E diel, Shtator 24

Etiketë: Isa Mustafa

Mustafa kritikon Kurtin: Kujdes ndaj Lajçakut, s’është arenë e gazit lotësjellës

Mustafa kritikon Kurtin: Kujdes ndaj Lajçakut, s’është arenë e gazit lotësjellës

Kombëtare, Lajme
Ish-kryeministri i vendit, Isa Mustafa, i ka kërkuar kryeministrit aktual, Albin Kurtit, të tregohet më i kujdesshëm në raport me deklaratat e tij ndaj ndërkombëtarëve. Siç thotë ai, meqë çështja e dialogut nuk është arenë e gazit lotsjellës, përcjell klankosova.tv. ”Kurti do duhej të ishte i kujdesshëm në deklaratat e tij, sepse nuk është kjo fushatë e brendshme as arenë e gazit lotësjellës”. Mustafa për gazeta Blic, u shpreh se në këtë rast akuzat e kryeministrit të Kosovës marrin përmasa të mospajtimit me aleatët e jo me një personalitet. ”Deklaratat e z Kurti, parasëgjithash janë të pamatura”. ”Janë edhe të pabazuara, sepse është shumë e qartë se z. Lajçak prezanton qëndrimet në vijë me z. Borell, vendet e BE-së dhe SHBA-të”. ”Nëse të gjithë ata ia mbajnë anën Serbisë, ...
Isa Mustafa: Rruga që ka zgjedhur BE dhe lindershipi i Kosovës pa krye – të bashkëpunohet me SHBA-të

Isa Mustafa: Rruga që ka zgjedhur BE dhe lindershipi i Kosovës pa krye – të bashkëpunohet me SHBA-të

Kombëtare, Lajme
Isa Mustafa thotë për Gazetën Sinjali se dialogu ka kohë që e ka humbur rrugën. Ai kërkon që të bashkëpunohet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe jo vetëm në rolin mbështetës – pasi sipas tij “rruga që ka zgjedhur BE dhe sidomos lidershipi i Kosovës nuk ka krye”. Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se duhet të bashkëpunohet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe të kërkohet një rol lidershipi i tyre dhe jo vetëm mbështetës për BE-në – kur diskutohet për dialogun Kosovë-Serbi. “Nuk shoh se rruga që ka zgjedhur BE dhe sidomos lidershipi i Kosovës ka krye”, ka thënë Mustafa për Gazetën Sinjali. Ish-kryeministri i ka dhënë këto komente pas dëshimit të takimit të fundit në Bruksel ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Moment ky pa...
Mustafa: Të hiqet dorë nga marria e fortifikimit të kryetarëve në “kulla” komunale

Mustafa: Të hiqet dorë nga marria e fortifikimit të kryetarëve në “kulla” komunale

Kombëtare, Lajme
Ish-kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një intervistë të shkurtër për Gazetën Express ka folur lidhur me deklaratën e zëvëndëskryeministrit Besnik Bislimi të dhënë në “Danas” e ku Bislimi e pranon që Kosova ka bërë një lëshim të madh në Ohër duke heqë dorë nga njohja formale. Mustafa ka thënë se synimi kryesor i dialogut Kosovë-Serbi ka qenë arritja e njohjes reciproke, megjithatë thotë se nën drejtimin e Kurtit, dialogu është shndërruar një proces menaxhimi i krizave të cilat i shkaktojnë të dy palët për kalkulime te brendshme politike. “Objektivi bazë i dialogut Kosovë – Serbi ka qenë zgjidhja e mosmarrëveshjeve për të arritur njohje reciproke. Me këtë qeveri,  dialogu  ka kaluar në trase tjetër, atë të menaxhimit të krizave, ...
Isa Mustafa për Kurtin: Kryeministër me politikë populliste, e ardhmja e Kosovës do të jetë më e keqe se para ardhjes së tij në pushtet

Isa Mustafa për Kurtin: Kryeministër me politikë populliste, e ardhmja e Kosovës do të jetë më e keqe se para ardhjes së tij në pushtet

Kombëtare, Lajme
Se a do të ndryshojë qasja e BE-së ndaj Kosovës, pas letrës së politikanëve ndërkombëtarë drejt Shteteve të Bashkuara e Bashkimit Evropian, Isa Mustafa shprehet skeptik. Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa thekson se Qeveria Kurti duhet të ndryshojë qasjen ndaj vetëvetes, pastaj të pret që një gjë e tillë të ndodhë nga aleatët ndërkombëtarë. “Kosova do duhej ta ndryshojë qasjen ndaj vetëvetes për të pritur që të tjerët ta ndryshojnë qasjen ndaj saj. Ky lidership ka shkaktuar që gabimet e tij, shpërfillja e partnerëve ndërkombëtar dhe popullizmi të vërehen dhe dënohen më shumë sesa politikat nxitëse të konfliktit, të destabilitetit e të destruksionit politik të Serbisë. Serbia meriton të sanksionohet”, thotë Mustafa. Sipas Mustafës, Kosovës i duhet kohë e gjatë që ta rifitojë bes...
Mustafa: Ne i kthyem 70 për qind që na ikën në Evropë, Kurtit s’po i kthehet askush

Mustafa: Ne i kthyem 70 për qind që na ikën në Evropë, Kurtit s’po i kthehet askush

Kombëtare, Lajme
Ish-kryeministri Isa Mustafa ka komentuar deklaratën e kryeministrit aktual, Albin Kurti, i cili tha se Qeveria e tij ka siguruar 400 mijë vende të reja pune për qytetarët. Sipas Mustafës, kjo deklaratë nuk zë vend, pasi thotë se investimet publike kanë rënë dhe si pasojë nuk ka as para në qarkullim, transmeton gazeta online Reporteri.net. “Investimet publike kanë ra. Vitin e kaluar kanë qenë në nivelin më të ulët që nga çlirimi e këndej. Dhe nëse s’ka investimet publike, atëherë s’ka para në qarkullim. Atëherë kërkesa agregate bjen. Unë s’mund ta fajësoj qeverinë për inflacion, sepse s’ka qenë vec në Kosovë, por qeveria është krejtësisht fajtore që s’ka marrë asnjë masë që ta zbusë pasojën e inflacionit te qytetarët”, ka thënë ai për Kanal 10. Ai e kritikoi Kurtin për ikje të qytet...
Isa Mustafa: Alarmuese, vendi po rrëshqet në diktaturë

Isa Mustafa: Alarmuese, vendi po rrëshqet në diktaturë

Kryesoret
Pas vendimit të MINT për mbylljen e televizionit Klan Kosova, ka reaguar edhe ish-kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Sipas tij, ky është një veprim i padrejtë ndaj Klan Kosovës, kurse është i dëmshëm për shtetin dhe se vendi po rrëshqet në diktaturë. “Vendimi i Qeverisë, për TV Klan Kosova është i padrejtë , kurse për Kosovën i dëmshëm dhe alarmues se vendi po rrëshqet në diktaturë”. Tutje Mustafa thotë se nëse ka pasur lëshime ligjore siç po pretendon Qeveria, atëherë masat duhet të ndërrmirren ndaj organeve të ministrisë që e kanë bërë regjistrimin e tillë dhe jo ndaj televizionit. “Nëse ka pasur lëshime ligjore dhe kushtetuese në të cilat po thirret qeveria, atëherë masat do duhej të ndërmerren ndaj organeve të ministrisë që e kanë bërë regjistrimin e jo n...
Isa Mustafa tregon si mund të rrëzohet Qeveria Kurti

Isa Mustafa tregon si mund të rrëzohet Qeveria Kurti

Kombëtare, Lajme
Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, deklaron se Qeveria Kurti mund të rrëzohet me një strategji të fortë opozitare. Ndër të tjera, ai kritikon partinë në pushtet, kryeministrin Albin Kurti si dhe presidenten Vjosa Osmani. Ish-kryeministri Isa Mustafa e quan trishtuese rrahjen e 13 korrikut në Kuvendin e Kosovës. Derisa thotë se ka parë përsëritje të skenave të pahijshme në Kuvend të vitit 2015, ai thekson se e e kishte të vështirë t’i arsyetonte ato në takime ndërkombëtare. Mustafa thekson se dhunën në Kuvend, por edhe jashtë saj e ka instaluar Lëvizja Vetëvendosje me kohë dhe sipas tij, kjo është “sëmundje” që po trashëgohet. “Po, skena ishte mjaft e rëndë, mos të them edhe trishtuese, sepse është shumë vështirë të shikosh skena të tilla në Parlament të Republikës së Kosovës, ...
Isa Mustafa: Kurti ka të drejtë në vetëm një rast

Isa Mustafa: Kurti ka të drejtë në vetëm një rast

Kryesoret
Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa duke folur për tensionet e ndezura sërish mes Kosovës e Serbisë, ka thënë se Kurti ka të drejtë në vetëm një rast. Mustafa ka thënë në ”Prime Time” se Kurti ka të drejtë që po e kërkon lirimin e policëve të Kosovës, sepse ata po mbahen peng pa kryer asnjë vepër penale. ‘’Po tani problem është që këta po i vejnë kushte njëri-tjetrit. Vuçiqi i vë kusht që të lirohen krejt serbët e arrestuar në Kosovë. Në anën tjetër Kurit, me të drejt kësaj radhe po kërkon që të lirohen tre policët sepse ata janë grabitur, kidnapuar në territor të Republikës së Kosovës. Ata po qëndrojnë si peng atje, pa e kryer asnjë veprim në Serbi e as kundër Serbisë.’’, deklaroi ai. Tutje, ai tha se nuk sheh fare gatishmëri as të Vuçiqi e as të Kurti që të ulen ta zgjidhi...
Mustafa: Sot Kurti solli një lloj autonomie për serbët në veri, ndërsa dikur na cilësonte tradhtarë

Mustafa: Sot Kurti solli një lloj autonomie për serbët në veri, ndërsa dikur na cilësonte tradhtarë

Kombëtare
Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa tha se më nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje me Serbinë,  kryeministri Albin Kurti do t’i zbatojë të gjitha marrëveshjet që i ka kritikuar më parë, e për të cilat i ka quajtur edhe tradhtarë. Mustafa në emisionin ‘Pressing’ në T7 tha se Kurti i ka kritikuar për nënshkrimin e marrëveshjeve të vitit 2013 e 2015, duke i shpallur si tradhtarë, e kështu duke i rrezikuar ata. “Me këto marrëveshje do të zbatohen të gjitha marrëveshjet që janë kritikuar dhe në të cilat ne jemi cilësuar në forma të ndryshme. Unë këtë rast nuk po preokupohem shumë se çfarë ka thënë Kurti për ne, si na ka kritikuar, si na ka rrezikuar para opinionit, sepse kemi qenë të rrezikuar nëse ne jemi shpallur tradhtarë, se ne i kemi bërë dëm Kosovës. Në këtë marrëveshje do të ...
Isa Mustafa pasi vizitoi ish-krerët e UÇK-së në Hagë: Të mbushur me idealizëm, më gëzoi fakti që i gjeta mirë

Isa Mustafa pasi vizitoi ish-krerët e UÇK-së në Hagë: Të mbushur me idealizëm, më gëzoi fakti që i gjeta mirë

Ballina
Ish-kreu i LDK-së e ish-kryeministri i vendit, Isa Mustafa ka vizituar ish-krerët e UÇK-së që po qëndrojnë paraburgim në Hagë. https://07press.com/sot-dy-vite-nga-arrestimi-i-krereve-te-uck-se-nga-specialja/ Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", ai tregoi se është i lumtur që i kishte gjetur mirë, ndërsa shtoi se janë të mbushur me idealizëm. Më poshtë edhe postimi i plotë: