E premte, Mars 31

Globale

Sërish dridhet Turqia, dy tërmete brenda tre minutave

Sërish dridhet Turqia, dy tërmete brenda tre minutave

Globale, Më të lexuarat
Sot më 19 mars, Turqia u godit nga një tërmet me magnitudë 4.5 ballë të shkallës Rihter, në orën 15:54 me orën lokale.Sipas EMSC, epiqendra ishte shtatë kilometra në jug të Goksun në provincën Kahramanmaras. Tërmeti vjen pasi Turqia dhe Siria përballen me pasojat e tërmeteve shkatërruese që nga 6 shkurti, të cilët vranë më shumë se 50 mijë njerëz.Ndërkohë raportohet se atje ka pasur edhe një tërmet të dytë ka qenë me magnitudë 4.2 ballë me epiqendër tre kilometra në perëndim të Goksunit. Ai është regjistruar vetëm tre minuta pas të parit.
Suedia ‘jep leje’ për djegien e Kuranit

Suedia ‘jep leje’ për djegien e Kuranit

Globale
Një lider i dënuar i së djathtës ekstreme në Suedi ka marrë lejen nga autoritetet për të djegur një kopje të librit të shenjtë të Kuranit jashtë ambasadës turke në Stokholm, në një kohë kur vendi po zhvillon një luftë të vërtetë diplomatike për të bindur presidentin Erdogan që ta lejojë atë të anëtarësohet në NATO. 41 vjeçari Rasmus Paludan siguroi një leje për të djegur librin përpara ndërtesës më 21 janar, grumbullim i cili përkoi me dy protesta të planifikuara më herët kundër vendimeve të Turqisë. Danezo-suedez Paludan tha se me veprimin e tij dëshiron të shënojë lirinë e fjalës pasi varja e një kukulle me imazhin e presidentit turk Tajip Erdogan, pranë bashkisë së Stokholmit provokoi një reagim të fortë në Turqi. Vendimi për të lejuar djegien e Kuranit vjen në një kohë marrëdh...
Presidenti Macron qëllohet me shuplakë – publikohen pamje

Presidenti Macron qëllohet me shuplakë – publikohen pamje

Globale
Presidenti i Francës, Emmanuele Macron, është sulmuar me shuplakë nga një aktiviste në Francë, përcjell albinfo.ch. Ai ishte i shoqëruar nga trupërojat e tij kur po takonte aktivistët, por nuk mundi t’i shmangej shuplakës së gruas, e cila e goditi në fytyrë. Sigurimi ndërhyri menjëherë, duke e neutralizuar gruan, por edhe reagimi i presidentit Macron ishte pothuajse normal. Emmanuel Macron got slapped up again pic.twitter.com/puqyPnJOyB— Luke Rudkowski (@Lukewearechange) November 20, 2022
Çfarë duhet të bëni nëse vëreni një kobër?

Çfarë duhet të bëni nëse vëreni një kobër?

FUN, Globale
Tajlanda njihet si vend me plot gjarpërinj — më shumë se 200 lloje, duke përfshirë kobrat. Kjo mund të jetë shqetësuese për disa njerëz, por ishte ideale për Prangmart Charoenwai si djalë në Tajlandën jugore. Ai ishte i intriguar nga zvarranikët. Një herë ai kapi një gjarpër jo-helmues rreze dielli, duke e lënë të largohej ditë më vonë, kur nuk mundi ta ushqente siç duhet. Ai shikonte video në internet për të mësuar teknikat e kapjes së tyre, tha ai për CNN. Ai e pa kobrën e tij të parë kur ishte rreth 15 ose 16 vjeç, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv. “Ishte mjaft i madh,” tha Prangmart, tani 39 vjeç. “Më vonë e pashë atë gjarpër duke pwrhapur mbulesën e tij. Qëndrova atje duke parë sjelljen e tij. Më kërcënoi, por ndjeva se nuk ishte e frikshme… Mendova se ishte e buku...
Kërkuan të rregullojnë kuzhinën e banesës, zbulojnë thesarin shekullor

Kërkuan të rregullojnë kuzhinën e banesës, zbulojnë thesarin shekullor

Globale
Për dekada kanë kaluar të paditur poshtë një thesari të vërtetë. Çdo ditë, në kuzhinën ku shpesh herë bënin llogaritë për buxhetin familjar, qindra monedha floriri ndodheshin vetëm pak centimetra poshtë tyre. Por fati nuk mund të ishte aq i beftë, dhe i shpërbleu. Pikërisht ajo kuzhinë e një shtëpie anonime në Jorkshair, në Britaninë e Madhe, në 2019 ishte në një gjendje kritike, me nevojë urgjente për rikonstruktim. Punimet në themelet nxorën pothuajse menjëherë detajet e një qypi prej balte, ku ndodheshin 264 monedha ari, disa prej tyre të vjetra katër shekuj. Më të rejat ishin të vitit 1727, dhe studiuesit që u konsultuan më vonë mendojnë se pikërisht ajo është data kur janë groposur, për arsye të panjohura. Me siguri dihet kush i ka fshehur, pronarët e parë të godinës, Joseph ...
Një ekiр mjekëѕh i heqin tumorin 40 kg një gruaje

Një ekiр mjekëѕh i heqin tumorin 40 kg një gruaje

Globale
Një ekip mjekësh në Brazil kanë arritur që t’i heqin një gruaje një tumor me peshë 40 kilogramë. Ekipi i drejtuar nga profesor Glaucio Boechat, vendosën që të hiqnin masën gjigante pas një konsultimi të kujdesshëm me shumë specialistë të fushës. Operacioni u zhvillua të mërkurën më 31 gusht në një spital në Rio de Zhaneiro, Sao Jose do Avai. Pacientja është një 45-vjeçare e cila prej pesë vitesh jeton me masën në trup. Dr. Glaucio Boechat zbuloi imazhet e tumorit dhe shpjegoi se ekipit iu deshën dy orë për të hequr masën prej rreth 40 kilogramë, që varej mbi pjesën e barkut të gruas, e cila në kohën e operacionit peshonte për shkak të saj mbi 120 kilogramë. Ishte tumori më i madh që kam operuar dhe sigurisht më i madhi që dikush ka operuar ndonjëherë. Ndërsa Boechat dhe staf...
Regjistrohet rasti i parë me linë e majmunëve në Mal të Zi

Regjistrohet rasti i parë me linë e majmunëve në Mal të Zi

Globale
Mali i Zi ka raportuar për rastin e parë me linë e majmunëve. Rasti është konfirmuar nga Laboratori i Departamentit të Diagnostifikimit Molekular të Institutit të Shëndetit Publik. “Rasti i regjistruar është shtetas malazez dhe është në gjendje të mirë të përgjithshme”, thuhet në njoftimin e shpërndarë nga ky institucion. https://07press.com/7-vjecari-hidhet-ne-pishinen-6-metra-te-thelle-dhe-shpeton-nje-3-vjecar-nga-mbytja/ Mali i Zi i është bashkuar listës së 79 vendeve ku është regjistruar kjo sëmundje, raporton Euronews Albania. Instituti për Shëndet Publik i Malit të Zi apelon qytetarët që të respektojnë masat parandaluese higjieno-epidemiologjike dhe të respektojnë rekomandimet e institucioneve shëndetësore. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka shpallur linë e...
7-vjeçari hidhet në pishinën 6 metra të thellë dhe shpëton një 3-vjeçar nga mbytja

7-vjeçari hidhet në pishinën 6 metra të thellë dhe shpëton një 3-vjeçar nga mbytja

Globale
Një djalë shtatëvjeçar është bërë “hero” pasi u hodh në një pishinë 6 metra të thellë për të shpëtuar një trevjeçar nga mbytja. Massiah Browne, nga Sacramento, Kaliforni, ishte duke notuar me familjen e tij në kompleksin e tyre të apartamenteve, kur vuri re se vogëlushi, i cili ishte i huaj për të, ishte shtrirë me gojën dhe sytë hapur në fund të pishinës. Ai u zhyt shpejt në ujë dhe e nxori vogëlushin, duke i shpëtuar jetën mrekullisht. Në një intervistë për Good Morning America, Massiah, i cili ka marrë mësime noti që në moshë të re, ka folur për momentin heroik. https://07press.com/tenton-tu-jape-policeve-50-euro-ryshfet-arrestohet-i-dyshuari-ne-rahovec/ Ai tha: “Unë isha duke luajtur në pishinë dhe më pas pashë një djalë në fund të pishinës dhe shkova ta merrja”. Nxënësi...
Shkrirja e akullnajave ndryshon kufirin Zvicër-Itali

Shkrirja e akullnajave ndryshon kufirin Zvicër-Itali

Globale
Temperaturat e larta ekstreme, për shkak të ndryshimeve klimatike po përshpejtojnë shkrirjen e akullnajave të Zvicrës, duke shkaktuar disa sfida të papritura gjeopolitike. Shkrirja e një akullnaje në Alpe ka zhvendosur vijën kufitare mes Zvicrës dhe Italisë, të cilat ndajnë një kufi prej 800.2 kilometrash. https://07press.com/i-riu-sh%d1%80eton-heroiki%d1%95ht-2-vjecaren-ra-nga-kati-i-6-te-e-%d1%80riti-ne-krahe/ Vija kufitare në këtë zonë përcaktohet nga një kanal kullues. Por me shkrirjen e akullnajës Theodul, vija është zhvendosur në del Cervino, pranë majës Testa Grigia në një lartësi prej 3,480 metra dhe gradualisht po lëviz poshtë ndërtesës, duke bërë që disa turistë të pyesin nëse tani ndodhen në Zvicër. Çështja ka qenë objekt i negociatave diplomatike midis Zvicrës dhe ...
I riu shрëton heroikiѕht 2-vjeçaren/ Ra nga kati i 6-të, e рriti në krahë

I riu shрëton heroikiѕht 2-vjeçaren/ Ra nga kati i 6-të, e рriti në krahë

Globale
Shen Dong nga qyteti Tongxiang në Kinë ishte duke shkuar punë si çdo ditë, kur papritmas dëgjoi një zhurmë sipër tij. Një vajzë 2-vjeçare ishte duke rënë nga dritarja e katit të gjashtë të pallatit sipër tij. Ai lajmëroi policinë, por para se të arrinin, vajza filloi të shkëputej sërish. Shen vrapoi dhe e kapi në kohën e duhur. https://07press.com/pishina-e-djallit-vend-tmerresisht-i-bukur-por-a-do-guxonit-te-shkonit/ Ai çoi vajzën në spital ku fatmirësisht po rikuperohet plotësisht, pasi ka pësuar vetëm lëndime të lehta. Pamjet e rënies të filmuara nga telefonat celularë dhe pamjet e kapjes nga kamerat e sigurisë janë bërë virale në mediat sociale kineze. Megjithatë Shen, kur u intervistua, ishte mjaft modest për shpëtimin e tij heroik. “Unë jam baba vetë dhe nuk dua të...