E diel, Shtator 24

Globale

Shkrirja e akullnajave ndryshon kufirin Zvicër-Itali

Shkrirja e akullnajave ndryshon kufirin Zvicër-Itali

Globale
Temperaturat e larta ekstreme, për shkak të ndryshimeve klimatike po përshpejtojnë shkrirjen e akullnajave të Zvicrës, duke shkaktuar disa sfida të papritura gjeopolitike. Shkrirja e një akullnaje në Alpe ka zhvendosur vijën kufitare mes Zvicrës dhe Italisë, të cilat ndajnë një kufi prej 800.2 kilometrash. https://07press.com/i-riu-sh%d1%80eton-heroiki%d1%95ht-2-vjecaren-ra-nga-kati-i-6-te-e-%d1%80riti-ne-krahe/ Vija kufitare në këtë zonë përcaktohet nga një kanal kullues. Por me shkrirjen e akullnajës Theodul, vija është zhvendosur në del Cervino, pranë majës Testa Grigia në një lartësi prej 3,480 metra dhe gradualisht po lëviz poshtë ndërtesës, duke bërë që disa turistë të pyesin nëse tani ndodhen në Zvicër. Çështja ka qenë objekt i negociatave diplomatike midis Zvicrës dhe ...
I riu shрëton heroikiѕht 2-vjeçaren/ Ra nga kati i 6-të, e рriti në krahë

I riu shрëton heroikiѕht 2-vjeçaren/ Ra nga kati i 6-të, e рriti në krahë

Globale
Shen Dong nga qyteti Tongxiang në Kinë ishte duke shkuar punë si çdo ditë, kur papritmas dëgjoi një zhurmë sipër tij. Një vajzë 2-vjeçare ishte duke rënë nga dritarja e katit të gjashtë të pallatit sipër tij. Ai lajmëroi policinë, por para se të arrinin, vajza filloi të shkëputej sërish. Shen vrapoi dhe e kapi në kohën e duhur. https://07press.com/pishina-e-djallit-vend-tmerresisht-i-bukur-por-a-do-guxonit-te-shkonit/ Ai çoi vajzën në spital ku fatmirësisht po rikuperohet plotësisht, pasi ka pësuar vetëm lëndime të lehta. Pamjet e rënies të filmuara nga telefonat celularë dhe pamjet e kapjes nga kamerat e sigurisë janë bërë virale në mediat sociale kineze. Megjithatë Shen, kur u intervistua, ishte mjaft modest për shpëtimin e tij heroik. “Unë jam baba vetë dhe nuk dua të...
“Pishina e Djallit”, vend tmerrësisht i bukur, por a do guxonit të shkonit?

“Pishina e Djallit”, vend tmerrësisht i bukur, por a do guxonit të shkonit?

Globale
Është një prej ujëvarave më të frikshme në botë. Vizitorët e shumtë në Zambi shkojnë deri buzë ujëvarës, aty ku detyrohen të ndalen për shkak të lartësisë. https://07press.com/dorezohet-kosova-pacientet-me-kancer-shkojne-te-trajtohen-ne-shqiperi/ Pamja është shumë e bukur në “Pishinën e Djallit”, por edhe jashtëzakonisht e frikshme. A do të guxonit ju të notonit deri në maje të kësaj ujëvare?
Pamje: Shikojeni në 360 shkallë mjegullnajën e mahnitshme planetare, “Unaza e Jugut”

Pamje: Shikojeni në 360 shkallë mjegullnajën e mahnitshme planetare, “Unaza e Jugut”

Globale
Një bioteknolog jemenas, i quajtur Hashem Al-Ghaili, ka publikuar pamje 360 shkallë të fotografive të realizuara nga teleskopi i NASA-s, “James Webb”. Al-Ghaili thotë se në pamje shihet një yll që po vdes. Ylli shihet në pjesën qendrore të mjegullnajës. Ky yll, sipas jemenasit, ka lëshuar unaza gazi e pluhuri me mijëra vjet në të gjitha drejtimet. https://07press.com/ministria-i-con-ne-gjykate-4-pompa-te-benzines/ Për më tepër, thuhet se teleskopi “James Webb” për herë të parë ka zbuluar se ylli, që po vdes, është i zhytur në pluhur hapësinor. Mjegullnaja planetare ndodhet rreth 2.500 vite drite larg nesh. Pamjet e siguruara nga teleskopi i fuqishëm thuhet se do t’u mundësojnë shkencëtarëve që të analizojnë më shumë hollësi për mjegullnajat planetare si “Unaza e Jugut”. Për ...
Mësohet motivi tmerrues i vrasjes së ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe

Mësohet motivi tmerrues i vrasjes së ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe

Globale
Nëna e njeriut që akuzohet për vrasjen e ish kryeministrit Shinzo Abe është anëtare e kishës së bashkuar, dhe e cila u fajësua nga i dyshuari si motivi për të bëmën e tij javën e kaluar. Kisha, anëtarët e së cilës njihen si “Moonies”, konfirmoi në një konferencë për shtyp gjatë ditës së sotme (e hënë, 11 korrik) se nëna e Tetsuya Yamagamit - që u prangos pak momente pasi qëlloi Aben nga prapa në një fjalim të fushatës zgjedhore të premten – merrte pjesë në takimet e tyre një herë në muaj. Yamagami, 41 vjeçar, iu tha hetuesve se fillimisht kishte dashur të shënjestronte liderin e organizatës, por se kishte pasur për qëllim të vriste edhe Aben, për të cilin tha se ka promovuar kishën në Japoni. Ai u shpreh se nëna e tij kishte bërë një “donacion të madh” për kishën para më shumë se ...
Me 15 nëntor të këtij viti, popullsia e botës parashihet të arrijë në 8 miliardë

Me 15 nëntor të këtij viti, popullsia e botës parashihet të arrijë në 8 miliardë

Globale
Sipas Raportit për Perspektivat e Popullsisë Botërore 2022 të publikuar nga Departamenti për Çështje Ekonomike dhe Sociale i Kombeve të Bashkuara, thuhet se popullsia e botës parashihet të arrijë në 8 miliardë njerëz deri më 15 nëntor 2022. Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë arritjen deri në 8 miliardë njerëz e quajti histori triumfi. https://07press.com/bik-u-tregon-numrin-e-kurbaneve-te-therur-diten-e-bajramit/ “Kjo është storje suksesi, jo skenar për fundin e botës. Në këtë botë, përkundër sfidave, gjithnjë e më shumë njerëz janë të arsimuar dhe jetojnë jetë më të shëndetshme se në çdo moment të mëparshëm të historisë së njerëzimit,” tha Drejtoresha Ekzekutive e UNFPA-sa, Dr. Natalia Kanem”, thuhet në komunikatë. Ata thanë se investimi tek njerëzit, në të drejtat dh...
Dalin pamjet e vrasjes së ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe

Dalin pamjet e vrasjes së ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe

Globale
Ky është momenti i tmerrshëm kur ish-lideri japonez Shinzo Abe u qëllua për vdekje gjatë një mitingu politik të premten. Videot e dëshmitarëve okularë të postuara në internet tregojnë 67-vjeçarin duke mbajtur me qetësi një fjalim në qytetin perëndimor të Nara, kur një re tymi shfaqet pas shpërthimit të një goditjeje fillestare. Abe dhe ata përreth tij duken të hutuar në fillim, me ish-kryeministrin që po kthehet ngadalë në drejtim të shpërthimit - vetëm për t'u rrëzuar nga një shpërthim i dytë rreth tre sekonda më vonë. In this video you can see the shooter standing right behind Shinzo Abe, wearing a white mask and a green t-shirt. And then he shot Shinzo Abe after which the security officers caught him.#ShinzoAbeShot #shinzo #Japan pic.twitter.com/1TDEORwwmV— Gaurav Agrawal...
Pamje drithëruese: Si e ndoqi dorasi i dyshuar ish-kryeministrin japonez me armë përgjatë tërë kohës

Pamje drithëruese: Si e ndoqi dorasi i dyshuar ish-kryeministrin japonez me armë përgjatë tërë kohës

Globale
Në fotot e publikuara shihet ish-kryeministri i Japonisë Shinzo Abe me të dyshuarin për vrasjen e tij që e ndiqte në sfond. Abe vdiq sot pas goditjes nga një vrasës i vetëm që përdori një armë artizanale. Ish-kreu japonez u qëllua në qafë e në gjoks, ku si pasojë e plagëve më vonë vdiq. Në foton e fundit të marrë para se të vdiste, Abe ngjitet të flasë në podium teksa i dyshuari për vrasje e shikon i fiksuar nga prapa. Disa minuta pas marrjes së fotos sulmuesi qëllon me armën e tij artizanale duke e plagosur fatalisht. Pas dy të shtënave të zhurmshme Abe shihet duke mbajtur gjoksin me dorë. Policia arrestoi si atentator të dyshuar një 41 vjeçar, veteran të ushtrisë së vendit me një armë artizanale. Kryeministri aktual i Japonisë e quajti vrasjen një “akt djallëzor”. ...
Drejt e në ushtarin rus – ushtria ukrainase hedh bombën duke e lënë të vdekur armikun (VIDEO)

Drejt e në ushtarin rus – ushtria ukrainase hedh bombën duke e lënë të vdekur armikun (VIDEO)

Globale
Ushtria ukrainase ka publikuar pamjet se si trupat e saj kanë vazhduar të sulmojnë armikun në territorin e saj. Pamjet e publikuara nga Ukraine Pravde, shfaqin momentin kur droni i ushtrisë ukrainsë qëllon me saktësi të madhe ushtarin rus. https://07press.com/1602-raste-aktive-me-koronavirus-ne-kosove/ Në fillim të videos shihet se si ai tenton të fshihet në mes të pyllit, por droni sheh gjithçka dhe e zbulon më në fund vendndodhjen e tij. Pas disa sekondave drejt tij lëshohet një bombë dhe e qëllon atë duke e lënë të vdekur, së paku kështu mendohet në bazë të pamjeve. Vendi se ku ka ndodhur kjo nuk është zbuluar nga mediat ukrainase. /Nacionale/ https://youtu.be/JXkGlOx18I8
Snajperistja e modelja e famshme vritet nga trupat e Putinit në Ukrainë

Snajperistja e modelja e famshme vritet nga trupat e Putinit në Ukrainë

Globale
Ish-modelja braziliane, 39-vjeçarja Thalita do Valle, u vra gjatë granatimeve ruse të Kharkiv. Sipas tabloidit Mirror, Thalita ishte një snajpere që publikonte bëmat e luftës në YouTube. Gjatë sulmit, u vra Douglas Buriga, një ish-ushtar i ushtrisë braziliane, i cili u kthye në bunker për të gjetur gruan 39-vjeçare të vrarë. Luftëtarë të tjerë pohojnë se Thalita ishte e vetmja anëtare e njësisë që i mbijetoi sulmit të parë me raketë. Ajo luftoi në Irak kundër Shtetit Islamik Luftëtarët deklaruan se ajo kishte përvojë në konfliktet e mëparshme, sepse ajo luftoi në Irak kundër Shtetit Islamik. Ajo dokumentoi "aventurat" e saj të luftës nga Iraku në kanalin e saj në YouTube. Gjatë luftës në Irak, brazilianja mori trajnime me snajper dhe iu bashkua forcave të armatosura të Peshmergës ...