E diel, Shtator 24

Rahovec

Plagosja në Rahovec, gjykata merr vendim për të dyshuarit

Plagosja në Rahovec, gjykata merr vendim për të dyshuarit

Kombëtare, Lajme, Rahovec
Dy vëllezërit N. Dhe L. Veliu në Rahovec, pasditen e së martës i zuri një sherr, i cili mund të përfundonte edhe me fatalitet. Ata pas një zënke verbale u plagosën me armë zjarri dhe si pasojë u dërguan me urgjencë në spital, ndërsa të dyshuarit u dorëzuan në Polici. E.Sylka dhe Em. Sylka, përfunduan në ndalim dhe ndaj tyre është ushtruar kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit. Pas mbajtjes së seancës dëgjimore, Gjykata ka vendosur ta aprovojë kërkesën e Prokurorisë, me ç’rast ndaj tyre, është caktuar masa e paraburgimit për 30 ditë, nën dyshimin se kanë kryer veprën penale “Vrasje në tentativë”. E gjithë ngjarja dyshohet të ketë ndodhur pas një konflikti verbal mes palëve, e që më pas situata kishte eskaluar kur Em.Sylka ka shtënë me armë zjarri në drejtim të vëllezërve Veliu...
Milazim Krasniqi – qeverisë: Jeni bë me ju kajtë Rahoveci

Milazim Krasniqi – qeverisë: Jeni bë me ju kajtë Rahoveci

Kombëtare, Lajme, Rahovec
Analisti Milazim Krasniqi ka komentuar mbështetjen që SHBA-ja ia ka thënë emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak. Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se nuk ka çka thotë tjetër Amerika. Duke ironizuar me kritikat e Qeverisë ndaj emisarit të BE-së, ai ka thënë se janë “bë me ju kajtë Rahoveci”. “Ambasadori Hovenier: “SHBA-ja ka besim të plotë në BE-në në ndërmjetësimin e saj të dialogut, SHBA-ja ka besim të plotë në përfaqësuesin e lartë [të BE-së, Josep] Borrell dhe përfaqësuesin e posaçëm [për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav] Lajçak, si zbatues objektivë të kësaj politike.” Çka me u thanë tjetër Amelika? Tybe jeni ba me ju kajtë Rahoveci”, ka shkruar Krasniqi.
Plagosja në Rahovec, mësohet gjendja e vëllait të shtrirë në QKUK

Plagosja në Rahovec, mësohet gjendja e vëllait të shtrirë në QKUK

Kombëtare, Lajme, Rahovec
Njëri nga dy të plagosur në Rahovec po vazhdon të jetë në gjendje të rëndë dhe të rrezikut për jetë derisa po trajtohet në Klinikën Intensive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Kështu ka konfirmuar për Paparaci.com doktori Shaqir Uka i cili ka dhënë detaje edhe për lëndimet që ka pësuar nga arma e zjarrit pacienti. Ai ka thënë se predha ka goditur regjionin e gjoksit dhe barkut duke shkaktuar lëndime në organe të brendshme si lukth, zorrë dhe veshkë. Pacienti iu është nënshtruar intervenimit kirurgjik. “Regjionin e gjoksit dhe barkut, lëndime në organe të brendshme të barkut, lukthin, zorrët, veshkën e djathtë dhe lëndimet kanë qenë për intervenim, pacienti në fjalë iu ka nënshtru intervenimit kirurgjik dhe mbrëmë pas mesnatës është dërguar në mjekim intensiv.”, tha Uka. ...
Intervenimi ka qenë i shpejtë, mjeku kujdestar në QKUK tregon gjendjen e të plagosurit në Rahovec

Intervenimi ka qenë i shpejtë, mjeku kujdestar në QKUK tregon gjendjen e të plagosurit në Rahovec

Kombëtare, Lajme, Rahovec
Në pasditen e sotme në Rahovec, dy vëllezër kanë mbetur të plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri Njëri prej tyre është duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës, ndërsa tjetri në QKUK për shkak të plagëve serioze që ka marrë. Doktori kujdestar, Avdush Bajgora, në një lidhje direkte në Edicionin Special ka bërë të ditur se edhe pas intervenimit të personelit mjekësor, gjendja shëndetësore e pacientit në fjalë mbetet jashtëzakonisht e rënduar. “Pacienti në fjalë ka pësuar lëndime jashtëzakonisht të rënda. Plumbi i cili ka atakuar shpretkën, pastaj njërën veshkë dhe zorrën e trashë. Pacienti në fjalë ndodhet në sallën e operimit, ku intervenimi ka qenë shumë i shpejtë në QKUK”, ka shtuar Bajgora.
Njëri nga të plagosurit në Rahovec i nënshtrohet operacionit, 07 Press me detajet e fundit nga QKUK-ja

Njëri nga të plagosurit në Rahovec i nënshtrohet operacionit, 07 Press me detajet e fundit nga QKUK-ja

Kryesoret, Rahovec
Njëri nga dy vëllezërit e plagosur në Rahovec, për shkak të shkallës së lëndimit është dërguar menjëherë në QKUK. 07 Press mëson se ai ka arritur me vetëdije në spital, ndërsa i është nënshtruar menjëherë operacionit. Tutje, portali nga burime të mirëinformuara mëson se shpresat për të shpëtuar janë evidente. "Plumbi ka shkuar shumë pranë zemrës dhe ia ka gërvishtur. Është fat i madh. Të shpresojmë që të shpëtojë", ka thënë njëri prej të afërmve për 07 Press në kushte anonime. Redaksia jonë do t'ju raportojë në kohë reale për çdo risi nga ky rast dhe jo vetëm.
Plagosja e dy vëllezërve në Rahovec: Sekuestrohen gjashtë armë e municion

Plagosja e dy vëllezërve në Rahovec: Sekuestrohen gjashtë armë e municion

Kombëtare, Lajme, Rahovec
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot pasdite në rrugën ‘Fahri Fazliu’ në Rahovec, ku dy persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri. Rastin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Gjakovës, Sheremet Elezaj, i cili tha se viktimat janë dërguar në Spitalin Rajonal ‘Isa Grezda’ për trajtim mjekësor. Elezaj po ashtu bëri me dije se dy të dyshuar janë dorëzuar në stacion policor, teksa Policia ka kryer bastisje ku janë gjetur dhe sekuestruar gjashtë armë të ndryshme dhe municion. “Në ndërkohë në Stacionin Policor në Rahovec janë dorëzuar dy persona meshkuj të moshës madhore e që dyshohet se janë të përfshirë në rast. Lidhur me rastin është organizuar operacion bastisje ku janë konfiskuar gjashtë armë të ndryshme dhe municion. Aktualisht hetu...
Plagosja në Rahovec, dorëzohen në polici dy të dyshuarit e familjes Sylka

Plagosja në Rahovec, dorëzohen në polici dy të dyshuarit e familjes Sylka

Kryesoret, Rahovec
Janë dorëzuar në polici dy të dyshuarit e përfshirë në plagosjen që ndodhi në Rahovec. Kështu ka bërë të ditur edhe Policia e Kosovës për rajonin e Gjakovës, përcjell 07 Press. “Rreth orës 16:40, është raportuar se dy persona  në rrugën “Fahri Fazliu” në Rahovec ishin qëlluar me armë. Policia menjëherë ju ka përgjigjur rastit dhe nga informacionet e para të marra është konfirmuar se dy persona, meshkuj të moshës madhore janë dërguar në spitalin rajonal në Gjakovë të plagosur nga amë zjarri. Në ndërkohë në Stacionin Policor në Rahovec janë dorëzuar dy persona meshkuj të moshës madhore e që dyshohet se janë të përfshirë në rast. Lidhur me rastin është organizuar operacion bastisje ku janë konfiskuar gjashtë armë të ndryshme dhe municion. Aktualisht hetuesit policor, në koordinim me proku...
Njëri i shtrirë në Gjakovë, tjetri niset për Prishtinë – detajet e fundit nga plagosja e vëllezërve në Rahovec

Njëri i shtrirë në Gjakovë, tjetri niset për Prishtinë – detajet e fundit nga plagosja e vëllezërve në Rahovec

Kombëtare, Lajme, Rahovec
07 Press pak çaste më parë raportoi për një plagosje në Rahovec. Në anën tjetër, lajmi.net ka mësuar se njëri prej vëllezërve është në gjendje më të rëndë, me ç'rast është dërguar menjëherë për Prishtinë. Gjithashtu është mësuar se vëllai i shtrirë në Gjakovë është i plagosur në këmbë. Kujtojmë, të dy familjet rahovecase edhe në të kaluarën kishin pasur konflikte për çështje pronësore, por jo të këtij lloji që ka çuar në nxjerrje e shkrepje arme.
Nga lagjet e fshatit Guri i Kuq në Rahovec e deri te Besiktasi, rrugëtimi fantastik i futbollistes Donjeta Halilaj

Nga lagjet e fshatit Guri i Kuq në Rahovec e deri te Besiktasi, rrugëtimi fantastik i futbollistes Donjeta Halilaj

Rahovec, Sport
Prej pranimit në UEFA e FIFA, futbolli kosovar ka bërë një zhvillim të hatashëm, duke bërë që ekipet kosovare të kenë paraqitje dinjitoze në garat evropiane. Te djemtë skuadra si FC Ballkani që ka shkruar historinë duke u kualifikuar dy herë radhazi në fazën e grupeve në Ligën e Konferencës, kurse te vajzat historinë e shkruajti skuadra e KFF Mitrovicës në vitin 2019 duke u kualifikuar në rundin e 32 skuadrave më të mira në Ligën e Kampionëve. Falë zhvillimit të futbollit në Kosovë shumë futbollist e futbolliste po ia shohin hajrin duke e shfrytëzuar futbollin tonë si një trampolinë për të kaluar në skuadra të ndryshime evropiane. E një rrugëtim fantastik i cili ka qenë jo i lehtë është për futbollisten nga Rahoveci, Donjeta Halilaj e cila iu ka bashkuar skuadrës së Besiktasit...