E diel, Shtator 24

Lajme

Paralajmërohet shpërblim për qytetarët që marrin kuponin fiskal

Paralajmërohet shpërblim për qytetarët që marrin kuponin fiskal

Kombëtare, Lajme
Drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj ka paralajmëruar se së shpejti qytetarët që marrin kuponin fiskal, do të shpërblehen. Në emisionin “Këndi i Debatit” në Tëvë 1, Murtezaj thotë se kjo do të mundësohet përmes sistemit të ri që është duke u punuar në fushën e IT-së, që mundëson digjitalizimin më të shpejtë të ATK-së. https://07press.com/nanen-kam-me-ju-ju-la-ne-histori-68-vjecari-sulmon-me-fshese-inspektoret-e-ndertimit-ne-peje/ “Jemi duke punuar paralel edhe me zhvillimin e sistemit të ri të IT-së, një projekt shumë voluminoz ndër më të mdhajat dhe në kuadër të tij janë paraparë edhe komponenta e menaxhimit të keshit që nënkupton faurat… Përmes këtij sistemi do të krijohen mundësi të avancuara të zhvillimit të digjitalizimit të rimbursimit të mjeteve nga k...
E denoncoi “Fiks Fare”/ Arrestohet pedofili në Shkodër, ngacmoi disa herë të miturat…

E denoncoi “Fiks Fare”/ Arrestohet pedofili në Shkodër, ngacmoi disa herë të miturat…

Kombëtare, Lajme
Një pedofil 65-vjeçar ka rënë ditën e sotme në pranga në Shkodër, nën akuzë për ngacmim seksual. Policia ka njoftuar se arrestimi i 65-vjeçarit është bërë i mundur pas bashkëpunimit me emisionin investigativ “Fiks Fare”, i cili ka denoncuar rastin. Ky 65-vjeçar ka ngacmuar disa vajza të mitura në kohë dhe vende të ndryshme. https://07press.com/nanen-kam-me-ju-ju-la-ne-histori-68-vjecari-sulmon-me-fshese-inspektoret-e-ndertimit-ne-peje/ Njoftimi i policisë: Shkodër Bashkëpunimi me median vë në pranga një shtetas, për ngacmim seksual. Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Shkodër arrestuan në flagrancë shtetasin V. H., 65 vjeç, banues në fshatin Oblikë , Shkodër, për veprën penale "Ngacmimi seksual". https://07press.com/vlore-kosovarit-i-merr-flak...
Nanën kam me ju **, ju la në histori” / 68-vjeçari sulmon me fshesë inspektorët e ndërtimit në Pejë

Nanën kam me ju **, ju la në histori” / 68-vjeçari sulmon me fshesë inspektorët e ndërtimit në Pejë

Kombëtare, Lajme
Inspektorët komunalë shpesh hasin në rezistencë te qytetarët të cilët refuzojnë të bashkëpunojnë për çështje të ndryshme, të cilat zakonisht përbëjnë shkelje të ligjit. E një rast i tillë ka ndodhur edhe mesditën e sotme në fshatin Vitomiricë të Pejës, ku dy inspektorë të ndërtimit janë ballafaquar me kërcënime serioze nga një qytetar. Sinjali mëson se dy inspektorët kishin shkuar në shtëpinë 68-vjeçarit, ku kishin kërkuar dokumentacionin që nevojitet për ndërtim. Në mungesë të tij, i dyshuari kishte filluar t’i shajë e ofendojë dy zyrtarët, të cilët i kishte sulmuar duke i gjuajtur me një fshesë. Ai madje iu drejtua atyre me fjalët “nanën kam me jau **, ju la në histori”. Për shkak të veprimeve të tij agresive dhe mungesës së bashkëpunimit, i moshuari është arrestuar dhe ësht...
Vlorë: Kosovarit i merr flakë vetura në lëvizje, i bëhet shkrumb e hi

Vlorë: Kosovarit i merr flakë vetura në lëvizje, i bëhet shkrumb e hi

Kombëtare, Lajme
Një veturë është përshirë nga zjarri sot rreth orës 17:15 në Llogara të qytetit të Vlorës. Sipas njoftimit të Policisë së Shtetit, bëhet e ditur se vetura po drejtohej nga një kosovar. https://07press.com/keta-jane-anetaret-e-familjes-hadergjonaj-ne-decan-qe-u-rrahen-keq-mes-vete-per-nje-gyp-te-ujit/ Policia ka njoftuar se vetura e prishtinasit ka marrë flakë në ecje dhe dyshohet se gjithçka ka ndodhur si pasojë e një defekti teknik, mirëpo nuk ka pasur pasoja në njerëz. Në pamjet e publikuara nga abcnews, shihet teksa zjarri ka djegur thuajse totalisht automjetin. VIDEO E PLOTË KËTU https://07press.com/e-fundit-therje-me-thike-ne-rrugen-b/
Paralajmërohen “skenarë ferri” këtë mbrëmje në Maqedoninë e Veriut

Paralajmërohen “skenarë ferri” këtë mbrëmje në Maqedoninë e Veriut

Kombëtare, Lajme
Vijojnë protesta e partisë opozitare VMRO-DPMNE kundër qeverisë në Maqedoni të Veriut për të mos pranuar propozimin francez për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Bullgarinë. Manifestimit pritet që t’i shtohen shumë mbështetës gjatë mbrëmjes së sotme. Qeveria e Shkupit është informuar nga Ministria e Brendshme se sonte mund të ketë skena të shumta dhune, ndërsa flitet dhe për “skenarë ferri”. https://07press.com/e-fundit-therje-me-thike-ne-rrugen-b/ Një informacion të tillë e konfirmoi vetë kryeministri Dimitar Kovaçevski. Ky i fundit u bëri thirrje qytetarëve dhe mbështetësve të opozitës për protesta paqësore. “Skenat e dhunës nuk i kanë hije një vendi anëtar të NATO-s”, u shpreh ai. Ndërkohë, ministria e brendshme e Maqedonisë së Veriut është përgatitur për protestat e sotme dhe...
E FUNDIT: Therje me thikë në rrugën B

E FUNDIT: Therje me thikë në rrugën B

Kombëtare, Lajme
Një ngjarje e rëndë sapo ka ndodhur në rrugën “Muharrem Fejza” në lagjen Mati në Prishtinë. Dyshohet se dy persona janë lënduar me thikë dhe se të njëjtëve i është ofruar trajtim mjekësor. Lajmin për Insajderin e ka konfimuar Agron Borovci, zëdhënës i Policisë për rajonin e Prishtinës. https://07press.com/keta-jane-anetaret-e-familjes-hadergjonaj-ne-decan-qe-u-rrahen-keq-mes-vete-per-nje-gyp-te-ujit/ ”Rreth orës 18:00 është raportuar për një therje me thikë të ndodhur në rrugën “Muharrem Fejza” në lagjen Mati në Prishtinë, menjëherë pas marrjes së informacionit policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe nga të dhënat e para dyshohet për dy persona të lënduar nga mjeti i mprehtë ( thikë) të cilëve u është ofruar trajtimi mjekësor”. https://07press.com/ia-dhunuan-vajzen-deri-n...
Këta janë anëtarët e familjes Hadërgjonaj në Deçan që u rrahën keq mes vete për një gyp të ujit

Këta janë anëtarët e familjes Hadërgjonaj në Deçan që u rrahën keq mes vete për një gyp të ujit

Kombëtare, Lajme
Sinjali mbrëmë raportoi për një ngatërresë mes katër anëtarëve të familjes Hadërgjonaj në bjeshkën e Vokshit në Deçan, të cilët u rrahën keq mes vete për shkak të një gypi të ujit. Katër personat që u përfshinë në përleshje e pësuan keq për shkak të goditjeve me mjete të forta. Burimet e Sinjalit brenda Prokurorisë bëjnë të ditur se personat e përfshirë në rrahje janë Azgon Hadërgjonaj, Haxhi Hadërgjonaj, Enver Hadërgjonaj dhe Mehmet Hadërxhonaj. https://07press.com/ia-dhunuan-vajzen-deri-ne-vdekje-ky-eshte-denimi-qe-kerkon-babai-i-marigona-osmanit-per-vrasesit-e-se-bijes/ Sinjali mëson se dy nga të dyshuarit fillimisht ia kanë larguar gypin e ujit nga burimi dy të dyshuarve të tjerë, me arsyetimin se nuk kanë drejtë të shfrytëzojnë këtë burim. Aty plasi sherri, për çka u d...
Ia dhunuan vajzën deri në vdekje, ky është dënimi që kërkon babai i Marigona Osmanit për vrasësit e së bijës

Ia dhunuan vajzën deri në vdekje, ky është dënimi që kërkon babai i Marigona Osmanit për vrasësit e së bijës

Kombëtare, Lajme
Muhabi Osmani, babai i 18-vjeçares Marigona Osmani e cila dyshohet se u vra mizorisht nga Dardan Krivaqa dhe Arbër Sejdiu, ka folur për aktakuzën e ngritur ditë më parë ndaj këtyre dy të fundit. Osmani ka bërë të ditur se publikimi i aktakuzës ka rënduar edhe më shumë dhimbjen për familjarët, të cilët kanë kuptuar se si ka ndodhur ngjarja tragjike. “A e din çka është fëmija, zemër. A e din çka është zemra, qashtu sikur me ta hjek zemrën. Tash edhe ma shumë, se po dihet pak a shumë ngjarja qysh ka ndodh. Jena ma të lëndum, ma të shkatërrum”, tha ai në Frontal të T7. Babai i 18-vjeçares kërkon me ngulm dënimin me burgim të përjetshëm për dy të akuzuarit, Krivaqa e Sejdiu. “Presim dënim maksimal, prova kanë, fakte kanë, incizime të bollshme ka prokuroria, po presim dënim maksimal ...
E trishtë: 22-vjeçari që humbi jetën duke luajtur futboll është nipi i deputetit

E trishtë: 22-vjeçari që humbi jetën duke luajtur futboll është nipi i deputetit

Kombëtare, Lajme
22-vjeçari, i cili humbi jetën ditën e djeshme në Sarandë, duke luajtur futboll, është nipi i deputetit demokrat Luan Baçi. Mësohet se Armando Kazma, është djali i motrës së deputetit. https://07press.com/prishtine-aksident-afer-ministrise-se-arsimit-perfshihen-tri-vetura-foto/ Armando humbi jetën mbrëmjen e sotme duke luajtur futboll me miqtë në Sarandë, pasi i ka rënë tenda e kalçetos pas një stuhie të fortë. Deputeti Baçi ka bërë një postim prekës në Facebook. Ai shkruan: Te mori zoti shpejt djali i dajos, te deshi prane vetes, te miret keshtu ikin! Na dhemb zemra bir, na trishtove, na plagose ne zemer! Nuk e besoj dot Armando, kurre nuk do ta besoj, jo ti nuk mund te largohesh nga ne! Nga Mami jot, nga babi, nga vellai! Nga te gjithe ne Armandua jone! Pse bir, pse te...
Prishtinë: Aksident afër Ministrisë së Arsimit, përfshihen tri vetura (FOTO)

Prishtinë: Aksident afër Ministrisë së Arsimit, përfshihen tri vetura (FOTO)

Kombëtare, Lajme
Një aksident ka ndodhur sot afër Ministrisë së Arsimit në Prishtinë. Sinjali mëson se në aksident janë përfshirë tri vetura të cilat kanë pësuar dëme materiale, ndërsa ende nuk dihet për persona të lënduar. https://07press.com/nese-keni-femije-nen-18-vjec-dhe-keni-planifikuar-pushime-ne-mal-te-zi-duhet-ta-lexoni-patjeter-kete-lajm/ Gazeta ka kontaktuar me Policinë e Kosovës për rajonin e Prishtinës, por të njëjtit ende nuk kanë kthyer përgjigje. 07 Press do t’ju mbajë të informuar lidhur me më të rejat nga ky rast dhe jo vetëm.