E diel, Shtator 24

Rahovec

Gjendet një mjet i pashpërthyer në Rahovec, bujku e has teksa po punonte fushën

Gjendet një mjet i pashpërthyer në Rahovec, bujku e has teksa po punonte fushën

Rahovec
Dje rreth orës 17:40 përskaj rrugës lokale Fortesë – Celinë të komunës së Rahovecit, është gjetur një mjet i dyshimtë i pashpërthyer. Sinjali mëson se mjeti është hasur nga një bujk që po punonte fushën, i cili kishte njoftuar Policinë. Njësitet policore bashkë me njësitin për deminim të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë dalë në vendin e ngjarjes për të bërë tërheqjen e mjetit. Sipas FSK-së, mjeti i pashpërthyer ishte projektil i topit dhe në mënyrë të kontrolluar dhe të sigurt kanë bërë shpërthimin e tij në vendin e ngjarjes.
Haradinaj viziton në spital ish-luftëtarin e UÇK-së, Fahredin Hajda

Haradinaj viziton në spital ish-luftëtarin e UÇK-së, Fahredin Hajda

Rahovec
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka vizituar sot ish-luftëtarin UÇK-së, Fahredin Hajda, vëllai i heronjve Xhelal e Sadedin Hajda, pas një ndërhyrje kirurgjike që ka pasur ai. Haradinaj ka falënderuar personelin mjekësor për kujdesin e treguar për Hajdën. https://07press.com/keto-jane-dy-masat-qe-po-shqyrtohen-per-cmimin-e-bukes-dhe-produkteve-tjera-bazike/ “Bashkëluftëtarit tim Fahredinit, vëlla i heronjëve Xhelal dhe Sadedin Hajda, i urova shërim të shpejtë pas operimit. Falënderoj tërë personelin mjekësor për kujdesin!”, ka shkruar Haradinaj. https://07press.com/haxhinjte-e-rahovecit-nisen-per-vizite-ne-medine-perfunduan-obligimet-e-haxhit/
Haxhinjtë e Rahovecit nisen për vizitë në Medine, përfunduan obligimet e Haxhit

Haxhinjtë e Rahovecit nisen për vizitë në Medine, përfunduan obligimet e Haxhit

Rahovec
Haxhinjtë nga Komuna e Rahovecit tashmë kanë përfunduar obligimet fetare të Haxhit. Siç shkruan faqja "Këshilli i Bashkësisë Islame në Rahovec", haxhinjtë nga komuna jonë janë nisur për vizitë në Medine, qytetin e profetit të fundit. Për më tepër, postimi i plotë: https://07press.com/kerkohet-urgjentisht-grup-a-negativ-i-gjakut-per-nje-nene-nga-rahoveci-e-shtrire-ne-spitalin-e-gjakoves/
Shpërthen bombola e gazit brenda një banese në Rahovec, nënë e bijë përfundojnë në spital

Shpërthen bombola e gazit brenda një banese në Rahovec, nënë e bijë përfundojnë në spital

Rahovec
Një banesë është përfshirë nga zjarri mëngjesin e sotëm në rrugën “Xh. Hajda” në komunën e Rahovecit, ku si pasojë janë lënduar dy persona. Burimet e Sinjalit bëjnë të ditur se zjarri është shkaktuar si pasojë e shpërthimit të një bombole gazi, ku përveç dëmeve materiale kanë pësuar lëndime trupore nënë e bijë të moshave 78 dhe 50-vjeçare. https://07press.com/kaq-vite-burg-rrezikon-shqiptari-qe-mbrojti-pronen-e-tij-ne-shkup/ Për shkak të lëndimeve të marra ato janë dërguar për ndihmë mjekësore në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Rahovec, ku më pas që aty 50-vjeçarja është transferuar në Spitalin Rajonal në Gjakovë për trajtim të mëtutjeshëm mjekësor. Sinjali mëson se në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitet policore dhe zjarrfikësit të cilët kanë shuar zjarrin në tërës...
Kërkohet urgjentisht grup A-Negativ i gjakut për një nënë nga Rahoveci e shtrirë në Spitalin e Gjakovës

Kërkohet urgjentisht grup A-Negativ i gjakut për një nënë nga Rahoveci e shtrirë në Spitalin e Gjakovës

Rahovec
Kërkohet urgjentisht gjak i grupit A-Negativ. Këtë kërkesë e ka bërë publike deputeti i Kuvendit të Kosovës, Visar Korenica. Ky i fundit përmes një postimi në rrjetin social "Facebook" ka thënë se një vajzë e re, e sapo bërë nënë, është e shtrirë në Spitalin e Gjakovës dhe se ka nevojë për këtë grup gjaku. Brenda tekstit të gjitha të dhënat e nevojshme.
Rahovec: Me rastin e festës së rrushit për herë të parë organizohet Festivali Mbarëkombetar i Këngës për Fëmijë “Kokrrat e Rrushit Këndojnë”

Rahovec: Me rastin e festës së rrushit për herë të parë organizohet Festivali Mbarëkombetar i Këngës për Fëmijë “Kokrrat e Rrushit Këndojnë”

Rahovec
Në Rahovec organizohet Festivali Mbarëkombëta ri Këngës për Fëmijë “Kokrrat e Rrushit Këndojnë”. Marrin pjesë solistët nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi, Presheva dhe Bujanovci. Solistët do të kenë mundësi të kënaqen me pamjet që ofron qyteti i Rahovecit bashkë me plantacionet e vreshtave, që ndryshe ky vend cilësohet nga turistët ndërkombëtar edhe si Toskana e Kosovës. Drejtori i festivalit është personalitet i njohur i kulturës, ai është edhe kantautor i 5 albumeve me muzikë të lehtë zbavitëse, kompozitor i shumë këngëve për fëmijë, themelues i Shkollës për kitarë Vihuela, themelues dhe drejtor i Shkollēs së muzikēs Faik Sylka Rahovec, është themelues dhe drejtor i disa festivaleve në Prishtinë, Festivali Ndērkombētar i Kitarēs, Festivali i fëmijëve Vuhuela Fest, Fes...
Rrahje afër xhamisë së fshatit në Ratkoc të Rahovecit, një i arrestuar

Rrahje afër xhamisë së fshatit në Ratkoc të Rahovecit, një i arrestuar

Rahovec
Një ngatërresë mes dy persona ka ndodhur dje afër xhamisë së fshati Ratkoc të Rahovecit, në orët e mbrëmjes. Përleshja, motivi i së cilës dyshohet të jetë një mosmarrëveshje e mëhershme ka eskaluar në sulm fizik, me ç’rast lëndime ka pësuar një 35-vjeçar. I dyshuari A.H., po dyshohet se e ka sulmuar fizikisht viktimën, duke i shkaktuar lëndime trupore, për çka marrë trajtim mjekësor në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Rahovec. https://07press.com/aksident-i-rende-vetura-humb-kontrollin-lendohen-5-persona/ Burimet e Sinjalit kanë njoftuar se Policia është njoftuar për rastin pasi viktima është dërguar në spital për trajtim, me ç’rast një patrullë policore ka marrë deklaratën e 35-vjeçarit. Ndërkohë, i dyshuari është arrestuar dhe shoqëruar në stacion policor, ku pas intervis...
Ndërron jetë Feriz Gashi nga Fortesa, u godit nga rrufeja pak ditë më parë

Ndërron jetë Feriz Gashi nga Fortesa, u godit nga rrufeja pak ditë më parë

Rahovec
Ka ndërruar jetë Feriz Gashi nga Fortesa. RahoPress mëson se i ndjeri ishte goditur nga rrufeja para pak ditësh, derisa punonte punë bujqësore në arën e tij. Njoftimin për vdekjen e tij e ka lëshuar edhe faqja në Facebook e fshatit Fortesë. “Ka vdekur në moshën 42 vjeçare Feriz (Reshit) Gashi nga Fortesa, varrimi i të ndjerit bëhet sot, 11 korrik 2022, në ora 17:00, në varrezat e fshatit. U shprehim ngushëllime të sinqerta familjarëve, bashkëfshatarëve, miqve dhe të gjithë atyre që e njohën! Prehu në paqe Izë! Më 6 korrik, Policia e Kosovës e kishte konfirmuar për mediat që Gashi ishte goditur nga rrufeja dhe se ai kishte qenë në gjendje të rëndë. Ai ishte dërguar për trajtim në QKUK, ku ka qëndruar deri në ditën e fundit të tij. “Një person i moshës madhore është goditu...
Xërxë: Ia dëmtoi veturën që e kishte në shfrytëzim dhe e rrahu pronarin, arrestohet 22-vjeçari

Xërxë: Ia dëmtoi veturën që e kishte në shfrytëzim dhe e rrahu pronarin, arrestohet 22-vjeçari

Rahovec
Sonte, në fshatin Xërxë të Rahovecit, ka ndodhur një përleshje mes dy persona, si pasojë e një mosmarrëveshje lidhur me një automjet. Burimet brenda Prokurorisë kanë dhënë detaje për rastin dhe kanë bërë me dije se personi i dyshuar tashmë ndodhet nën masën e ndalimit policor. https://07press.com/e-fundit-termet-ne-kosove/ Gjithçka dyshohet se ndodhi pasi viktima ia kishte dhënë një veturë në shfrytëzim te dyshuarit dhe sipas tij, ky i fundit e kishte dëmtuar. Për t’i kërkuar llogari dhe sqarime se çka ka ndodhur me veturën e tij, i riu i kishte shkuar te shtëpia të dyshuarit, po aty e pësoi keq. I dyshuari K.Sh., e ka sulmuar atë fizikisht, duke e grushtuar, me ç’rast i ka shkaktuar lëndime në kokë. Sinjali mëson se posa Policia ka marrë informacionin, është vënë në lëvi...
Korenica nga foltorja e Kuvendit kërkon nga bodrumet që ta pranojnë rrushin e Vreshtarëve

Korenica nga foltorja e Kuvendit kërkon nga bodrumet që ta pranojnë rrushin e Vreshtarëve

Rahovec
Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, mbajti një fjalim në emër të grupit parlamentar të partisë më të madhe në vend, ku ka folur për bujqësinë. https://07press.com/ky-eshte-numri-i-kurorezimeve-brenda-nje-viti-ne-rahovec/ Teksa foli për korrje-shirrjet dhe ndihmën që Qeveria e Kosovës dha për sektorin e bujqësisë, ai përmendi edhe Vreshtarët. https://07press.com/edhe-sot-numer-i-larte-i-rasteve-me-covid-19-ministria-e-publikon-raportin/ Korenica në adresimin e tij kërkoi nga subjektet prodhuese që janë bodrumet, të pranojnë rrushin e Vreshtarëve. Ai po ashtu kërkoi që Qeveria e Kosovës bashkë me Qeverinë e Shqipërisë të shikojnë mundësi për të bashkëpunuar në mënyrë që rrushin Vreshtarët ta shesin edhe në shtetin shqiptar. https://07press.com/lajm-i-rendesish...