Tags : Covid 19

A mund të infektohemi dy herë nga COVID-19? Kjo është

Sekretari i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh), Tedros Adhanom Ghebreyesus ka bërë të ditur se janë shënuar raste të pacientëve që janë infektuar dy herë me COVID-19. Ghebreyesus në një konferencë për media është përgjigjur në pyetjen nëse ekzistojnë dëshmi se një pacient i shëruar mund të infektohet sërish nga koronavirusi. “Kanë ekzistuar […]Read More

Tre viktima të tjera në Kosovë nga Covid-19

Para pak çastesh, instituti kombëtar i shëndetit publik në vend konirmoi rastet e reja me koronavirus. Lexo edhe: Sërish rritje e numrit të infektuarve me koronavirus në Kosovë Për dallim nga dje, numri sërish është rritur, derisa shpresojmë që ditëve në vijim të reduktohet dukshëm, deri në zero. Ndërkaq, në 24 orët e fundit janë […]Read More

Bie numri i vdekjeve, afro 13 mijë raste me Covid-19

Numri i vdekjeve nga Covid-19 ka rënë. Në 24 orët e fundit janë raportuar katër viktima si pasojë e koronavirusit, numri ky më i vogël krahasuar me ditët e kaluara. Aktualisht numri i personave që kanë humbur betejën me Covid-19, të cilët sipas IKSHPK-së kanë pasur edhe sëmundje të tjera shoqëruese, ka shkuar në 492. […]Read More

Cili test është më i mirë për COVID-19? Lexojeni përpara

Me kërkesë te shumë pacientëve dhe qytetareve ne vijim një shkrim i marrë nga revista ‘Harvard Health Publishing’, i datës 10 Gusht 2020. Tani kur jemi disa muaj në pandeminë COVID-19, hapat që duhet të ndërmarrim për të kontrolluar në mënyrë efektive shpërthimin janë bërë të qarta: Larja e duarve dhe distanca, testimi i gjerë […]Read More

Për dhjetë ditë mbi 100 të vdekur nga COVID-19 në

Rastet e para me COVID-19 janë shënuar në Kosovë që nga muaji mars. Shifrat e të infektuarve, por edhe të vdekurve, shënuan rritje, me kalimin e ditëve Në fillim kishte numër të pakët të rasteve me përfundim fatal, por këto shifra shënuan rritje në pjesën e dytë të këtij viti. Vetëm në dhjetë ditët e […]Read More

Shqetësuese: Ky është numri i viktimave nga koronavirusi përgjatë 24

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se kanë vdekur edhe 8 persona si pasojë e infektimit me Covid-19. Në total numri i të vdekurve ka shkuar 158. Sipas IKSHPK, të gjithë kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese. 136 TË SHËRUAR DHE 181 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare […]Read More

Kush do të jetë i pari që do të përfitojë

Nëse do të dalë më në fund një vaksinë e sigurt dhe efektive kundër COVID-19, sëmundja që po merr mijëra jetë në të gjithë botën, kush do të jetë i pari që do ta përfitojë atë? Epo, me siguri, do të jenë njerëzit e vendit ku është prodhuar vaksina. Rreth një duzinë vaksinash janë aktualisht […]Read More

LAJMI I FUNDIT: 21 vjeçarja që vdiq pas lindjes ishte

Ka humbur jetën një lehonë e cila ishte e prekur me Covid-19. 21 vjeçarja nga Podujeva me inicialet D.P. pas orë pasi ka kryer lindjen me prerje cezariane ka vdekur. Lajmin e ka konfirmuar infektologu Valbon Krasniqi. “Mund të konfirmoj se nga shefi i Njësisë Intensive të Mjekësisë Intensive mu konfirmua se ka ndërru jetë […]Read More

Ramadani thotë se testet e bëra në Kosovë për Covid-19

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike Naser Ramadani, ka thënë se testimi i personave me Covid-19 në Kosovë bëhet me metodat më të avancuara. “Ne nuk jemi anëtarë të OBSH por ne i kemi lincencuar disa laboratorë. Ju e dini se në laboratorin e Mikrobiologjisë se diagnostika e Covid-19 bëhet me real time PCR, […]Read More

LAJMI I FUNDIT: Babai i Khabib Nurmagomedov ndërron jetë shkaku

Ka ndërruar jetë, babai i luftëtarit të UFC-së, kampionit Khabib Nurmagomedov. Kështu kanë njoftuar para pak çastesh mediat ndërkombëtare të sportit, përcjell GazetaBlic. Abdulmanap vdiq pas komplikimeve shëndetësore nga koronavirusi, teksa ai kishte edhe sëmundje të tjera shoqëruese. Shtrirja e tij në spital kishte bujë në mediat ruse, pasi edhe vetë presidenti Putin i kishte […]Read More