E premte, Mars 31

Ngordhin miliona peshq, shkak temperaturat

Banorët në një qytet rajonal australian kanë gjetur miliona peshq të ngordhur në lumë.

Ngordhjet e peshqve në shkallë të gjerë u raportuan për herë të parë të premten në mëngjes në qytetin Menindee të Uellsit të Ri Jugor (NSW).

Autoriteti i lumit të shtetit tha se ishte rezultat i një vale të vazhdueshme të të nxehtit që prek lumin Darling-Baaka.

Vendasit thonë se kjo është ngjarja më e madhe e ngordhjes së peshkut që ka goditur qytetin, që përjetoi një tjetër ngordhje të konsiderueshme masive të peshkut vetëm tre vjet më parë.

Në një postim në Facebook, Departamenti i Industrive Primare të NSW (DPI) tha se vala e të nxehtit vuri “stres të mëtejshëm në një sistem që ka përjetuar kushte ekstreme nga përmbytjet në shkallë të gjerë”.

Valët e të nxehtit janë bërë më të shpeshta, më intensive dhe zgjasin më gjatë për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit. Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.1C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve.

Duke folur për BBC, banori i Menindee, Graeme McCrabb, i përshkroi ngodhjen e peshqve si “surreale”.

“Me siguri do të jetë pak më konfrontuese sot”, tha ai, ndërsa paralajmëroi se vendasit po prisnin që edhe më shumë peshq të ngordhnin pasi peshqit tashmë të dekompozuar thithin më shumë oksigjen nga uji.

Rreth 500 njerëz jetojnë në qytet në Uellsin e Ri Jugor në perëndim të largët. Lumi Darling-Baaka është një pjesë e pellgut të Murray Darling, sistemi më i madh lumor i Australisë./21Media