Tags : Covid19

LAJMI I FUNDIT: Numër i frikshëm i të prekurve me

213 raste të reja me koronavirus. Më poshtë njoftimi i plotë: 109 TË SHËRUAR DHE 213 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 494 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë […]Read More

Rrëfime të pacientëve të prekur me COVID-19 që po trajtohen

“Expose” prodhim i Gazeta Blic, ka prodhuar dokumentarin e radhës lidhur me virusin COVID-19. Në këtë dokumentar janë sjellur pamje ekskluzive brenda Klinikës Infektive, ku kanë dhënë rrëfimet e tyre shumë pacientë me koronavirus. Një pacient i shtrirë në Klinikën Infektive, teksa ka folur për Gazeta Blic, ka bërë thirrje tek qytetarët që të kenë […]Read More

Mali i Zi merr këto masa të reja kundër COVID-19

Mali i Zi ka marrë vendim me të cilin masa e vetizolimit për personat e infektuar me koronavirus zgjatë 21 ditë. Kështu është bërë e ditur në një njoftim të Trupit Koordinues Kombëtar për sëmundje infektive. Siç theksohet, TKK, me propozim të Institutit për shëndet publik,ka vendosur t’i ndryshojë urdhërat e Ministrisë së Shëndetësisë lidhur […]Read More

Covid-19 dhe humbja e nuhatjes: Çfarë duhet të dini

Pse humbja e nuhatjes dhe shijimit është vënë re te të infektuarit me COVID-19? Kjo ndodh sepse njerëzit me infeksione të sipërme të frymëmarrjes zakonisht kanë bllokim të hundëve dhe simptoma të ngjashme të cilat bllokojnë aftësitë për të ndjerë aromat dhe për të shijuar. Mendohet që arsyeja kryesore pse COVID-19 shkakton humbje të nuhatjes […]Read More

Vdes punëtori i Postës i prekur me Covid-19

Ka vdekur një punëtor i Postës, i cili ishte i prekur me koronavirus. Lajmi është bërë  i ditur nga sindikata e Punëtorëve të Postës. “Me dhimbje të madhe morëm lajmin për vdekjen e kolegut tone, Xheme Cakaj, punetor i Postes se Kosoves ne regjionin e Prizrenit. Baca Xheme ishte prekur nga koronavirusi”, thuhet në njoftim. […]Read More

Zbulohen masat që do të zbatohen për mbajtjen e dasmave

Anulimi i dasmave për këtë vit për shkak të pandemisë Covid-19 ka nxitur debate të shumta. Madje pak ditë më parë është organizuar edhe një protestë nga këngëtarët dhe gastronomët që kërkonin rifillimin e dasmave dhe ahengjeve tjera. Mbrëmë u tha që dasmat do të rifillojnë me 1 korrik, por sot kryeministri Hoti deklaroj se […]Read More

11 komuna të Kosovës pa asnjë rast aktiv me koronavirus

Në vendin tonë deri tani janë shënuar gjithsej 1 mijë e 263 raste me koronavirus, por 11 komuna të Kosovës nuk kanë asnjë rast aktiv. Derisa Vushtrria, Prizreni, Fushë Kosova e Prishtina po rrezikohen nga shpërthimi i vatrës së koronavirusit, qytetet si Vitia, Shtime, Gjakovë, Lipjan, Istog, Kaçanik, Han i Elezit, Klinë, Dragash, Deçan dhe […]Read More

Ky është numri i testeve të koronavirusit që është kryer

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se nga 8 shkurti në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 16.905 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.263 raste, me gjithsej 31 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese, […]Read More

27 raste të reja me koronavirus në vendin tonë

“Rikthehet” koronavirusi në Kosovë. 27 raste të reja janë konfirmuar sonte, teksa asnjë prej tyre nuk është në rajonin tonë. Më poshtë edhe njoftimi i plotë nga IKShP-ja: NJËZET E SHTATË RASTE ME COVID-19! Sot më 01 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 172 mostra të […]Read More