E diel, Shtator 24

Etiketë: Albin Kurti

ShBA kërkon nga Kurti propozim për Asociacionin

ShBA kërkon nga Kurti propozim për Asociacionin

Kryesoret
Pas një raundi tjetër të pasuksesshëm të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, nga Uashingtoni po vijnë mesazhe për nevojën e një qasjeje të re. Fillimisht, ato iu drejtuan kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të cilit i dërguari special amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i bëri thirrje edhe një herë që të ndryshojë qasjen dhe të respektojë obligimet e marra. Megjithatë, ka edhe mendime se vetë partnerët amerikanë dhe evropianë duhet të ndryshojnë strategjinë e tyre, pasi kjo aktuale nuk po jep rezultate. Është koha për një qasje të re të partnerëve në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, thotë Escobar, duke folur për edicionin serb të “Zërit të Amerikës” në Nju-Jork, ku u takua me liderët nga rajoni në margjinat e sesionit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-s...
S’ia lënë shenjë kritikat e qortimet amerikano-evropiane, Kurti: “Jemi në të drejtën tonë”

S’ia lënë shenjë kritikat e qortimet amerikano-evropiane, Kurti: “Jemi në të drejtën tonë”

Kryesoret
Mbarë kritikat e komunitetit Trans-Altantik për refuzimin e propozimit të Bashkimit Evropian për “zbatim në paralel” të Marrëveshjes Bazike nuk po ia lënë shenjë kryeministrit kosovar, Albin Kurti, i cili duke folur nga Zvicra tha se “jemi në të drejtën tonë” teksa tha si qëndrojnë, sipas tij, gjërat i ka shpjeguar më 14 shtator pas përfundimit të takimin në Bruksel para gazetarëve. Kurti refuzon të pranojë se Bashkimi Evropian ka pasur propozim të saj dhe mirëmban atë që vetëm ai ka dorëzuar propozim, ndonëse një gjë të tillë nuk e thotë askush përpos tij. “Ne jemi në të drejtën tonë. Në fjalën që kam mbajtur më 14 shtator para mediave në Prishtinë kam sqaruar se në dialogun e fundit ne si Kosovë kemi bërë tre propozime ndërsa Serbia asnjë”, ka thënë Kurti. “Në këto rrethana, ne du...
FSK me 302 ushtarë të rinj, Kurti: Të gatshëm në mbrojtje të Republikës

FSK me 302 ushtarë të rinj, Kurti: Të gatshëm në mbrojtje të Republikës

Kryesoret
Kryeministri Albin Kurti ka publikuar fotografi nga ceremonia e betimit të rekrutëve në kazermën “Skënderbeu” në Ferizaj, që u mbajtë dje. Kurti ka thënë se ushtrisë iu shtuan edhe 302 ushtarë të rinj, të aftë e të gatshëm për ta mbrojtur vendin. Që nga ardhja e tij në pushtet, Kurti ka thënë se në total ushtrisë i janë shtuar 1 mijë e 852 ushtarë. “Në kazermën “Skënderbeu” në Ferizaj, u betuan si ushtarë të Kosovës edhe 302 rekrutë të rinj, vajza e djem që me sukses kanë arritur ta përfundojnë trajnimin bazik. Ky është grupi i parë i rekrutëve nga gjithsej 612 ushtarë të rinj që do t’i bashkohen trupave të Forcës së Sigurisë së Kosovës, në kuadër të procesit të rekrutimit për këtë vit. Për këto dy vite e gjysmë, duke përfshirë rekrutimin e sivjetëm, ushtrisë sonë i janë shtuar 1...
Kurti takohet me kandidatët shqiptarë në zgjedhjet federale në Zvicër

Kurti takohet me kandidatët shqiptarë në zgjedhjet federale në Zvicër

Kombëtare, Lajme
Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, mirëpritën në ndërtesën e Ambasadës së Kosovës në Bern, kandidatët shqiptarë në zgjedhjet federale 2023. Në një bashkëbisedim të hapur, kryeministri Kurti i përgëzoi ata për angazhimin e tyre publik e politik në Zvicër, duke e konsideruar atë si dëshmi të mirëintegrimit të shqiptarëve atje, por edhe si shumë të rëndësishëm për demokracinë. Diskutuan për lidhjet ndërmjet Kosovës dhe Zvicrës dhe rolin e potencialin e bashkëpunimit ndërmjet Qeverisë dhe mërgatës në fushën e ekonomisë, edukimit dhe shëndetësisë. Kryeministri i njoftoi të pranishmit me disa prej zhvillimeve kryesore në vend dhe politika...
Kurti s’tërhiqet, përkundër paralajmërimeve për pasoja: Sa i përket dialogut, jemi në të drejtën tonë

Kurti s’tërhiqet, përkundër paralajmërimeve për pasoja: Sa i përket dialogut, jemi në të drejtën tonë

Kryesoret
Në bashkëbidesim me presidentin federal të Zvicrës, Alain Berset është theksuar shkalla e lartë e integrimit të qytetarëve nga Kosova në Zvicër. Sot, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pritur në Pallatin Federal në Bernë nga presidenti i Federatës së Zvicrës, Alain Berset. Pas takimit ai ka mbajtur një konferencë për media, me ç`rast ka folur për përmbajtjen e takimit, raporton albinfo.ch nga Berna. “Me presidentin Berset njihemi që nga pjesëmarrja ime në Forumin e Davosit, në fillim të vitit. Me të kemi biseduar për marrëdhëniet e shkëlqyeshme në mes të dy vendeve, për rritjen e madhe të këmbimit tregtar, që në vitin 2022 ka qenë për një të tretën më i madh se një vit më parë”, ka deklaruar Kurti. “Pastaj është nënvizuar edhe fakti se remitencat nga bashkatdhetarët tanë në Z...
“Albini keshke kur e rrihnin, s’ja ka ni”- Rrëfim i padëgjuar nga shoku i Kurtit për ditët në burg

“Albini keshke kur e rrihnin, s’ja ka ni”- Rrëfim i padëgjuar nga shoku i Kurtit për ditët në burg

Më të lexuarat
Rifat Hasani e Albin Kurti qelinë e Burgut të Pozharevcit e kanë ndarë së bashku për pothuajse nëntë muaj. Në vijim mund të gjeni rrëfimin e ish të burgosurit, i cili flet për torturat që i janë bërë Kurtit, qëndrimin e tij në burg, intervistën e “famshme” dhënë për mediat serbe e shumçka tjetër.
Kurti në fund të javës viziton Zvicrën

Kurti në fund të javës viziton Zvicrën

Kryesoret, Lajme
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fund të javës do të bëjë një vizitë kortezie në kryeqytetin e Zvicrës, Bernë. Ai do mirëpritet nga ministri i Brendshëm Alain Berset, i cili mban presidencën e rradhës zvicerane këtë vit. Çështjet aktuale rajonale në Ballkanin Perëndimor dhe marrëdhëniet dypalëshe mes Zvicrës dhe Kosovës do jenë temë diskutimi. Në mbrëmjen e vizitës së tij, Kurti do të zhvillojë një takim në Ambasadën e Kosovës në Bernë me kandidatët shqipfolës për Dhomën e Përfaqësuesve, shkruan Le Canton27.ch. Gjatë qëndrimit në Zvicër, ai do të takohet edhe me mërgimtarë në disa kantone
Limaj që s’e kaloi dot as pragun e “mëson” Kurtin si duhet të dialogojë: Gaboi kryeministri, është dashur t’i ristartojë negociatat

Limaj që s’e kaloi dot as pragun e “mëson” Kurtin si duhet të dialogojë: Gaboi kryeministri, është dashur t’i ristartojë negociatat

Më të lexuarat
Fatmiri Limaj duke folur për situatën aktuale në dialogun Kosovë-Serbi, ka thënë se Kurti e pati shansën ta bëjë ‘restart’ dialogun por që sipas tij nuk e bëri dhe gaboi. Ai në “Politiko” tha që nuk jemi t'u marrë asgjë pasi po japim Asociacionin teksa ka përmendur dy gjëra që sipas tij kemi pasur mundësi me i realizu. “Bashkimit Evropian me i thanë mos u lodhni se meqë Serbia nuk qenka gati me na njoftë atëherë le të na njohin 5 shtete e BE-së dhe e dyta, anëtarësimi në NATO”, tha Limaj. Ai tutje tha që është gabim që tani pas përfundimit të marrëveshjes të thuhet që ndermjetësuesi nuk bënë. Limaj po ashtu tha që Kurti në Ohër është dashur që t’ua bëjë me dije BE-së e SHBA-së se çfarë po bënë Vuçiq në veri të Kosovës....
Mbi 1 milion euro për përkrahjen e bizneseve, përfitojnë 99 qytetarë të komuniteteve

Mbi 1 milion euro për përkrahjen e bizneseve, përfitojnë 99 qytetarë të komuniteteve

Kombëtare, Lajme
Në Ministrinë për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq po zhvillhet ceremonia e nënshkrimit të kontratave me të gjithë përfituesit e thirrjes për përkrahjen e bizneseve. Në këtë organizim të ministrisë së udhëhequr nga Nenad Rashiq, po marrin pjesë mbi 90 qytetarë që kanë përfituar nga ky projekt, teksa procesi do të monitorohet edhe nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti. Ky projekt është si ndihmë financiare me qëllim fuqizimin e kapacitetetve dhe bizneseve me baze komunitetin. Kjo nismë financim i Qeverisë së Kosovës kap vlerën e 1 milion 23 mijë e 342 euro. Nënshkrimet e para do t’i hedhin 99 përfitues.
Kurti sot viziton Ministrinë që drejtohet nga Nenad Rashiq

Kurti sot viziton Ministrinë që drejtohet nga Nenad Rashiq

Kombëtare, Lajme
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot do të vizitojë Ministrinë për Komunitete dhe Kthim, me rastin e nënshkrimit të kontratave të përfituesve të thirrjes për përkrahje të bizneseve në kuadër të masës 1.9 të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se pas takimit me ministrin për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, do të ketë deklarim të përbashkët për media. Ngjarja do të fillojë nga ora 15:00.