E premte, Janar 27

Kombëtare

Dyshimet se ka ikur drejt Gjermanisë, flet avokati i Aurona Pelajt

Dyshimet se ka ikur drejt Gjermanisë, flet avokati i Aurona Pelajt

Kombëtare, Lajme
Avokati mbrojtës i Aurona Pelajt, të dyshuarës për sulmin ndaj të moshuarës në qendrën “Orenda” në Pejë, Veton Berisha e ka mohuar që klientja e tij të jetë larguar nga Kosova. Berisha i ka thënë Gazetës Express se Pelaj s’ka asnjë mundësi që të ik nga vendi dhe se aktualisht është në shtëpinë e saj. “Jo, nuk qëndron një deklaratë e tillë. Nuk ka asnjë mundësi me ik, ajo është në shtëpi të vetë”, ka thënë Berisha. Ai tha se sot ka folur me klienten e tij. Dyshimet se Pelaj mund të jetë larguar nga vendi, ka ngritur sot avokati i të moshuarës, Meshar Selimaj. Gazeta Express ka pyetur edhe Prokurorinë e Pejës për këto dyshime, por deri në publikimin e tekstit, s’ka marrë përgjigje. Ai tha se sipas informacioneve që ka, Pelaj mund të jetë në Gjermani. “Me informacionet që...
Narqize Arenliu emërohet u.d drejtoreshë e ShSKUK-së

Narqize Arenliu emërohet u.d drejtoreshë e ShSKUK-së

Kombëtare, Lajme
Narqize Arenliu është zgjedhur si ushtruese e detyrës së drejtoreshës së Shërbimit Spitalor, Klinik dhe Universitar të Kosovës. Arenliu deri më tani ka ushtruar postin e drejtoreshës së Spitalit të Prizrenit, ndërsa emërimi i saj në krye të ShSKUK-së vjen pas dorëheqjes së Pranvera Zejnullahut. Tash ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së ShSKUK-së, ishte edhe drejtoreshë e Shëndetësisë në Prizren gjatë kohës kur me këtë komunë udhëhiqte Lëvizja Vetëvendosje. https://07press.com/e-konfirmuar-me-30-janar-fes-prezanton-draft-statutin-e-asociacionit/
Gazetari Lavdim Hamidi e ‘gozhdon’ Mimoza Kusarin, përgjigjet e saj të mjera (VIDEO)

Gazetari Lavdim Hamidi e ‘gozhdon’ Mimoza Kusarin, përgjigjet e saj të mjera (VIDEO)

Kombëtare, Lajme
Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari, në paraqitjen e saj në njërin nga televizionet kosovare të martën në mbrëmje ka lënë shumë për të dëshiruar. Kusari përballë gazetarëve në emisionin "Context" të ATV-së është pyetur për privatizimin e KEDS-it. Por përgjigje të detajuar për këtë punë nuk dha. "Pse s'po ia përmendin kryetares që ka qenë në komisionin ndërministror për privatizimin e KEDS-it? A je pendu që është shitë me atë çmim KEDS-i?"- e ka pyetur gazetari Lavdim Hamiti deputeten e VV-së. Në përgjigjen e saj të gjatë, Kusari-Lila fillon që të shpjegojë, por pa treguar nëse është penduar ose jo për shitjen e KEDS-it, siç i kërkoi gazetari. "Me të thanë të drejtën, kur kthehem prapa në ato rrethana që e kanë karakterizu e para edhe procesin, atëhe...
Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtyre tri grave, morën telefonin e huaj në një qendër tregtare në Prizren

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtyre tri grave, morën telefonin e huaj në një qendër tregtare në Prizren

Kombëtare, Lajme
Sektori i Hetimeve të Stacionit policor Prizren njofton se është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale Vjedhje, që ka ndodhur me datë 29.12.2022 në qendrën tregtare “Lorik”, në Prizren që ndodhet në rrugën “Wesli Klark” në Prizren. Policia thotë se “me datën 29/12/2022 në ora 23:45 ,ankuesi B.M. ka raportuar se gjate blerjes të gjësendeve në qendrën tregtare “Lorik”, në rr. Wesli Klark, Prizren , e kishte lënë telefonin Samsung A11 ku pasi kishte qene duke e kryer pagesën, e ka lënë telefonin në tavolinë dhe ne ato momente tre femra të dyshuara, të panjohur e marrin telefonin duke e fshehur dhe largohen nga lokali”. Të dyshuarat kërkohen për veprën penale “Shpërdorim të pasurisë së huaj”. Sektori i hetimeve thotë ka bërë përpjekje maksimale në ndriçim të veprës penale dh...
Donika Gërvalla: Asociacioni ka vdekur

Donika Gërvalla: Asociacioni ka vdekur

Kombëtare, Lajme
Asociacioni i Komunave me Shumice serbe, në sytë e ministres së Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla ka vdekur, kjo pasi që sipas saj Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka konstatuar se 23 nenet e kësaj marrëveshjeje nuk janë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës. “Beogradi vërtet flet për Asociacionin, por ky propozim ka vdekur dhe nuk mund të ringjallet. Gjykata Kushtetuese vendosi që Asociacioni të mos ndodhte. Nuk është e mundur të gjesh një qeveri në një botë demokratike që është e gatshme të zbatojë diçka që shkel kushtetutën e saj”, ka thënë Gërvalla në një intervistë për mediumin estonez, ERR. Për Gërvallën Asociacioni një-etnik, të cilën e kërkon Serbi, është një zgjidhje e shekullit 19-të. Megjithatë ajo shton se Kosova është e gatshme të diskutojë për të drejtat e p...
Rritet tatimi në pronë për gati 100 për qind

Rritet tatimi në pronë për gati 100 për qind

Kombëtare, Lajme
Komuna e Prishtinës është raportuar se ka rritur tatimin në pronë. Dhjetra qytetarë kanë reaguar në rrjetet sociale duke e quajtur si vendim absurd. “Qytetarët e Prishtinës po raportojnë 75% – 100% ngritje të tatimit në pronë. Çfarë po ndodhë Komuna e Prishtinës”, thuhet në reagimin e ‘Vrojtuesit e Lagjes’. “Jo 70%, 5 vitet e fundit kam pagu 119 euro. Në e-Kosova këtë vitë kam 264 euro!!! Lehtë të llogaritet. Tash komuna nga ky vitë vlerëson 1300 euro m2, e kam ndërmend me iu ba ofertë për 1000 euro m2 po ja shes komunës. Kaos në trafik, lojë me tru të qytetarve, vjedhje masive në këtë krizë, personalisht kam pagu me rregull por këtë vit skan me pa pagesë komuna. Me qenë qytetarë të organizuar nuk luajnë me ne kështu”, ka thënë qytetari Luan Reka. Për këtë rritje, Komuna e Prishti...
U rikthehet furnizimi me energji elektrike qytetarëve në Rugovë

U rikthehet furnizimi me energji elektrike qytetarëve në Rugovë

Kombëtare, Lajme
Sipas njoftimit të KEDS-it, ekipet e tyre janë akoma në terren dhe pritet që sot tu kthehet furnizimi me rrymë edhe një pjese tjetër të konsumatorëve, përcjell teve1.info “Prishja në Largpërçuesin Rugova që la pa energji konsumatorët tanë në Rugovë, është gjetur dhe është sanuar tashmë. Kjo është arritur falë një angazhimi të pashoq të ekipeve tona që ishin vazhdimisht bjeshkëve të Rugovës, duke e sfiduar borën dhe terrenin e vështirë, vetëm e vetëm që konsumatorëve t’u rikthehet energjia elektrike. Tashmë, shumica e rugovasve janë duke u furnizuar. Ka mbetur vetëm një pjesë e vogël e konsumatorëve, porse ekipet e KEDS-it akoma janë në terren në Rugovë dhe gjatë ditës së sotme pritet që edhe atyre t’u rikthehet furnizimi i rregullt me energji elektrike”, bëhet e ditur në njoftim. ...
Rrahje e djegie veturash me pagesë, kështu vepronte grupi kriminal i arrestuar në Prishtinë

Rrahje e djegie veturash me pagesë, kështu vepronte grupi kriminal i arrestuar në Prishtinë

Kombëtare, Lajme
Policia e Kosovës në koordinim me Prokurorinë, rezultoi me arrestimin e katër personave që dyshohen të jenë përfshirë në veprimtari kriminale që një periudhë të caktuar. Grupi kriminal që u godit nga Policia ka qenë objekt hetimi që disa muaj dhe dyshohen për tentim vrasje, rrahje, detyrim, zjarrvënie e vepra të tjera kriminale. Driton Sylejmani, Hyseni Hoxha, Xhevdet Mehanja dhe Tefik Shalaku, janë të dyshuarit që ranë në prangat e Policisë dhe tashmë ndodhen nën masën e ndalimit policor. Sipas informacioneve të para që posedon Sinjali, ky grup dyshohet se KA operuar me pagesë, për t’u angazhuar me para për rrahjen e personave të caktuar. Hetimet e zhvilluara deri më tani kanë zbuluar së paku 6 persona, të cilët janë identifikuar si subjekt i “trajtimit” nga ky grup. Të dyshuari...
Dy të dyshuar: Çka dihet për incidentin në Leposaviq ku u sulmua Policia e Kosovës?

Dy të dyshuar: Çka dihet për incidentin në Leposaviq ku u sulmua Policia e Kosovës?

Kombëtare, Lajme
Policia e Kosovës të hënën është goditur nga një veturë në Bistricë të Leposaviqit. Të dyshuarit nuk u ndalën për kontroll dhe goditën policinë, kësisoj policia ka shtënë në drejtim të tyre. Dy të dyshuarit kanë dhjetëra vepra penale. Çka ndodhi? Të hënën Policia e Kosovës me anë të një njoftimi bërë të ditur se ka shtënë me armë zjarri në drejtim të një veture e cila nuk ishte ndaluar për kontroll në Leposaviq. Sipas policisë një veturë kishte goditur patrullën policore duke shkaktuar rrezikimin e jetëve të zyrtarëve tanë policorë. Policia e Kosovës për të neutralizuar rrezikun kishte shtënë me armë zjarri në drejtim të tyre. “Njësia policore e cila ka qenë në pikë kontrolli, gjatë realizimit të detyrave policore ka tentuar ta ndalojë një veturë, e cila gjatë lëvizjes ka goditur ...
Salihu del me shifra: Diskriminimi ndaj Drenicës i ka rrënjët në Jugosllavi, e kishin një mjek për 18 mijë banorë

Salihu del me shifra: Diskriminimi ndaj Drenicës i ka rrënjët në Jugosllavi, e kishin një mjek për 18 mijë banorë

Kombëtare, Lajme
Analisiti i politikës, Fitim Salihu, ka reaguar ndaj komenteve diskriminuese ndaj rajonit të Drenicës që u bën këto ditë për shkak të vërshimeve. Salihu ka thënë se ky diskriminim dhe moszhvillim i Drenicës i ka rrënjët historike, duke përmendur diskriminimin gjatë kohës së Jugosllavisë ku ka përmendur disa shifra. Më tej ai ka thënë se rajonet që ka rezistuar ishin lënë më të prapambetura nga shteti jugosllav. “Në shumë raste, sa më shumë rezistencë që kishte pasur në një rajon kosovar në fund të Luftës së Dytë Botërore, aq më i prapambetur ishte lënë nga shteti jugosllav.” – ka shkruar ndër të tjera ai në Facebook. Shkrimi i tij i plotë: Diskriminimi dhe moszhvillimi i Drenicës ka rrënjë historike. Në Jugosllavi ka ekzistuar diskriminimi vertikal dhe ai horizontal. Jo vetë...