E diel, Shtator 24

Etiketë: Gjakovë

“Nëse s’vepron siç them është i vdekur”: Ky është gjakovari që e kërcënoi fqinjin për lyerjen e shtëpisë

“Nëse s’vepron siç them është i vdekur”: Ky është gjakovari që e kërcënoi fqinjin për lyerjen e shtëpisë

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Mosmarrëveshjet për motive të ndryshme, e që shpeshherë dalin të jenë banale bëhen mollë sherri e kërcënimeve e përleshjeve mes të rinjve në vendin tonë. Për pasojë, konfliktet jo rrallëherë eskalojnë edhe në rrahje brutale, për çka nevojitet ndërhyja e Policisë. Sinjali raportoi dje për një rast të tillë që ka ndodhur në Gjakovë, ku janë përfshirë dy fqinj. Siç raportoi gazeta të martën, një person e ka kërcënuar fqinjin e tij, pas një mosmarrëveshje mes tyre dhe për pasojë ka përfunduar në ndalim policor. Burimet brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se bëhet fjalë për të dyshuarin Bashkim Demaj, i cili e ka kanosur me vrasje viktimën, duke u futur kështu në telashe. Sipas informacioneve të para, gjithçka dyshohet se lidhet me konfliktin mes tyre për lyerjen e shtëpisë së viktim...
Përleshje me thika mes dy të miturve në Gjakovë, përfundojnë në spital

Përleshje me thika mes dy të miturve në Gjakovë, përfundojnë në spital

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Përleshjet mes të rinjve tashmë janë bërë të zakonshme në vendin tonë. Pothuajse çdo ditë raportohet për sherre të ndryshme, motivet e të cilave shpesh dalin të jenë banale. E gjatë përleshjeve, pos grushteve përdoren edhe mjete të forta e të mprehta, ku si pasojë shumë raste kanë përfunduar edhe me fatalitet. Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në rrugën “UÇK” në Gjakovë, ku dy të mitur janë përfshirë në një përleshje fizike. Sipas zëdhënësit të Policisë së Kosovës për Rajonin e Gjakovës, Sheremet Elezaj, dy të miturit janë dërguar në spital për shkak të lëndimeve që kanë marrë, e të cilat dyshohet se u shkaktuan nga goditja me thikë. Elezaj njoftoi se është arrestuar një person i dyshuar. “Sot rreth orës 11:25 dy persona (meshkuj të mitur) pasi dyshohet se ishin përfshirë në ...
Këputet kavoja e ashensorit në një objekt në Gjakovë, lëndohen rëndë dy persona

Këputet kavoja e ashensorit në një objekt në Gjakovë, lëndohen rëndë dy persona

Kryesoret
Foto Ilustrim Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmë në qytetin e Gjakovës, ku në një objekt banesor në rrugën ‘Xhevat Hoxha’ katër persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e këputjes së kavosë së ashensorit. Sinjali mëson se katër viktimat janë anëtarë të së njëjtës familje, saktësisht prindërit dhe dy fëmijë të moshave 2 dhe 1-vjeç. Çifti bashkëshortor kanë pësuar lëndime të rënda trupore dhe janë dërguar me urgjencë në spital, ku edhe po vazhdojnë trajtimin nën përkujdesjen e mjekëve, ndërsa fëmijët janë në gjendje të mirë shëndetësore. Lidhur me rastin është arrestuar përgjegjësi i objektit ku ka ndodhur incidenti, i cili dyshohet se nuk kishte marrë masa mbrojtëse për mirëmbajtjen e ashensorit. Pas përfundimit të procedurave policore, Prokurori i Shtetit ka nxj...
Gjakovari rrah të dashurën e tij, arrestohet

Gjakovari rrah të dashurën e tij, arrestohet

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Është arrestuar një person pasi ka rrahur të dashurën e tij. Viktima e lajmëroi rastin në polici, duke thënë se u rrah nga i dashuri pas një mosmarrëveshjeje, përcjell 07 Press. "Gjakovë - Viktima femër kosovare, ka raportuar se pas një mosmarrëveshje, është sulmuar fizikisht nga i dyshuari mashkull kosovar, i dashuri i saj. Viktima ka pranuar tretman mjekësor, ndërsa i dyshuari është arrestuar dhe me vendim te prokurorit dërgohet në mbajtje", thuhet ndër tjerash në raportin policor. https://07press.com/633-milione-euro-per-vetem-gjashte-muaj-diaspora-vazhdon-te-sjelle-para-ne-kosove/
Telashe mes çiftit në Gjakovë: Gruaja thotë se burri e rrahu pas konfliktit për kartelën e bankës

Telashe mes çiftit në Gjakovë: Gruaja thotë se burri e rrahu pas konfliktit për kartelën e bankës

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Burra që rrahin gratë dhe vajzat e qytetarë që ushtrojnë dhunë ndaj prindërve, janë vetëm disa nga rastet e shpeshta të dhunës brenda familjes në vendin tonë. E arsyet e konflikteve janë të ndryshme, duke përfshirë dyshimet për tradhti, abuzimi me alkool, mosmarrëveshjet për para etj. Në Polici kanë përfunduar dje edhe një çift në Gjakovë, pasi gruaja akuzoi bashkëshortin e saj për dhunë në familje. Burimet e Gazetës Sinjali brenda Prokurorisë kanë zbardhur detaje nga dëshmia e gruas, sipas të cilës i gjithë sherri ka nisur pas një konflikti verbal për shfrytëzimin e kartelës bankare dhe bisedave të të shoqit me ish-bashkëshorten e tij. Bazuar në dëshminë e saj, 49-vjeçari ka eskaluar në dhunë fizike, duke i shkaktuar asaj lëndime trupore. Viktima ka marrë ndihmë mjekësore, teksa...
Gjakovë: Vajza 25-vjeçare në hall nga një 52-vjeçar, raporton se e ka ngacmuar seksualisht në vazhdimësi

Gjakovë: Vajza 25-vjeçare në hall nga një 52-vjeçar, raporton se e ka ngacmuar seksualisht në vazhdimësi

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Vajzat dhe gratë po vazhdojnë të jenë viktimat më të shpeshta të dhunës në familje, ngacmimeve e sulmeve seksuale. Raste të tilla ndodhin edhe në hapësira publike, lokale, vende të ndryshme të punës, çka po ngrit shqetësim se siguria po cenohet. Burimet e Sinjalit kanë bërë me dije se një rast i tillë ka ndodhur në Gjakovë. Prokuroria ka nisur hetimet, pas denoncimit të një 25-vjeçareje, e cila ka njoftuar Policinë se është në hall nga një 52-vjeçar, i cili po e ngacmon në vazhdimësi. Në dëshminë e saj të dhënë në Polici, viktima ka raportu se i dyshuari e ka percjellë gjatë gjithë kohës dhe e ka ngacmuar seksualisht. Derisa i dyshuari ka deklaruar se vetëm e ka komplimentuar 25 vjeçaren dhe se nuk e ka ngacmuar seksualisht. Ky i fundit pas intervistimit është ndaluar për 4...
Gruaja që ia vuri flakën vetes në Gjakovë është 38-vjeçare

Gruaja që ia vuri flakën vetes në Gjakovë është 38-vjeçare

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Gazeta pak më parë raportoi për një ngjarje të rëndë që ka ndodhur në fshatin Ramocë të Gjakovës, ku një grua dyshohet se ka tentuar t’i japë fund jetës së saj, duke ia vënë flakën vetes me lëndë djegëse. Sinjali mëson se viktima është M.S., 38-vjeçare dhe e njëjta po merr trajtim mjekësor në spital. Ajo fillimisht është dërguar me urgjencë për në Emergjencën e Spitalit Rajonal ‘Isa Grezda’ në Gjakovë, por për shkak të natyrës së lëndimeve, është transferuar për në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Nuk dihen ende shkaqet që e shtynë viktimën të bëjë këtë veprim, mirëpo njësitë policore kanë dalë në vendin e ngjarjes për të kryer të gjitha ekzaminimet e nevojshme që ndihmojnë në zbardhjen e rrethanave të rastit. Rastin më parë e konfirmoi edhe zëdhënësi i Policisë së Kosovë...
Gjakovari tregohet “zemërgjerë”, i gjen 8 mijë euro i dorëzon menjëherë në Polici

Gjakovari tregohet “zemërgjerë”, i gjen 8 mijë euro i dorëzon menjëherë në Polici

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Një qytetar sot ka bërë një veprim të cilin Policia e ka vlerësuar si të jashtëzakonshëm ndershmërie dhe përgjegjësie qytetare, pasi gjeti një shumë të konsiderueshme parash dhe menjëherë i ka dorëzuar ato në stacionin policor. Në Stacionin Policor në Gjakovë, qytetari R. S. ka dorëzuar një zarf të cilin e kishte gjetur në urgjencën e qytetit dhe në të cilin kishte 8000 euro. Parat e gjetura i janë kthyer pronarit, ka thënë PK-ja. “Ky akt reflekton jo vetëm vlerat personale të tij, por edhe besimin ndaj policisë”, ka thënë Policia. Njoftimi i plotë: Një qytetar sot ka bërë një veprim të jashtëzakonshëm ndershmërie dhe përgjegjësie qytetare, pasi gjeti një shumë të konsiderueshme parash dhe menjëherë i ka dorëzuar ato në polici. Ky akt reflekton jo vetëm vlerat personale të tij...
Shiu “bllokon” afër 30 shtëpi në Gjakovë, banorët akuzojnë komunën për neglizhencë

Shiu “bllokon” afër 30 shtëpi në Gjakovë, banorët akuzojnë komunën për neglizhencë

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Banorët e 30 shtëpive në rrugën “Shani Pallaska”, e cila ndodhet në afërsi të qendrës së qytetit të Gjakovës, pothuajse çdo ditë, për vite me radhë po përballen me vështirësitë të cilat po ua sjellë kjo rrugë, raporton Gazeta Sinjali. Fakti se ankesat e kërkesat e pandalshme për rregullimin e infrastrukturës së saj, e cila do t’ia lehtësonte jetesën qytetarëve të cilët jetojnë aty, nuk po merren parasysh, po i shqetëson tejet shumë banorët. Ali Pepshi, banor i kësaj lagje ka thënë se pavarësisht kërkesave të vazhdueshme për rregullimin e kësaj rruge, të njëjtit po neglizhohen nga Komuna. Ai ka shtuar se kjo lagje ka mbetur e vetmja pa u asfaltuar, teksa shton se problemet me të cilat përballen janë pluhuri si dhe vështirësimi i çarkullimit kur ka reshje shiu. “Lagja jonë është e ...
Arrestohen katër persona në Gjakovë, dyshohet se gjuajtën me armë në një aheng familjar

Arrestohen katër persona në Gjakovë, dyshohet se gjuajtën me armë në një aheng familjar

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Katër persona janë arrestuar sot në Gjakovë, pasi dyshohen se kanë shtënë me armë zjarri në një aheng familjar javën e kaluar. Duke pasur parasysh informatën për këto të shtëna policia ka realizuar kontroll në tri lokacione, dy në fshatin Ujz, dhe një në fshatin Damjan. Gjatë bastisjeve janë sekuestruar një armë e gjatë, tri pistoleta dhe një karikator dhe 22 copë fishekë. “Të dyshuarit, pas intervistimit, me vendim të Prokurorit të Shtetit janë liruar në procedurë të rregullt”, thuhet në raportin e Policisë. Ndërsa rasti është cilësuar “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve” dhe “Shkaktim i rrezikut të përgjithshëm”. https://07press.com/sinjali-publikon-emrat-e-vellezerve-nga-rahoveci-qe-u-arrestuan-pas-perleshjes-ku-u-perdor-edhe-arma/...