E diel, Shtator 24

Siguri

Tragjike / U përplas me shtyllën, pastaj me pemën! Humb jetën 32-vjeçari shqiptar (EMRI)

Tragjike / U përplas me shtyllën, pastaj me pemën! Humb jetën 32-vjeçari shqiptar (EMRI)

Lajme, Siguri
Një aksident i rëndë i ka marrë jetën një 32-vjeçari shqiptar mëngjesin e sotëm, në Torino Itali. Mësohet se në Corso Regio Parco pranë varrezave monumentale të Torinos , Olti Hysenaj është përplasur me një shtyllë teksa po lëvizte me automjetin e tij, e më pas me një pemë, duke marrë plagë të rënda , që kanë rezultuar fatale për të. https://07press.com/lajmi-i-hidhur-vdes-polici-i-kosoves-mentor-islami/ Mediat italiane shkruajnë se Hysenaj ndodhej i vetëm në automjet dhe gjatë përplasjes është hedhur nga makina. Në vendngjarje, përveç punonjësve të shëndetësisë, kanë ndërhyrë edhe punonjës të policisë vendore, të cilët janë përgjegjës për konstatimet dhe konstatimin e dinamikës dhe përgjegjësive të ngjarjes. Paraprakisht dyshohet se Hysenaj ka humbur kontrollin e mjetit, ndërs...
Champions dhe Conference League, javë vendimtare për skuadrat e trevave shqiptare

Champions dhe Conference League, javë vendimtare për skuadrat e trevave shqiptare

Siguri
Emocionet e kupave të Europës kanë nisur, ndërsa java e ardhshme pritet të jetë vendimtare për skuadrat e trevave shqiptare. Tirana, kampionët e Shqipërisë janë përpara një jave të rëndësishme. “Bardheblutë” nisen me misionin përmbysje ndaj Dudelange, pas humbjes minimale në transfertën e Luksemburgut. Në “Air Albania”, më 12 korrik, Tirana luan gjithçka për gjithçka për të prekur raundin e dytë të UEFA Champions League. Shkupi është me njërën këmbë në raundin e dytë, pas suksesit bindës në ndeshjen e parë 3-0 ndaj Lincoln dhe në Gjibraltar skuadrës maqedonase i duhet vetëm të mirë administrojë 90 minutat e ndeshjes së kthimit, pasi në aktin e parë, të dyja ekipet treguan diferenca të mëdha. Në Lituani, me misionin kualifikim prezantohet edhe Ballkani, që në ndeshjen e parë nuk sh...
Aksident i rëndë në Veternik të Prishtinës, dyshohet për një të vdekur (VIDEO)

Aksident i rëndë në Veternik të Prishtinës, dyshohet për një të vdekur (VIDEO)

Lajme, Siguri
Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur në orët e para të së hënës në Veternik të Prishtinës, në magjistralen Prishtinë – Gjilan. Sinjalizues të Sinjalit kanë bërë me dije se një motorist është goditur dhe si pasojë dyshohet se ka vdekur. Gazeta ka tentuar të marrë një përgjigje nga Policia por të njëjtit kanë qenë të paqasshëm. https://07press.com/gjuajtje-me-arme-zjarri-39-vjecarin-e-gjuajne-pasi-i-tha-nje-te-riu-te-mos-urinoje-para-shtepise-se-tij/
Kur guxojnë policët ta përdorin armën e zjarrit kundër qytetarëve?

Kur guxojnë policët ta përdorin armën e zjarrit kundër qytetarëve?

Ballina, Siguri
Dy polic u plagosën. Derisa po kryenin detyrën e tyre, ata hasen në rezistencë nga disa qytetarë të komunës së Skenderajt, dhe mes të dyshuarve është edhe Nuredin Lushtaku – ish nënkryetar i Komunës. Policia e Kosovës tashmë edhe e ka konfirmuar rastin e plagosjes së dy zyrtarëve policorë mbrëmë në Skenderaj. Policia bën të ditur se njëri nga policët është plagosur me armë zjarri në këmbë teksa polici tjetër është lënduar nga mjetet e forta. Në lidhje me dyshimet kundër tij vet Lushtaku, ka mohuar akuzat, se ka përdorur armë. Ai për Kallxo ka thënë se në fakt ishte polici që e plagosi kolegun e tij. IPK mohon të ketë zyrtarë policorë duke u hetuar për këtë rast Në një përgjigjje për Gazetën Nacionale, Inspektoriati Policor i Kosovës ka thënë se nuk ka zyrtarë policor që p...
Vdes burri nga Podujeva, u rrokullis me traktor

Vdes burri nga Podujeva, u rrokullis me traktor

Lajme, Siguri
Ka ndërruar jetë personi i cili ishte rrokullisur ditë më parë me traktor, në fshatin Brainë të Podujevës. Sipas policisë pas marrjes së lëndimeve të rënda nga rrokullisja viktima është dërguar në QKUK. Policia njofton se me vendim të prokurorit, trupi i pajetë i viktimës u është liruar familjarëve për ceremoni mortore. Ngjarja kishte ndodhur më 24.06.2022. “Lidhur me rastin, nga QKUK është njoftuar se viktima mashkull kosovar, ka vdekur. Me vendim të prokurorit, trupi i pajetë i viktimës u është liruar familjarëve për ceremoni mortore”, njofton policia. https://07press.com/tentohet-te-dhunohet-nje-shtetase-e-huaj-ne-prishtine-arrestohet-i-dyshuari/
“Po flen shumë edhe po rrin në telefon”/ 50-vjeçari në Skenderaj sulmon gruan, përfundon në Polici

“Po flen shumë edhe po rrin në telefon”/ 50-vjeçari në Skenderaj sulmon gruan, përfundon në Polici

Lajme, Siguri
Çdo ditë në Policinë e Kosovës raportohen raste të dhunës në familje, ku kryesisht viktima janë gratë që pësojnë nga bashkëshortët e tyre. Shumë prej tyre nuk i denoncojnë burrat në momentin kur përjetojnë dhunën për shkak të frikës. Një rast i tillë ka ndodhur edhe në fshatin Aqarevë të Skenderajt, gjatë ditës së djeshme. Sinjali mëson se një 50-vjeçar ka sulmuar bashkëshorten e tij për shkak të një konflikti që e nisi ai vetë, për shkak të gjumit dhe qëndrimit të gruas në telefon. Kjo e bëri atë që ta sulmojë gruan, duke e kapur për duarsh e goditur në qafë. Përballë kësaj situate, viktima vendosi ta denoncojë atë se çfarë i ndodhi në shtëpi, me ç’rast Policia u aktivizua dhe shoqëroi në stacion policor palët. Mosmarrëveshja mes çiftit nisi pasi i dyshuari i kishte kërkuar gruas pë...
Lëndohet në vendin e punës një 57-vjeçar në Suharekë, dërgohet në spital

Lëndohet në vendin e punës një 57-vjeçar në Suharekë, dërgohet në spital

Lajme, Siguri
Janë të shpeshta rastet kur punëtorët fizik dërgohen në spital për trajtim mjekësor si pasojë e lëndimeve që marrin në vendet e tyre të punës. E një rast i tillë ka ndodhur dje në fshatin Gjinovc të komunës së Suharekës. Sinjali mëson se një 57-vjeçar është dërguar në Emergjencën e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Suharekë, pasi ishte lënduar teksa po punonte me vinç. Sipas tij një kapak metali i kishte rënë në krah, duke i shkaktuar lëndime trupore. Burimet e Sinjalit brenda Emergjencës bëjnë të ditur se gjendja e tij shëndetësore është e mirë dhe ai është jashtë rrezikut për jetë. Lidhur me rastin janë njoftuar edhe organet e rendit, me ç’rast njësitet policore kanë intervistuar 57-vjeçarin. Me vendim të prokurorit është iniciuar rasti ‘Lëndim aksidental’....
Vushtrri: Ky është burri që u kap me 25 qese me marihuanë dhe qindra euro

Vushtrri: Ky është burri që u kap me 25 qese me marihuanë dhe qindra euro

Lajme, Siguri
Sot u raportua për arrestimin e një personi të dyshuar për shitblerje të substancave narkotike në qytetin e Vushtrrisë. I dyshuari u kap në flagrancë mbrëmë pak para mesnatës në rrugën ‘Jeton Tërstena’. Burimet e Gazetës Sinjali brenda Prokurorisë bëjnë të ditur se i arrestuari është Albert Mehmeti, 26-vjeçar. Gjatë kontrollit policor të 26-vjeçarit, ai ka hedhur në tokë një çantë në të cilën janë gjetur mbi 25 qese me marihuanë dhe qindra franga zvicerane, funte angleze, dollarë amerikanë, rreth 1 mijë euro, si dhe rupi indoneziane. Sinjali mëson se pas arrestimit dhe sekuestrimit të provave që lidhen me rastin, Mehmeti është dërguar në mbajtje për 48 orë. Shënim: Personi i apostrofuar në këtë artikull prezumohet i pafajshëm derisa fajësia e tij të mos provohet me vendim të fo...
E trishtë: Dhunohet seksualisht një 31-vjeçare në një motel, i panjohuri e mori me veturë

E trishtë: Dhunohet seksualisht një 31-vjeçare në një motel, i panjohuri e mori me veturë

Lajme, Siguri
Një ngjarje e trishtë ka ndodhur mëngjesin e djeshëm në Lipjan, ku një 31-vjeçare dyshohet se u dhunua seksualisht nga një person i panjohur. Burimet e Sinjalit bëjnë të ditur se viktima është marrë me veturë nga i dyshuari, gjatë kohës që ajo po priste autobusin në rrugën ‘Avdi Kelmendi’, e më pas ishte dërguar në një motel në afërsi të Lipjanit. Personi i dyshuar nuk është identifikuar ende, teksa njësitet policore janë vënë në lëvizje që ta kapin atë. Me vendim të prokurorit, vepra është cilësuar ‘Dhunim’. https://07press.com/ky-eshte-numri-i-punekerkuesve-kosovare-pergjate-nje-muaji/