E premte, Qershor 2

Etiketë: Albin Kurti

Kurti bën homazhe të varri i nënës që ia vuri flakën vetes pasi ia kthyen trupat e djemve të vrarë nga Serbia

Kurti bën homazhe të varri i nënës që ia vuri flakën vetes pasi ia kthyen trupat e djemve të vrarë nga Serbia

Kryesoret
Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka bërë homazhe te varri dhe vendi i vetëflijimit të nënës Pashke Krasniqi – Markaj. Kurti, bashkë me familjarët e saj përkujtuan nënë Pashke, e cila më 27 maj 2003, i vuri flakën vetës pasi ia kthyen trupat e djemve, Gjovalinit dhe Milanit, të vrarë dhe të zhdukur me forcë nga Serbia. “Gjovalin dhe Milan Markaj ishin mes 374 të vrarëve më 27 prill 1999, në masakrën e kryer nga forcat e Serbisë në fshatrat Mejë dhe Korenicë të Gjakovës dhe ishin të zhdukur deri në vitin 2003. Ata u gjetën në varrezën masive në Batajnicë të Serbisë. Më 24 maj 2003 u bë rivarrimi i Gjovalinit dhe Milanit. Tri ditë më pas, pasi e kreu të pamën, nëna Pashke i vuri vetes flaken, për t’i dhënë fund jetës së saj dhe dhimbjes për të bijtë”, thuhet në njoftimin e kryemin...
Kurti s’tërhiqet, ia bën të qartë edhe komandantit të KFOR-it: Kryetarët duhet t’i ushtrojnë detyrat

Kurti s’tërhiqet, ia bën të qartë edhe komandantit të KFOR-it: Kryetarët duhet t’i ushtrojnë detyrat

Kryesoret
Kryeministri i Republikës së Kosovës, sot pasdite, pas zhvillimeve në veri, ka pritur në takim komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Angelo Michele Ristuccia. Shefi i ekzekutivit ia bëri të qartë kreut të Forcave Paqeruajtëse në vendin tonë se kryetarët duhet t’i ushtrojnë detyrat e tyre. Tutje, siç bën të ditur ZKM-ja, njoftoi komandantin Ristuccia se Policia e Kosovës është e angazhuar t’ua mundësijë atyre hyrjen në vendin e punës. “Kryeministri Kurti theksoi se kryetarët e komunave, të zgjedhur nga zgjedhjet e lira dhe demokratike, duhet t’i ushtrojnë detyrat dhe përgjegjësitë e tyre, për të ofruar shërbime publike cilësore për të gjithë qytetarët, pa pengesa. Gjithashtu, kryeministri Kurti e njoftoi komandantin Ristuccia se Policia e Kosovës është angazhuar që sipas detyrës...
Profesori amerikan: Kurti ka të drejtë që dyshon në Vuçiqin, SHBA s’duhet të marrë masë ndëshkuese ndaj Kosovës

Profesori amerikan: Kurti ka të drejtë që dyshon në Vuçiqin, SHBA s’duhet të marrë masë ndëshkuese ndaj Kosovës

Kombëtare, Lajme
Profesori amerikan, Alon Ben Meir, beson se SHBA-ja nuk duhet të marrë asnjë masë ndëshkuese ndaj Kosovës, qoftë ajo e ngrirjes së ndihmës financiare apo ushtrimit të presionit politik. “Unë besoj se SHBA-ja nuk duhet të marrë asnjë masë ndëshkuese ndaj Kosovës, qoftë ajo e ngrirjes së ndihmës financiare apo ushtrimit të presionit politik. Kurti ka të drejtë që dyshon për Vuçiqin, dhe si SHBA ashtu edhe BE-ja duhet ta kenë parasysh plotësisht këtë”, ka shkruar Ben Meir në Twitter. Sipas tij, duke ditur se si funksionon presidenti i Serbisë Vuçiq dhe shqetësimet për besueshmërinë e tij, nuk ka arsye të besohet se ai do të lejojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe në Kosovë të jetë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.
Ministri britanik: Kosova është histori suksesi

Ministri britanik: Kosova është histori suksesi

Kombëtare, Lajme
Kreu i ekzekutivit kosovar, Albin Kurti sot ka pritur në një takim ministrin e shtetit për Forcat e Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, James Heappey. Marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve, ishte një prej temave kryesore, ndërsa palët diskutuan mundësinë që bashkëpunimi të rritet, në veçanti në fushën e mbrojtjes. Siç thuhet në komunikatë, i pari i qeverisë e falënderoi Heappeyn për mbështetjen e vazhdueshme. “Kryeministri Kurti e falënderoi për vizitën dhe mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kosovës në të gjitha fazat e zhvillimit të saj, teksa e uroi për kurorëzimin e Mbretit Charles III dhe Mbretëreshës Camilla.Ai e njoftoi ministrin Heappey me progresin e Kosovës në këto dy vite qeverisje, duke theksuar se Kosova ka bërë rritje të shënuar ekonomike si për nga rritja e GDP-së, ...
Kurti e “ndreq” me një gotë raki

Kurti e “ndreq” me një gotë raki

Kryesoret
Ndreqe” pak edhe mbrojtjen e afërt, kryeministër! Gëzuar! Kryeministri i vendit, Albin Kurti, sot ka marrë pjesë në ditën e dytë të konferencës “Diaspora Flet” që u mbajt në Klan Arena, ku është diskutuar rreth asaj se si të nxiten mënyrat e bashkë-krijimit për përmirësimin dhe forcimin e raporteve ndërmjet biznesmenëve të suksesshëm nga diaspora me vendin e tyre amë. Pas konferencës, Kurti nën mbrojtjen e rreptë të sigurimit të tij, u ngjit shkallëve për t’i vizituar standet ku po reklamoheshin biznese të ndryshme, e të cilat ishin mbi 20 sosh. Ai u ndal në secilin veç e veç për t’u njoftuar me shërbimet që ato biznese ofrojnë, ku më pas nuk refuzoi edhe t’i shtrëngojë duart dhe shkrepë “selfie” me përfaqësuesit e tyre. Madje kur mbërriti te pika ku po reklamohej alkooli, ai u py...
Kryeministri i Kosovës ka në bankë veç 119 euro e 58 cent

Kryeministri i Kosovës ka në bankë veç 119 euro e 58 cent

Kombëtare, Lajme
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar pasurinë e tij për vitin 2022 në Agjencinë Kundër Korrupsionit. Si pasuri të paluajtshme, Kurti ka deklaruar banesën me 67 metra katrorë në vlerë prej 400 mijë eurosh, në emër të bashkëshortes. I pari i Qeverisë ka thënë se ka para të gatshme në bankë në vlerë prej 119.58 euro, derisa bashkëshortja e tij ka të kursyera 10 mijë euro. Kryeministri gjithashtu ka deklaruar se bashkëshortja e tij ka detyrime prej 250 mijë euro në afat për 24 vite, e marrë në emër të blerjes së banesës. Nga të hyrat vjetore, Kurti ka deklaruar se nga pozita e kryeministrit merr 16,647.69 euro, ndërsa ka thënë se të ardhurat personale nga Lëvizja Vetëvendosje i janë ndërprerë nga momenti që e ka filluar detyrën si kryeministër i Kosovës. ...
Kurti shpreh ngushëllime të thella për sulmin në Beograd

Kurti shpreh ngushëllime të thella për sulmin në Beograd

Kombëtare, Lajme
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka shprehur ngushëllime viktimave që mbetën të vrarë nga sulmi në një shkollë në qendër të Beogradit. Kurti ka uruar shërim të shpejtë të lënduarve në këtë sulm që ndodhi të mërkurën në Beograd. “Dëshiroj të shpreh ngushëllimet e mia më të thella për viktimat e të shtënave në shkollë në Beograd dhe për familjet e tyre. Gjithashtu u uroj shërim sa më të shpejtë të lënduarve në këtë ngjarje tragjike.” – ka shkruar Kurti. Për këtë rast, ngushëllime ka shprehur edhe presidentja e vendit, Vjosa Osmani. Kujtojmë se 14 vjeçari ka vrarë me armë zjarri nëntë persona. Në Serbi janë shpallur tri ditë zie për këtë rast.
​Kurti: UÇK ua futi tmerrin forcave serbe, ata u hakmorrën ndaj civilëve

​Kurti: UÇK ua futi tmerrin forcave serbe, ata u hakmorrën ndaj civilëve

Kombëtare, Lajme
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bëri homazhe në kompleksin e varrezave të dëshmorëve dhe martirëve në fshatin Marec të Komunës së Prishtinës, në shënim të 24-vjetorit të rënies heroike të 27 dëshmorëve dhe vrasjes së 16 martirëve. Kurti tha se bëhet fjalë për një betejë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila ia futi tmerrin forcave armike serbe, të cilët më pastaj në fshatin Makoc, e shfrynë mllefin e tyre nga humbja e kësaj beteje mbi civilët e pafajshëm e të pambrojtur. Ai tha se si institucione të Republikës, si politikanë përfaqësues, si qytetarë të këtij vendi u jemi përjetë mirënjohës e falënderues, por gjithashtu shprehim zotimin tonë edhe për kujtime e përkujtime institucionale, por gjithashtu edhe për angazhimin për drejtësi për viktimat e për ndëshkim ...
Kurti uron Natën e Kadrit: Kur shkoj në iftare, agjëroj

Kurti uron Natën e Kadrit: Kur shkoj në iftare, agjëroj

Kombëtare, Lajme
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar nëse ka agjëruar në këtë muaj të Ramazanit. “Në ditët kur kam shkuar nëpër iftare kam agjëruar. Dhe këtë e kam bërë, jo vetëm sivjet”, tha Kurti. Ai u përgjigj pasi mori pjesë në iftarin e shtruar nga imami i xhamisë “Bedri Kamberi” në lagjen e Spitalit. “Sonte është edhe Nata e Kadrit, vlerë e veçantë sa i përket besimit, përkushtimit por gjithashtu besimit e paqes. Unë uroj që Zoti të pranoj lutjet dhe agjërimin tuaj dhe mirësia që e keni dhënë”, u shpreh Kurti për Ekonomia Online. “Muaji i Ramazanit, është muaj i sakrificës e cila na mëson që të përkushtohemi. Sivjet Bajrami i Madh bie të premten, pra të xhumanë. Ju dëshiroj agjërim të lehtë”, tha Kurti, në një fjalë të shkurtër, gjatë iftarit....
Kryeministri Kurti me “nijet”, shtron iftar për myftiun Tërnava

Kryeministri Kurti me “nijet”, shtron iftar për myftiun Tërnava

Kombëtare, Lajme
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shtruar iftar për myftiun Tërnava. Kështu bëri të ditur zyra e shefit të ekzekutivit përmes një komunikate dërguar mediave, përcjell 07 Press. Kurti ka qenë i shoqëruar nga ministri Çeku, kurse Tërnava nga bashkëpunëtorët. Më poshtë edhe postimi i plotë: Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për nder të muajit të Ramazanit ka shtruar iftar për myftiun e Kosovës, Naim Tërnava dhe bashkëpunëtorë të tij. I shoqëruar nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, kryeministri Kurti, u uroi agjërim sa më të lehtë të ditëve të​ mbetura të këtij muaji të shenjtë për besimtarët myslimanë. Muaji Ramazanit është muaj i devotshmërisë, mirësjelljes me njerëzit përreth dhe ndihmës për atë në nevojë. Në iftare të përbash...