Tags : Avdullah Hoti

Kryeministri Hoti mbron Specialen: Vepruan sipas ligjit

Shefi i Qeverisë, Avdullah Hoti, konsideron se aksionet e Gjykatës Speciale janë në rregull dhe të bazuara në ligj. Ka thënë se janë veprime të pavarura të drejtësisë. “Qeveria e Republikës së Kosovës konsideron se veprimet e Dhomave të Specializuara burojnë nga detyrimet dhe përgjegjësitë e tyre ligjore dhe kushtetuese, dhe duhet konsideruar si veprime […]Read More

Aksioni në Karaçevë, reagon edhe kryeministri Hoti: Është vetëm fillimi

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar pas aksionit që zhvilloi mbrëmë Njësia Speciale e Policisë së Kosovës në Karaçevë të Kamenicë. Hoti përmes një postimi në Facebook, ka thënë se aksioni i mbrëmshëm është vetëm fillimi i kthimit të normalitetit në çdo fushë. “Operacioni i policisë në Karaçevë, i mbështetur edhe nga mekanizmat tjerë, […]Read More

Takimi i Hotit me partnerët e koalicionit shtyhet për të

Një takim i paralajmëruar mes Kryeministrit Avdullah Hoti dhe drejtuesve të partive të koalicionit qeverisës është shtyrë për të hënën.Kjo është konfirmuar për klanosova.tv nga zëdhënësi i AAK-së, Lulëzim Blaka. Klankosova.tv mëson nga burimet e saj brenda Qeverisë se arsyeja kryesore pse ky takim është shtyrë për 24 gusht është mosprania në Kosovë e kryetarit […]Read More

Kryeministri Hoti tregon se çfarë do të diskutohet në takimin

Kryeministri, Avdullah Hoti, në RTV Dukagjini ka folur në lidhje me takimin e 2 shtatorit që do të mbahet në Uashington. Ai ka bërë se angjenda e këtij takimi do të jetë plotësisht ekonomike, raporton Gazeta Blic“Eshte shumë me rëndësi për Kosovën që ky takim po ndodh. Ka patur mjaft skeptik se Amerika ka hequr […]Read More

Kryeministri shërohet nga koronavirusi, nesër kthehet në punë

Kryeministri Avdullah Hoti gjendet në izolim tash e dy javë, meqenëse ka rezultuar pozitiv për COVID-19. Për gjendjen shëndetësore të Hotit, ka dhënë detaje këshilltari i tij për media, Xhavit Beqiri. Sipas Beqirit, gjendja e Hotit është e mirë dhe se pritet që nga nesër të dal në zyre. “Gjendja e kryeministrit është e mirë. […]Read More

Tërheqja e 10 përqindëshit, Kryeministri Hoti me një kërkesë zyrtare

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, zhvilluan sot një takim virtual me drejtuesit e TRUST-it, me të cilët biseduan rreth ecurisë së përgatitjeve për realizimin e tërheqjes së 10-përqindësisht nga Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës. Me këtë rast kryeministri Hoti kërkoi nga drejtuesit e TRUST-it që aspektet teknike dhe […]Read More

Kryeministri reagon pas futjes së xhandarmërisë serbe në territorin e

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar pas hyrjes së xhandarmerisë serbe në fshatin Karaçevë të Kamenicës, duke thënë qytetarët tanë në atë pjesë nuk do të jenë pa mbrojtje të institucioneve. Hoti ka shkruar në Facebook se lidhur me atë që ka ndodhur dje në Karaçevë, janë angazhuar të gjitha organet përkatëse për të […]Read More

Hoti: Po krijohen kushtet për zbatim të plotë të pakos

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti i ka lutur të gjithë deputetët që të mbështesin projektligjin për rimëkëmbje ekonomike, në mënyrë që të miratohet para se Kuvendi të shkojë në pushim veror. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebookl, Hoti ka thënë se janë në rrugë të mbarë për të mobilizuar shumën prej 1.2 […]Read More

Hoti tregon se kur do të kryhen pagesat emergjente të

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka thënë pavarësisht zhvillimeve dinamika e punës së Qeverisë nuk do të ndikohet. Hoti ka shtuar se dy prioritetet e Qeverisë janë lufta kundër COVID-19 dhe rimëkëmbja ekonomike. Sipas tij, ministri i Shëndetësisë dhe drejtori i SHSKUK-së janë duke u angazhuar me të gjitha kapacitetet për krijimin e shtretërve shtesë […]Read More

Kryeministri Hoti konfirmon: Ka përfunduar dialogu teknik, sot nis drafti

Kryeministri Avdullah Hoti, iu është përgjigjur zërave që dialogu me Serbinë po rrezikon të kthehet në atë teknik. Në një shkrim të tij në Facebook, ka thënë se dialogu teknik ka përfunduar dhe se Kosova ka nisur për njohje reciproke, dhe sot në Bruksel fillon draftimi i kësaj marrëveshje. Shkrimi i plotë nga kryeministri Hoti: […]Read More