E premte, Qershor 2

Etiketë: Euro

Sa do të jenë pagat e kryetarëve të komunave të Kosovës sipas koeficientit të ri?

Sa do të jenë pagat e kryetarëve të komunave të Kosovës sipas koeficientit të ri?

Kombëtare, Lajme
Miratimi i koeficientit të pagave pritet ta ndryshojë mënyrën se si do të paguhen kryetarët e 38 komunave të Kosovës. Kjo pasi Ligji i ri për paga në sektorin publik parasheh që kryetarët e komunave të paguhen në bazë të numrit të banorëve që ka komuna që ata udhëheqin. Vlera e koeficientit prej 105 euro do të caktojë pagat e kryetarëve të komunave të Kosovës të ndara në 7 kategori. Koeficienti 15 i takon kryetarit të kryeqytetit, që ka më së shumti banorë ndërsa koeficienti 11.8 për kryetarët e komunave që kanë më së paku banorë. Kryetari i Prishtinës me pagën më të lartë Kryetari i kryeqytetit të Kosovës, do të jetë kryetari më pagën me të lartë në krahasim me kryetarët e të gjitha komunave të tjera. Koeficienti i pagës për të parin e Prishtinës është 15. Bazuar në vlerën pre...
Iu gjetën 33 mijë euro në veturë, Policia çon në stacion dy persona

Iu gjetën 33 mijë euro në veturë, Policia çon në stacion dy persona

Më të lexuarat
Policia e Kosovës njofton se ka shoqëruar në stacion dy persona nën dyshimet për shmangie nga tatimi. “Mbrëmë rreth orës 21:00, nga zyrtarët policor të stacionit të Fushë Kosovës, janë shoqëruar në stacion dy persona të cilëve u janë gjetur dhe sekuestruar një shumë të parave”, thuhet në njoftimin e Policisë. Shuma e sekuestruar, sipas Policisë, është rreth 33 mijë euro dhe sekuestrimi u bë në rrugën e Pejës, në Bresje, kur automjeti me të cilin po lëviznin, është ndaluar nga policia për një kontroll rutinor. “Personat e dyshuar nuk kanë arritur të dëshmojnë prejardhjen e parave të sekuestruara, andaj është iniciuar rast për shmangie nga tatimi”, thotë Policia. Në fund, njoftohet se dy personat e ndaluar, janë liruar. “Pas intervistimit dhe përfundimit të procedurave të nev...
Mërgimtarët i shpenzuan mbi 1.48 miliardë euro në Kosovë gjatë vitit 2022

Mërgimtarët i shpenzuan mbi 1.48 miliardë euro në Kosovë gjatë vitit 2022

Më të lexuarat
Një numër i madh i mërgimtarëve kanë vizituar Kosovën gjatë vitit që lamë pas. Numri i përgjithshëm i bashkatdhetarëve që kanë vizituar vendin gjatë vitit 2022, është 2 milionë e 274 mijë apo mbi 220 mijë më shumë se në vitin 2021. Megjithatë, numri i bashkatdhetarëve që kanë ardhur për festa të fundvitit, është më i ulët për mbi 160 mijë, krahasuar me dhjetorin e vitit 2021. Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi ka thënë për KosovaPress, se barrikadat rrugore në Serbi dhe inflacioni, mund të kenë ndikuar në rënien e numrit të bashkatdhetarëve për këtë fundvit. Ndërkohë, përveç remitencave gjatë vitit 2022, sipas raportit të BQK-së, bashkatdhetarët kanë shpenzuar mbi 1.48 miliard euro, gjatë vizitave në Kosovë. “Nëse i shohim këto statistika dhjetor 20...
Në cilin vend të BE-së paguhen punëtorët më shumë?

Në cilin vend të BE-së paguhen punëtorët më shumë?

Ekonomi
Kriza e kostos së jetesës po bën që shumë vende në Europë të përballen me vështirësi të ndryshme. Lufta e Vladimir Putinit kundër Ukrainës dhe kriza energjetike që erdhi si pasojë e kësaj lufte, kanë sjellë rritje të konsiderueshme të çmimeve, me inflacionin në Bashkimin Europian (BE) i cili ka arritur shifrën vjetore prej 11.1% në muajin nëntor. Disa vende të BE-së po përjetojnë një inflacion më të lartë se 20%, me normën që shkon deri në 23.1% në Hungari, 21.7% në Letoni dhe 21.4% në Lituani dhe Estoni. Normat vjetore më të ulëta të inflacionit u regjistruan në Spanjë (6.7%), Francë (7.1%) dhe Maltë (7.2%). Mbretëria e Bashkuar aktualisht ka një normë inflacioni prej 10.7%, krahasuar me nivelin 11.1% të tetorit, i cili shënoi shifrën më të lartë që nga tetori i vitit 1981. ...
Rënia e Euros prek rekord të ri, monedha Europiane zbret në 116.85 Lekë

Rënia e Euros prek rekord të ri, monedha Europiane zbret në 116.85 Lekë

Ekonomi
Euro e mbylli këtë javë me një rekord të ri në kursin e këmbimit me Lekun. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, Euro u këmbye të premten me 116.85 Lekë, nga 117.25 Lekë që kishte qenë kursi i monedhës Europiane në fund të javës së kaluar. Agjentët besojnë se në këtë periudhë kursi i Euros do të vazhdojë të jetë në efektin e faktorëve sezonalë, të lidhur kryesisht me turizmin. Të dhënat e deritanishme dëshmojnë për një rritje të ndjeshme të turizmit në pjesën e parë të këtij viti. Mbështetur në të dhënat e INSTAT, për periudhën janar-maj, numri i vizitorëve në strukturat akomoduese është rritur me 66% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ndërsa hyrjet e shtetasve të huaj në Shqipëri janë rritur me 55%. Në tërësi, pozitat e forat të Lekut në pjesën e parë të...
“Vlera reale e 100 eurove sivjet ka rënë në 81.2 euro”

“Vlera reale e 100 eurove sivjet ka rënë në 81.2 euro”

Ekonomi
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) publikoi dje raportin më të fundit të Indeksit të Harmonizuar të Çmimeve, në të cilin u konstatua se norma vjetore e inflacionit në Kosovë deri në qershor ka arritur në 14.1%. Duke iu referuar kësaj, njohësi i ekonomisë, Edison Jakurti, ka bërë një krahasim rreth vlerës reale të 100 eurove vjet dhe sivjet. https://07press.com/alarmante-rritje-enorme-e-rasteve-me-koronavirus-ne-kosove-keto-jane-te-dhenat-e-24-oreve-te-fundit/ Sipas tij, gjatë vitit 2021 vlera reale e 100 eurove ka qenë 92.7 euro, ndërsa në qershor 2022 ka rënë në rreth 81.2 euro. “Sipas ASK-së, inflacioni në qershor paska qenë 14.1%. Sa për krahasim: vlera reale e 100 eurove në qershor 2021 ka qenë rreth 92.7 euro, ndërsa në qershor 2022 ka rënë në rreth 81.2 euro”, ka sh...