Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

 Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se do të ketë mot të paqëndrueshëm.

IHK njofton se reshjet e shiut të përcjella me shkarkime rrufesh, parashihen të jenë lokale dhe afatshkurta, por prezent në të gjitha ditët e kësaj jave.

Në fushat barike do të ketë luhatje minimale, ndërsa fushat termike mbesin pothuaj konstante, si në temperaturat minimale, ashtu edhe në ato maksimale.

Indeksi UV mbetet i lartë në periudhat kur kupa e qiellit është e hapur.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 10-13 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 22-27 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga jugperëndimi me shpejtësi 1-10 m/s.

LAJME TË TJERA