Çka do të ndodhë sot në Kosovë? Këto janë zhvillimet e ditës

 Çka do të ndodhë sot në Kosovë? Këto janë zhvillimet e ditës

Për sot, e premte, 13 maj janë paraparë këto ngjarje si më poshtë.

Mbahet ceremonia e dhurimit të 270 frigoriferëve për të përforcuar sistemin e zinxhirit të ftohtë të vaksinave në Kosovë, donacion nga UNICEF-i dhe USAID (QKMF, Njësia e vaksinimit, Prishtinë, ora 9:30).

GLPS dhe Komisioni për Legjislacion mbajnë tryezë diskutimi me temë “Në pritje të opinionit të Komisionit të Venecias për Koncept Dokumentin për Vetting” (Kuvendi i Kosovës, salla 506, ora 10:00).

Komuna e Skenderajt organizon homazhe për nder të 40-vjetorit të rënies së Tahir Mehës (Prekaz, ora 10:00).

Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim mban mbledhjen e radhës (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00).

Kuvendi i Kosovës mblidhet në seancë për pikat e papërfunduara nga seanca plenare e datës 5 maj (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00).

Ambasada e Zvicrës prezanton Programin e Bashkëpunimit Zviceran për Kosovën 2022–2025 (Hotel Garden, ora 13:00).

Zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla, mban konferencë për media lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell, si dhe për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës ( MPJD, ora 16:00).

LAJME TË TJERA