E diel, Shtator 24

FUN

Arkivoli bie në mes të rrugës

Arkivoli bie në mes të rrugës

FUN
Arkivoli, për të cilin sipërmarrësi tha se ishte bosh, është në mes të rrugës me katër korsi. Një veturë thuhet se ka humbur një arkivol në qytetin polak të Pulawy. Kjo është raportuar nga Dziennik Wschodni. Në fakt: Fotot në rrjet tregojnë një sënduk prej druri në mes të një rruge të ngarkuar. https://07press.com/paralajmerohet-shperblim-per-qytetaret-qe-marrin-kuponin-fiskal/ Portali pretendon se ka arritur tek pronari i zyrës së funeralit në fjalë. Grazyna Wozniak nga “Memento Mori” kur pa fotot, fillimisht i shkoi mendja një fotomontazh. Por më pas ajo pa emrin e kompanisë së saj në makinën e varrimit dhe nuk donte të mohonte se ishte automjeti i saj. Varrmihësi thekson se arkivoli ishte bosh. Polaku tregon një foto tjetër që supozohet se tregon punonjësin me pantallona ...
Nëse shihni formë katrore të formuar në sipërfaqen e ujit largohuni menjëherë

Nëse shihni formë katrore të formuar në sipërfaqen e ujit largohuni menjëherë

FUN
Nga të gjitha rreziqet e mundshme në oqean është një gjë për të cilënn nuk flitet aq shumë për të: valët katrore. Ky fenomen natyror quhet “det i kryqëzuar” dhe ndërkohë që është mahnitëse për t'u parë mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme për këdo që ndodhet mes tyre, duke përfshirë anije, sërfista dhe veçanërisht notarë. Ky fenomen i bukur i oqeanit ndodh kur valët përplasen nga kënde të ndryshme dhe formojnë sheshe në ujë. Kjo ndodh kur valët nga një sistem moti vazhdojnë edhe pse një ndryshim në erë ka krijuar valë të ndryshme. Valët pastaj drejtohen në një kënd nga njëri-tjetri duke shkaktuar këtë pamje të mahnitshme. Kur ndodh kjo skenë e oqeanit ajo mund të tërheqë shumë spektatorë kureshtarë. Por ajo që qëndron nën këtë pamje mahnitëse janë rrymat që mund të për...
Paralajmërimi i frikshëm: “Do të jetë një dimër i ftohtë” – për çka duhet të рërgatitemi?

Paralajmërimi i frikshëm: “Do të jetë një dimër i ftohtë” – për çka duhet të рërgatitemi?

FUN
Zyrtarët u bëjnë thirrje qytetarëve që të kursejnë energjinë, veçanërisht gazin. Në Gjermani ekziston frika se Rusia mund të përdorë mirëmbajtjen e Nord Stream si pretekst për të bllokuar gazin. Presidenti i Agjencisë Federale të Rrjeteve të Gjermanisë, Klaus Müller, ka frikë nga ndërprerja e plotë e dërgesave të gazit rusdhe u bën thirrje qytetarëve që të kursejnë energjinë tani. Së shpejti do të fillojnë punët në rregullimet dhe kontrollet vjetore të mirëmbajtjes së gazsjellësit Nord Stream 1, i cili lidh drejtpërdrejt mes dy vendeve. Në këtë kohë gazi rus nuk rrjedh, ndërsa punimet zakonisht zgjasin dhjetë ditë. Por, siç paralajmëron ai, këtë herë mund të jetë “mirëmbajtje politike afatgjatë”. Në një rast të këtillë, Gjermania duhet “të mendojë seriozisht për kursime”, tha ai, ...
Disa njerëz mezi e durojnë nxehtësinë, ka shumë arsye dhe disa janë serioze

Disa njerëz mezi e durojnë nxehtësinë, ka shumë arsye dhe disa janë serioze

FUN
Jo të gjithë njerëzit e durojnë nxehtësinë e lartë në mënyrë të njëjtë. Ata që e durojnë lehtë shpesh mendojnë se ata që ankohen për vapën, janë të llastuar ose tepër të ndjeshëm. Është e vërtetë që gjatë kalimit nga pjesa e ftohtë e vitit në atë të ngrohtë të vitit, trupi mund të përshtatet deri në një masë me temperaturat më të larta brenda pak javësh. Përqendrimet e ujit dhe kripës në gjak përshtaten për të lejuar ftohje më të madhe, enët e gjakut ndryshojnë për t’iu afruar lëkurës, etj. Atletët e përdorin këtë proces dhe stërviten në klimat më të ashpra për të nxitur përshtatje më të thella në trup. Por ka njerëz që nuk përshtaten dot me temperaturat e larta. Në mjekësi, ndjeshmëria e pazakontë ndaj temperaturave të larta quhet intolerancë ndaj nxehtësisë. Njihet nga fakti se...
Këto janë shtatë vendet në Kosovë që çdo turist i huaj duhet t’i vizitojë

Këto janë shtatë vendet në Kosovë që çdo turist i huaj duhet t’i vizitojë

FUN
Padyshim që deti është njëri prej destinacioneve kryesore që iu vije në mend njerëzve kur bëhet fjalë për t’i kaluar pushimet verore. Mirëpo, edhe pse Kosova është lënë e “anashkaluar” nga natyra në aspektin detar, ajo ka shumëçka për t’iu dhuruar turistëve të cilët vendosin ta vizitojnë atë dhe t’i shijojnë bukuritë natyrore të saj. Ciceroni Muamer Sivrikoz nga Asociacioni i Guidave Turistike të Kosovës (GuideKs), për Telegrafin shpalosi top vendet më të bukura në shtetin e Kosovës që nuk duhet t’i ikin asnjë vizitori të huaj. Sivrikoz tregoi edhe arsyen se pse një turist i huaj duhet ta vizitojë Kosovën. “Arsyeja se pse duhet vizituar Kosovën janë të shumta, duke përfshirë faktorë të ndryshëm qoftë historik, politik, e gjeografik e deri tek fakti që Kosova është shteti më i ri n...
E PABESUESHME! Kryebashkiaku martohet me krokodilin, në dasmë merr pjesë krejt qyteti

E PABESUESHME! Kryebashkiaku martohet me krokodilin, në dasmë merr pjesë krejt qyteti

FUN
Kryebashkiaku i një qyteti të vogël meksikan u martua me krokodilin në një ceremoni shumëngjyrëshe, ndërsa muzika tradicionale kumbonte. Të ptranishmit po argëtoheshin e kërcenin, ndërsa i luteshin udhëheqësit indigjen ta vuloste dasmën me një puthje. Kryetari i bashkisë së San Pedro Huamelula, Victor Hugo Sosa, u detyrua më shumë se një herë gjatë dasmës të përkulej për t’i vënë buzët në feçkën e aligatorit të vogël, i cili ishte lidhur me sa duket për të shmangur kafshimin e padëshiruar. VIDEO E PLOTË KËTU - 1 Martesa rituale me gjasë daton shekuj më pare, në kohët parahispanike, midis komuniteteve indigjene Chontal dhe Huave të shtetit Oaxaca, si një lutje për bujarinë e natyrës. “Ne i kërkojmë natyrës shi të mjaftueshëm, ushqim të bollshëm, që të kemi peshk në lumë”, – tha ...
Mister në plazhin egjiptian, gjendet një krijesë e çuditshme

Mister në plazhin egjiptian, gjendet një krijesë e çuditshme

FUN
Trupi i një krijese të çuditshme deti është gjetur në një plazh në Egjipt. Banorët e Gadishullit Sinai në Egjipt u tronditën kur panë një pamje të tmerrshme në një plazh të zonës. Deti kishte nxjerrë mbetjet e një krijese të tmerrshme të ngjashme me orkët nga “Zoti i Unazave”. Një 39-vjeçar ka qenë ai që ka gjetur “përbindëshin” misterioz, i cili kishte dhëmbë të mprehtë, ndërsa i mungonin sytë. “ Isha në një kamping me miqtë dhe po ecnim përgjatë bregdetit. E pashë herët në mëngjes. Lëkura e tij ishte tharë, ai ishte gri i errët, me një kokë të çuditshme dhe një gojë të hapur ku i shiheshin dhëmbët e mprehtë” , përshkroi ai. Ai vazhdoi: “ Nuk pashë asnjë sy. Trupi i tij ishte i gjatë dhe i lakuar dhe i ngjante një kali deti. Isha i habitur nga madhësia e tij, koka e tij ishte më ...
A keni problem me djersitjen e tepërt? Këto këshilla do t’ju ndihmojnë

A keni problem me djersitjen e tepërt? Këto këshilla do t’ju ndihmojnë

FUN
Djersitja e tepërt është një problem shëndetësor, por edhe estetik. Arsyet e shfaqjes së hiperhidrozës mund të jenë të ndryshme, mund të jetë pasojë e diabetit, çrregullimeve të tiroides, menopauzës etj. Një diagnozë e saktë bëhet nga një mjek. Gjithnjë e më shumë njerëz që djersiten shumë po e zgjidhin problemin me botox. Duke qenë se Botox-i përmban një neurotoksinë e cila përveçse “hekuros” rrudhat në fytyrë, mund të ndalojë edhe punën e gjëndrave të djersës, është bërë një metodë e njohur për ndalimin e djersitjes. Çfarë duhet të bëni? Duhet të vishni rroba të bëra nga materiale që janë të këndshme për lëkurën. Përveç kësaj, duhet reduktuar marrja e pijeve alkoolike, erëzave të forta dhe kafes, sepse këto ushqime përmbajnë substanca që stimulojnë neurotransmetuesit në tru që a...