E diel, Shtator 24

FUN

Përse duhet ngrënë hudhra me stomak bosh

Përse duhet ngrënë hudhra me stomak bosh

FUN, Lajme
Kur mendon për ushqimet që duhen ngrënë me stomak bosh, hudhra është e fundit që të vjen ndër mend. Megjithatë sipas ekspertëve të mjekësisë popullore, kjo perime është e para që duhet ngrënë në mëngjes. Ekspertët kanë kryer shumë studime sipas të cilave, njeriu duhet të konsumojë hudhër përpara se të hajë apo pijë. Në këtë mënyrë dhe krejt e vetme, hudhra do të ketë aftësi më të forta kundër mikrobeve dhe infeksioneve. Kjo ndodh sepse kur jeni pa ngrënë, bakteret janë tejet të ekspozuar dhe të brishtë. Më poshtë do të ndiqni nga AgroWeb.org të gjitha arsyet përse hudhra duhet ngrënë me stomak bosh. Përse duhet ngrënë hudhra me stomak bosh Sipas të dhënave hudhra duhet ngrënë me stomak bosh sepse largon simptomat e hipertensionit, rregullon tensionin e gjakut dhe nxit ...
Çfarë duhet të bëni nëse vëreni një kobër?

Çfarë duhet të bëni nëse vëreni një kobër?

FUN, Globale
Tajlanda njihet si vend me plot gjarpërinj — më shumë se 200 lloje, duke përfshirë kobrat. Kjo mund të jetë shqetësuese për disa njerëz, por ishte ideale për Prangmart Charoenwai si djalë në Tajlandën jugore. Ai ishte i intriguar nga zvarranikët. Një herë ai kapi një gjarpër jo-helmues rreze dielli, duke e lënë të largohej ditë më vonë, kur nuk mundi ta ushqente siç duhet. Ai shikonte video në internet për të mësuar teknikat e kapjes së tyre, tha ai për CNN. Ai e pa kobrën e tij të parë kur ishte rreth 15 ose 16 vjeç, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv. “Ishte mjaft i madh,” tha Prangmart, tani 39 vjeç. “Më vonë e pashë atë gjarpër duke pwrhapur mbulesën e tij. Qëndrova atje duke parë sjelljen e tij. Më kërcënoi, por ndjeva se nuk ishte e frikshme… Mendova se ishte e buku...
Gjelëza bishtbardhë thyen rekord, fluturon për 11 ditë, pa u ndalur askund

Gjelëza bishtbardhë thyen rekord, fluturon për 11 ditë, pa u ndalur askund

FUN
Një gjelezë bishtbardhë, e njohur vetëm me numrin e etiketës satelitore 234684, ka fluturuar 13,560 kilometra, nga Alaska, në shtetin australian të Tasmanisë, pa u ndalur askund, duke vendosur një rekord të ri botëror për fluturimet maratonë të shpendëve. Zogu pesëmuajsh u nis nga Alaska më 13 tetor dhe të dhënat satelitore treguan se ai nuk u ndal gjatë fluturimit të tij maratonë që zgjati 11 ditë e një orë. I gjurmuar në Alaskë, zogu i species Limosa lapponica, fluturoi të paktën 13,560 kilometra, para se të zbriste në gjirin Ansons, në Tasmaninë veri-lindore. Rekordi i mëparshëm mbahej nga një mashkull i rritur i së njëjtës specie – 4BBRW – që fluturoi 13,000 kilometra, vitin e kaluar, duke mposhtur rekordin e tij të mëparshëm prej 12,000 kilometrash, një vit më parë. Shkenc...
Mimoza Kusari-Lila feston sot ditëlindjen, ja sa vite mbush ajo

Mimoza Kusari-Lila feston sot ditëlindjen, ja sa vite mbush ajo

FUN, Kombëtare, Lajme
Mimoza është një nga gratë më të forta në politikë. Edhe pse , jemi mësuar ta shohim në parti të ndryshme, Mimoza gjithmonë kishte një qëllim, të jetë afër qytetarëve, shkruan “Kosovarja” Mimoza aktualisht është deputete nga Lëvizja Vetëvendosje. Mimoza sot ka ditëlindjen, dhe po bënë 47-vite jetë. Ajo me një fotografi duke vrapuar, ka një urim për synim për vetën e saj : “Duke hyrë në 47-sh me vrap.
Vajzat janë BEKIM i madh nga Zoti!

Vajzat janë BEKIM i madh nga Zoti!

FUN
Një vajzë do t’ua mbajë dorën për një kohë, por do t’ju mbajë në zemër përgjithmonë! Lum ata prindër që kanë vajza pasi ato janë bekim i madh nga Zoti, shkruan starmommy, transmeton Klan Kosova. Ato janë të dashura dhe mbushin shtëpinë tuaj me lumturi, të qeshura dhe ngrohtësi. Të kesh një vajzë është shumë mirë pasi ato janë si sistemi yt i mbështetjes dhe shoqja jote më e mirë. Për t’i bërë njerëzit të dinë sa vajzat janë bekim, më poshtë i gjeni disa arsye: Vajzat janë shoqja mbështetëse dhe e dashur për të cilën ëndërron çdo prind. Buzëqeshja e tyre është gjëja më e mirë për prindërit Ato janë sistemi më i mirë i mbështetjes së prindërve Ato të heqin të gjitha tensionet Ato shqetësohen për ju më shumë sesa vetja juaj Vajzat i duan prindërit e tyre pa kushte ...
A janë ndarë Robert Bojaj me gruan e tij, kjo foto i tregon të gjitha

A janë ndarë Robert Bojaj me gruan e tij, kjo foto i tregon të gjitha

FUN
Prive në emisionin e fundit ka raportuar se prezantuesi i radios dhe një emisioni të mëngjesit, Robert Bojaj është ndarë nga dramaturgia, Getoarbë Mulliqi Robert Bojaj dhe Getoarbë Molliqaj nuk janë ndarë. Arsim Gërxhaliu, i specializuar në mjekësinë ligjore ka postuar sonte një fotografi ku çifti shihet së janë bashkë dhe nuk janë ndarë. Sipas raportit, thuhej se çifti më nuk e përcjellin njëri tjetrin në rrjetet sociale. Por, ata vazhdojnë ta përcjellin dhe fotoja që ka postuar në profilin e vet Gërxhaliu e konfirmon që çifti vazhdojnë të jenë bashkë. Kujtojmë se Roberti dhe Getoarba janë prindër edhe të një vajze.
Aktorja e njohur shqiptare pritet të jetë pjesë e Big Brother VIP Kosova

Aktorja e njohur shqiptare pritet të jetë pjesë e Big Brother VIP Kosova

FUN
Aktorja dhe moderatorja e njohur nga Shqipëria, Jonida Vokshi, ka ngritur shumë pikëpyetje në publik, ndërsa ka publikuar një video në llogarinë e saj të Instagram-it, duke iu përgjigjur telefonatës së Big Brother VIP Kosova. Në storien e ndarë me më shumë se 400 mijë ndjekësit e saj, Vokshi ka lënë të kuptohet që mund të jetë pjesë e spekaklit gjigant, i cili po organizohet për herë të parë në Kosovë, veç se nuk ka dhënë detaje të tjera rreth rolit që ajo mund të ketë brenda shtëpisë më të famshme në vend, transmeton klankosova.tv. Ende nuk është zbuluar nëse aktorja e dikurshme e serialit “O sa mirë” bashkë me energjinë e saj pozitive, do të jetë pjesë e këtij spektakli si banore e shtëpisë, apo nëse ajo do të kontribuojë me mendimet e saj në panelin e opinionistëve të këtij format...
Aktori Naser Rafuna bëhet viral, lë pa fjalë plotë repera të njohur

Aktori Naser Rafuna bëhet viral, lë pa fjalë plotë repera të njohur

FUN
Aktori i njohur Naser Rafuna, njëherësh autor i serialit “Çka ka shpija”, ka ndarë në Instagram-in e tij një sekuencë nga xhirimet. Kohën duket që ta ketë shfrytëzuar në maksimum, mes tjerash edhe për të na shfaqur një aftësi të jashtëzakonshme – repturën. Naseri ka lënë pa fjalë me artikulimin dhe shpejtësinë e repturës duke performuar, siç janë shprehur komentuesit, më mirë se një përqindje e madhe e estradës. Momenti s’ka kaluar pa u komentuar nga reperë të njohur si Don Xhoni dhe Lumi B.   Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an   Ein Beitrag geteilt von Naser Rafuna (@naser_rafuna)
Zanfina Ismaili ironizon me reduktimet, mendon zhvendosjen për disa muaj në Shqipëri

Zanfina Ismaili ironizon me reduktimet, mendon zhvendosjen për disa muaj në Shqipëri

FUN, Kombëtare
Kosova këto ditë po përballet me reduktime të mëdha të energjisë elektrike. Kriza e energjisë ka bërë që në shumë vendbanime të Kosovës reduktime pa energji elektrike të shkojnë edhe deri në tri orë, nga dy sa kanë qenë deri më tash. E sigurisht që një situatë e tillë ka shqetësuar çdo kënd, përfshirë këto bizneset apo edhe qytetarët e thjeshtë. Këngëtarja Zanfina Ismaili e cila dikur numëronte një arg hitesh në estradë, zgjodhi rrjetin social Instagram për të bërë ioni me këtë situatë. Ajo publikoi një pamje të pasaportës së saj shqiptare, me të cilën duket se është pajisur së fundmi. Me ironi, interpretuesja e hitit “As i fundit, as i pari”, shkroi se po e mendon zhvendosjen në shtetin amë – kjo ngase atje të paktën nuk ka mungesë elektriciteti. “Pasi e kam këtë pasapor...
“Teta Gjyli” keqpërdoret për të mashtruar bizneset në Gjilan e Prizren, bie në pranga të policisë “përfaqësuesi” i saj

“Teta Gjyli” keqpërdoret për të mashtruar bizneset në Gjilan e Prizren, bie në pranga të policisë “përfaqësuesi” i saj

Breaking News, FUN, Kombëtare, Lajme
Një 25-vjeçar nga Gjilani ka rënë në prangat e Policisë nën dyshimet se ka mashtruar disa kompani në Gjilan e Prizren dhe ka përfituar shuma të konsiderueshme të të hollave duke u prezantuar si përfaqësues i një biznesi, raporton Gazeta Sinjali. Burimet nga Prokuroria kanë bërë me dije se i dyshuari G.Sh., (emër i njohur për redaksinë) është prezantuar si pronar i kompanisë ‘Teta Gjyli’ që është në pronësi të aktorit Osman Azemi dhe kështu ka vënë në lajthitje disa biznese. I dyshuari ‘marrëveshjet’ që i ka bërë me këto kompani kanë qenë gjoja se për marketing gjatë serialit ‘Teta Gjyli’ që do të transmetoheshin në televizionet në Kosovë. Mashtrimi i tij u zbulua, me ç’rast i dyshuari u shoqërua në Polici, ku u përball me veprën që ngarkohet. Me urdhër të Prokurorit të Shtetit ...