E diel, Shtator 24

Globale

Video / Pamje nga momenti i sulmit që la disa të vrarë në Danimarkë

Video / Pamje nga momenti i sulmit që la disa të vrarë në Danimarkë

Globale, Lajme
Një 22 vjeçar ka kryer një sulm me armë zjarri në një nga qendrat më të mëdha të tregut në Danimarkë, duke lënë të vdekur disa persona, si dhe disa të plagosur. Policia ende nuk ka qenë në gjendje të jap detaje rreth rastit, ndërkohë që kanë thënë se sulmi mund të jetë edhe akt terrorist. Disa pamje janë publikuar nga momentet e sulmit, me qytetarët që posa dëgjuan të shtënat filluan të ikin. Mass shooting in Copenhagen, Denmark shopping mall. Several fatalities. Gunman seen here in video. This story is still developing. pic.twitter.com/9oRrVDZ76O— Mike Sington (@MikeSington) July 3, 2022 BREAKING 🇩🇰 : Watch - The moment gunmen fired multiple people at 'Fields' shopping mall in #Copenhagen, Denmark. ♦️Man on a shooting rampage inside 'Fields' shopping mal...
Aksident i rëndë në Gjermani, vdes babai bashkë me djalin 5-vjeçar

Aksident i rëndë në Gjermani, vdes babai bashkë me djalin 5-vjeçar

Globale, Lajme
Një shofer 44-vjeçar, që po voziste automjetin e tipit Mercedes u përplas me një gjysmërimorkio që po vinte nga Wedringen, të premten për arsye që janë ende të paqarta. 44-vjeçari dhe djali i tij 5-vjeçar nuk i kanë mbijetuar përplasjes së rëndë dhe kanë ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, raporton “Bild”. Pjesa e komunikacionit ku ka ndodhur aksidenti tragjik është dashur të mbyllet për rreth pesë orë. “Policia, brigada e zjarrfikësve, shërbimet e shpëtimit, një mjek i urgjencës dhe shërbimet e urgjencës psikosociale dolën ne vendin e ngjarjes”, tha një zëdhënës i policisë të shtunën. https://07press.com/ganimete-musliu-nga-traktori-fton-kurtin-qe-hipi-ne-kombaje-doku-edhe-neper-katunde-te-skenderajt-video/
Suedia e mbështet hapjen e shpejtë të bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Suedia e mbështet hapjen e shpejtë të bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Globale
Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, tha se mbështesin hapjen sa më të shpejtë të bisedimeve të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. Linde përmes një cicërime në rrjetin social Twitter tha se që tani ka konsultime të gjera dhe një rrugë përpara për Maqedoninë e Veriut. “Suedia mbështet hapjen sa më të shpejt të bisedimeve të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE” ka shkruar mes tjerash ajo në Twitter. Sweden 🇸🇪 supports opening North Macedonia’s 🇲🇰 EU 🇪🇺 accession talks as soon as possible. Welcome that there are now ongoing broad consultations in North Macedonia on a way forward. @Bujar_O— Ann Linde (@AnnLinde) July 2, 2022