E mërkurë, Tetor 5

Ekonomi

A do të ketë rritje të pagave edhe në sektorin privat?

A do të ketë rritje të pagave edhe në sektorin privat?

Ekonomi, Kombëtare, Lajme
Vendimi i Qeverisë së Kosovës që sektori privat të rrisë pagat e punëtorëve me subvencionim prej 50 për qind deri në 100 euro në tre muajt e parë është parë vështirë i zbatueshëm nga Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK). Kjo odë, me anë të një komunikate për media, ndonëse ka përshëndetur vendimin e qeverisë, ka thënë se problemet me inkasimin e mjeteve financiare dhe sigurimi i qëndrueshmërisë financiare i bizneseve e bën të vështirë rritjen e pagave “…Në kuadër të kësaj pako është kushtëzimi prej 50 për qind të rritjes së pagës deri në 100 euro për tre muajt e parë, ku realizimi i së njëjtës do të jetë shumë i vështirë për një pjesë të madhe të bizneseve. Kjo pasi punëdhënësit e sektorit privat e që janë shumicë, do ta kenë shumë vështirë të bëjnë ngritjen e pagave për punëtorët e tyre...
Bie çmimi i grurit në tregjet botërore

Bie çmimi i grurit në tregjet botërore

Ballina, Ekonomi
Marrëveshja e ndërmjetësuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe Turqia që çliroi eksportin e drithit ukrainas të bllokuar prej muajsh nga Ushtria ruse pati ndikim të drejtpërdrejtë në reduktimin drastik të çmimit të ushqimeve. Të dielën katër anije të tjera që transportonin drithëra dhe ushqime u nisën nga portet ukrainase. Organizata për Bujqësinë dhe Ushqimin (FAO) njoftoi se gjatë muajit korrik pati një rënie me 8.6 për qind të Indeksit mujor të Çmimeve të Ushqimeve. https://07press.com/kurti-per-la-repubblica-rreziku-per-lufte-ne-kosove-ekziston/ Bëhet fjalë për reduktimin më të madh mujor që prej vitit 2008. Ky indeks arriti kuotën e 140.9 pikëve në korrik dhe kjo përbën rënien e katërt mujore radhazi. Sipas FAO-s, marrëveshja që garantohet nga pala turke për eksp...
Paralajmërohet rritje e interesit të kredive në Kosovë

Paralajmërohet rritje e interesit të kredive në Kosovë

Ekonomi, Kombëtare, Lajme
Rritja e interesit tek kreditë e qytetarëve të Kosovës duket se do të ndodhë shumë shpejt. Një parashikim për këtë e ka dhënë edhe Banka Qendrore e Kosovës, duke e mbështetur raportin e Banka Qendrore Evropiane, që e bërë një paralajmërim të tillë ditë më parë. Qytetarët e Kosovës shumë shpejt do të ballafaqohen me norma të reja të interesit për kreditë që kanë në banka dhe që do t’i marrin. Norma e interesit për kredi pritet të pësoj rritje.Një parashikim për këtë e ka dhënë edhe Banka Qendrore e Kosovës, duke e mbështetur raportin e Banka Qendrore Evropiane, që e bërë një paralajmërim të tillë ditë më parë. https://07press.com/konjufca-habitet-nga-veprimi-i-pacollit-teksa-shkakton-te-qeshura-ne-kuvend-fitore-a-eshte-kamera-e-fshehte/ “…kostot e mbajtjes së likuiditetit do të ...
Sa është paga e muajit të 13 në Zvicër dhe si llogaritet?

Sa është paga e muajit të 13 në Zvicër dhe si llogaritet?

Ekonomi
Shumica e kompanive në Zvicër u paguajnë paga punonjësve të tyre bazuar në një sistem 13-mujor. Si punon kjo? Pagat zvicerane janë ndër më të lartat në botë, duke tërhequr shumë punëtorë nga jashtë, edhe pse kostoja e jetesës në Zvicër është gjithashtu e lartë. Sistemi me 13 paga nuk është pjesë e ligjit të punës zvicerane, siç është në disa vende, është më shumë një çështje zakoni. Megjithatë, nëse është pjesë e kontratës së punës, atëherë kompania është e detyruar ta paguajë atë. Aktualisht, nëntë nga 10 punëdhënës e bëjnë këtë, përcjell albinfo.ch. Paga e 13-të nuk është bonus Kur punësoheni nga një kompani që përdor sistemin me 13 paga, kjo do të thotë që të ardhurat tuaja vjetore llogariten dhe paguhen me 13 këste dhe jo 12. Disa kompani nuk paguajnë pagën e muajit të 13-të, ...
Inflacioni në Eurozonë rritet në 8.9 për qind, arrin nivelin më të lartë të të gjitha kohërave

Inflacioni në Eurozonë rritet në 8.9 për qind, arrin nivelin më të lartë të të gjitha kohërave

Ballina, Ekonomi
Inflacioni vjetor në Eurozonë shënoi nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 8.9 për qind në korrik. Sipas vlerësimit të Zyrës evropiane të Statistikave të Bashkimit Evropian, shifra që është mbi parashikimet e tregut, u rrit nga 8.6 për qind një muaj më parë dhe 2.2 për qind një vit më parë. https://07press.com/financial-times-dollari-do-te-fuqizohet-serish-ndaj-monedhave-boterore/ “Energjia pritet të ketë normën më të lartë vjetore në korrik me 39.7 për qind, krahasuar me 42 për qind në qershor, ndjekur nga ushqimi, alkooli dhe duhani me 9.8 për qind, krahasuar me 8.9 për qind në qershor, mallrat industriale joenergjetike me 4.5 për qind, krahasuar me 4.3 për qind në qershor dhe shërbimet me 3.7 për qind, krahasuar me 3.4 për qind në qershor”, njofton Eurostat. Inf...
“Çmimi për një kilogram deri në 4 euro”, fermeri nga Dragashi i kënaqur me pagesën për mjedra

“Çmimi për një kilogram deri në 4 euro”, fermeri nga Dragashi i kënaqur me pagesën për mjedra

Ekonomi
Fermeri Shpëtim Buqaj nga fshati Pllavë, Komuna e Dragashit, i cili kultivon mjedra, thotë se është i kënaqur me pagesën. Në reportazhin “Punë t’mbarë” në RTV21, Buqaj ka treguar se çmimi për 1 kilogram mjedra shkon deri në 4 euro, ndonjëherë edhe më shumë. “Deri në 4 euro shkon çmimi i mjedrave për një kilogram. Ndonjëherë edhe më shumë. Vjet ka qenë më dobët, ndërsa viti 2022 është vit i artë për mjedra”, ka thënë ai. https://07press.com/interesante-kjo-eshte-arsyeja-pse-skeni-te-drejte-buzeqeshjeje-ne-foton-e-pasaportes/ Në vitin 2018 sipas tij, ka qenë çmimi më i lirë i mjedrave – 80 centë për kilogram. “Ka qenë më së dobëti atë vit, por nuk jam dorëzuar”, është shprehur tutje Buqaj. Fermeri ka treguar se e kanë vështirë që të gjejnë punëtorë, pasi “të rinjtë po dalin...
Financial Times: Dollari do të fuqizohet sërish ndaj monedhave botërore

Financial Times: Dollari do të fuqizohet sërish ndaj monedhave botërore

Ekonomi
Këtë javë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pritet një tjetër rritje e normave të interesit, e cila, nga ana tjetër, do të sjellë një tjetër fuqizim të monedhës amerikane në raport me monedhat botërore. Lajmi u bë i ditur nga e përditshmja londineze “Financial Times”. “Këtë javë, Sistemi i Rezervës Federale pritet të vazhdojë të forcojë politikën e tij të frenimit të kërkesës për monedha”, shkruan botimi britanik. Kjo, duke rritur normat e interesit mbi homologët e tyre në Evropë dhe Japoni. https://07press.com/importi-i-kosoves-nga-vendet-e-cefta-s-serbia-del-partneri-kryesor/ Normat më të larta të interesit, sipas FT-së, priren të tërheqin investitorët e huaj, duke rritur kërkesën për dollar. Vihet re se forcimi i dollarit në raport me monedhat e tjera, veçanërisht me ...
Importi i Kosovës nga vendet e CEFTA-s, Serbia del partneri kryesor

Importi i Kosovës nga vendet e CEFTA-s, Serbia del partneri kryesor

Ekonomi, Lajme
Agjencia e Statistikave të Kosovës publikoi të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin qershor 2022. Të dhënat nga Tregtia e Jashtme e Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë për 30.5% në muajin qershor 2022, në raport me periudhën e njëjtë të vitit 2021, gjegjësisht në vlerë prej 418.1 milion Eurosh, krahasuar me deficitin prej 320.4 milion Eurosh në vitin 2021. Eksporti mbulon importin me 15.1%. Eksporti i mallrave në muajin qershor 2022 kishte vlerën 74.6 milion Euro, ndërsa importi 492.8 milion Euro, që është një rritje prej 2.4% për eksport dhe 25.3% për import, duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2021. Sipas të dhënave të grupeve kryesore të eksportit: 24.3% të eksporteve e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre; ...
Rënia e Euros prek rekord të ri, monedha Europiane zbret në 116.85 Lekë

Rënia e Euros prek rekord të ri, monedha Europiane zbret në 116.85 Lekë

Ekonomi
Euro e mbylli këtë javë me një rekord të ri në kursin e këmbimit me Lekun. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, Euro u këmbye të premten me 116.85 Lekë, nga 117.25 Lekë që kishte qenë kursi i monedhës Europiane në fund të javës së kaluar. Agjentët besojnë se në këtë periudhë kursi i Euros do të vazhdojë të jetë në efektin e faktorëve sezonalë, të lidhur kryesisht me turizmin. Të dhënat e deritanishme dëshmojnë për një rritje të ndjeshme të turizmit në pjesën e parë të këtij viti. Mbështetur në të dhënat e INSTAT, për periudhën janar-maj, numri i vizitorëve në strukturat akomoduese është rritur me 66% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ndërsa hyrjet e shtetasve të huaj në Shqipëri janë rritur me 55%. Në tërësi, pozitat e forat të Lekut në pjesën e parë të...
Si të filloni një biznes të vogël online?

Si të filloni një biznes të vogël online?

Ekonomi
Kam parë mijëra njerëz që kanë filluar online dhe kanë rritur biznese të suksesshme duke ndjekur këto hapa: 1. Gjeni një nevojë dhe plotësojeni atë 2. Shkruani përmbajtje që shet 3. Dizenjoni dhe ndërtoni një website të lehtë për t’u përdorur 4. Përdorni motorrët e kërkimit për të tërhequr trafikun në faqen tuaj 5. Krijoni një reputacion eksperti për veten tuaj 6. Ndiqni klientët tuaj dhe subscribers me email 7. Rrisni të ardhurave tuaja nëpërmjet shitjeve të vazhdueshme Çdokush mund të përfitojë nga ky proces për të mësuar se si të fillojë një biznes online. Hapi 1: Gjeni një nevojë dhe plotësojeni atë Shumica e njerëzve bëjnë gabim para se të fillojnë, pasi kërkojnë për një produkt së pari dhe më pas për tregun se ku do e shesin këtë produkt. Për të rritur shanset për ...