Tags : Covid 19

Mbi 10 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se dje, 13 persona kishin humbur jetën si pasojë e infektimit me COVID-19. Sipas IKSHPK-së në vend janë shënuar edhe 963 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, e ku që nga13 marsi kur edhe janë paraqitur dy rastet pozitive e deri […]Read More

Cilat aktivitete sportive lejohen dhe cilat jo? – DOKUMENT

Gjatë ditë së djeshme, Qeveria e Kosovës në një konferencë për media lajmëroi se të premten do të hyjnë në fuqi masat e reja. Ndërkaq, IndeksOnline ka siguruar dokumentacionin e të gjitha masave të reja që pritet të hyjnë në fuqi në fund të kësaj jave. Kështu, aktivitetet sportive do të lejohen por duke i […]Read More

Si ta dalloni që dhimbja e kokës tregon se ke

Shumë persona mund të tremben kur fillojnë të kenë dhimbje koke dhe këtë e lidhin me COVID-19. Sipas Healthline, studimet kanë treguar se dhimbja e kokës te të infektuarit me COVID-19 është raportuar në fazën e parë të infeksionit, ashtu edhe më vonë. Dhimbjet e kokës ndodhin para shfaqjes së simptomave tipike, si ethet, temperatura […]Read More

Studimi i ri: Ekzistojnë shtatë ‘forma të ndryshme’ të infeksioneve

Një studim i ri ka zbuluar se ekzistojnë shtatë ‘forma të sëmundjes’ brenda rasteve të lehta të infeksionit të koronavirusit SARS-CoV-2. Midis atyre që kanë pasur fatin e keq të preken nga COVID-19, një numër i konsiderueshëm individësh kanë pasur fatin të goditen nga një rrjedhë e lehtë e sëmundjes. Tani, një studim i ri […]Read More

A mund të infektohemi dy herë nga COVID-19? Kjo është

Sekretari i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh), Tedros Adhanom Ghebreyesus ka bërë të ditur se janë shënuar raste të pacientëve që janë infektuar dy herë me COVID-19. Ghebreyesus në një konferencë për media është përgjigjur në pyetjen nëse ekzistojnë dëshmi se një pacient i shëruar mund të infektohet sërish nga koronavirusi. “Kanë ekzistuar […]Read More

Tre viktima të tjera në Kosovë nga Covid-19

Para pak çastesh, instituti kombëtar i shëndetit publik në vend konirmoi rastet e reja me koronavirus. Lexo edhe: Sërish rritje e numrit të infektuarve me koronavirus në Kosovë Për dallim nga dje, numri sërish është rritur, derisa shpresojmë që ditëve në vijim të reduktohet dukshëm, deri në zero. Ndërkaq, në 24 orët e fundit janë […]Read More

Bie numri i vdekjeve, afro 13 mijë raste me Covid-19

Numri i vdekjeve nga Covid-19 ka rënë. Në 24 orët e fundit janë raportuar katër viktima si pasojë e koronavirusit, numri ky më i vogël krahasuar me ditët e kaluara. Aktualisht numri i personave që kanë humbur betejën me Covid-19, të cilët sipas IKSHPK-së kanë pasur edhe sëmundje të tjera shoqëruese, ka shkuar në 492. […]Read More

Cili test është më i mirë për COVID-19? Lexojeni përpara

Me kërkesë te shumë pacientëve dhe qytetareve ne vijim një shkrim i marrë nga revista ‘Harvard Health Publishing’, i datës 10 Gusht 2020. Tani kur jemi disa muaj në pandeminë COVID-19, hapat që duhet të ndërmarrim për të kontrolluar në mënyrë efektive shpërthimin janë bërë të qarta: Larja e duarve dhe distanca, testimi i gjerë […]Read More

Për dhjetë ditë mbi 100 të vdekur nga COVID-19 në

Rastet e para me COVID-19 janë shënuar në Kosovë që nga muaji mars. Shifrat e të infektuarve, por edhe të vdekurve, shënuan rritje, me kalimin e ditëve Në fillim kishte numër të pakët të rasteve me përfundim fatal, por këto shifra shënuan rritje në pjesën e dytë të këtij viti. Vetëm në dhjetë ditët e […]Read More

Shqetësuese: Ky është numri i viktimave nga koronavirusi përgjatë 24

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se kanë vdekur edhe 8 persona si pasojë e infektimit me Covid-19. Në total numri i të vdekurve ka shkuar 158. Sipas IKSHPK, të gjithë kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese. 136 TË SHËRUAR DHE 181 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare […]Read More