Hetimi kryesor i FBI-së në shënjestër të Obama, Musk, Biden dhe llogari të tjera të profilit të lartë

 Hetimi kryesor i FBI-së në shënjestër të Obama, Musk, Biden dhe llogari të tjera të profilit të lartë

Senatori republikan nxit Jack Dorsey të punojë me hetimin federal dhe të mbrojë mesazhet private të përdoruesve.

Sipas një raporti, Byroja Federale e Hetimit po udhëheq hetimin për hakimin në Twitter, transmeton lajmi.net.

Hakerët kapën kontrollin e një numri llogarish që i përkisnin Joe Biden, Bill Gates dhe Elon Musk, në një mashtrim të dukshëm të kriptovalutës.

Një deklaratë e hershme nga FBI thoshte: “Ne jemi të vetëdijshëm për incidentin e sotëm të sigurisë që përfshin disa llogari në Twitter që u përkasin individëve me profil të lartë. Llogaritë duket se janë komprometuar në mënyrë që të përjetësojnë mashtrimet e kriptovalutës”.

FBI dhe Twitter nuk e kanë konfirmuar publikisht raportin. Sulmi ndodhi pasditen e së mërkurës në valë të shumta.

Secila prej këtyre llogarive postoi mesazhe të ngjashme: Dërgoni Bitcoin dhe njerëzit e famshëm do të dërgonin përsëri dyfish paratë tuaja. Ndërsa sulmi luajti, me Barack Obama, Kanye West dhe Jeff Bezos midis dhjetëra përdoruesve të prekur, Twitter u përpoq të fshijë mesazhet e mashtrimit.

Por hakerat dukej se kishin kontroll mbi situatën pasi ishin në gjendje të ktheheshin në llogari dhe të rivendosnin mesazhin.

Në fund, Twitter pamundësoi aftësinë e llogarive të verifikuara për të postuar tweets për një periudhë të shkurtër të Mërkurën.

Një hetim i udhëhequr nga ndërmarrja e rrjeteve sociale zbuloi se çfarë besohej të ishte “një sulm i koordinuar i inxhinierisë sociale nga njerëzit që synuan me sukses disa prej punonjësve tanë me qasje në sisteme dhe mjete të brendshme”, sipas një deklarate.

LAJME TË TJERA