Tags : Bujqësi

LAJME

Lajm i mirë për bujqit, sot hapet aplikimi për grante

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa do të mbajë konferencë për media nga ora 11:00. Në këtë konferencë do të shpallet i hapur aplikimi për grante dhe subvencione. Konferenca do të mbahet në objektin e MBPZhR-së, Rr. “Ukshin Hoti” – Kompleksi “Ramiz Sadiku”, Prishtinë. Pas një viti të mundimshëm për bujqit, ky […]Read More

RAHOVEC

Hapja e tregut vendor, e domosdoshme për fermerët e Rahovecit

Komuna e Rahovecit është duke bërë përpjekje të vazhdueshme për gjetjen e ndonjë zgjidhje që fermerët të mund ti shisnin produktet e tyre në tregun e caktuar në mënyrë që edhe qytetarët, të konsumojne prodhime më të shëndetshme dhe të sigurta. Fermerët janë të detyruar të bëjne vjeljen e produkteve të tyre dhe të përballojnë […]Read More

RAHOVEC

Bujqit në Rahovec s’kanë të ndalur, punojnë maksimalisht për të

Jo më kot njihemi si vendi më punëtor. Pavarësisht rrethanave qytetarët e Rahovecit e kanë dëshmuar se puna është atributi kryesor që na ka karakterizuar gjithmon, andaj pa të jemi një hiç, shkruan Rahoveci24. Përkundër kohës së vështirë të cilën po e kalojmë momentalisht për shkak të pandemisë, bujqit rahovecianë nuk po i ndahen punës. […]Read More