndryshohen ligjet që kanë të bëjnë me politikat tatimore. Ai shtoi se për rritjen e konsumit duhet të merren edhe masa legjislative, por edhe të ngritët qytetare. “Duhet të ndryshohen shumë ligje, sidomos që kanë të bëjnë me politikat tatimore që i përmenda pak më parë dhe çdo lëndë të parë ose gjysmë-produkt dhe ambalazhe duhet automatikisht të lirohet nga taksa doganore dhe nga çdo pagesë”. “...
Gratë përfshihen në një përleshje që ndodhi pas ndaljes së veturave në një nga rrugët e Kosovës

Gratë përfshihen në një përleshje që ndodhi pas ndaljes së veturave në një nga rrugët e Kosovës

Breaking News, Kombëtare, Lajme
Ka ndodhur një rrahje gjatë ditës së sotme rrugës për Milloshevë. Dy vetura ndalohen anash rrugës, ku më pas fillon rrahja mes dy palëve, por që cak shihet të jetë shoferi i njërës veturë. Ende nuk dihet arsyeja që çoi në këtë rrahje. View this post on Instagram A post shared by IndeksOnline (@indeksonline)
Përhapen me të madhe monedhat false në Prishtinë

Përhapen me të madhe monedhat false në Prishtinë

Breaking News
Policia e Kosovës njofton për shtatë raste të ndryshme ku përmes deponimit dhe pagesave janë gjetur para të falsifikuara. Një zyrtare e bankës në Prishtinë ka njoftuar në polici se nga disa klientë janë deponuar 462 euro (monedha metalike), të falsifikuara. Monedhat janë konfiskuar dhe rasti është duke u hetuar, ka njoftuar policia. Po ashtu në Prishtinë, një zyrtare e bankës ka informuar se nga klientë të ndryshëm janë deponuar 200€ të falsifikuar. “Kartëmonedhat janë konfiskuar dhe rasti është duke u hetuar”, thuhet në njoftimin e PK-së. Një zyrtare e një banke në Lipjan ka informuar se nga një klient është deponuar një kartëmonedhë prej 50 € e falsifikuar. Edhe në këtë rast kartëmonedha është konfiskuar dhe rasti është duke u hetuar. Një rast tjetër ka ndodhur në Prishtinë k...
Sa kushton operimi që e bëri Vjosa Osmani në spitalin privat? Çmime marramendëse

Sa kushton operimi që e bëri Vjosa Osmani në spitalin privat? Çmime marramendëse

Breaking News, Kombëtare, Lajme
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u operua për heqjen e tëmthit në spitalin privat “Aloka”. Reagime të shumta pati ndaj saj, pasi Osmani nuk iu besoi mjekëve tët shtetit, për ta kryer një ndërhyrje të tillë që bëhet qysh pas përfundimit të luftës në QKUK. E në klinikat private një operim i ngjashëm si i presidentes Osmani, ka çmime të ndryshme. Në spitalin “Aloka” ku është operuar presidentja Osmani operimi më i thjeshtë i tëmthit fillon nga 500 euro. Kjo është marrë vesh nga gazetarët e Nacionales që po qëndrojnë në afërsi të spitalit. Kurse, analizat të cilat bëhen para operacionit kushtojnë 200 deri në 300 euro, në spitalin Aloka. Çmime më të larta ka Spitali Amerikan. Nga ky spital, i kanë thënë Nacionales se heqja e tëmthit (idhëzës) kushton nga 1 mijë e 100 deri në ...
E konfirmuar: Arrestohet infermierja që e rrahu të moshuarën

E konfirmuar: Arrestohet infermierja që e rrahu të moshuarën

Breaking News
Policia e Kosovës e ka arrestuar inferemeren e dyshuar, që shihet në një video duke e rrahur një të moshuar. Lajmin e ka konfirmuar Veton Elshani nga Drejtoria e Policisë së Kosovës për Rajonin e Pejës. “Po, është arrestuar. E dyshuara po intervistohet”, tha Elshani për gazetën Nacionale. Ngjarja ka ndodhur në Qendrën e të Moshuarve “Orenda” në Pejë.