Tags : Koronavirusi

32 raste vetëm në rajonin 07, rritje alarmante në Gjakovë

284 raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit në Kosovë, duke regjistruar kështu tjetër rekord të zi, pas atij të djeshmit. Lexo edhe: Mësohet numri i viktimave në 24 orët e fundit në vend nga Covid-19 Nga këto 284 raste, 32 sosh janë nga rajoni 07. Ndërkaq, rritje alarmante është parë në […]Read More

Mësohet numri i viktimave në 24 orët e fundit në

Para pak çastesh instituti kombëtar i shëndetit publik në vend konfimroi numrin e rasteve të reja me koronavirus në Kosovë. Lexo edhe: LAJMI I FUNDIT: Ky është numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë në 24 orët e fundit Ndërkaq, tutje, mësohet se në 24 orët e fundit në vend, është regjistruar vetëm një […]Read More

Rritja enorme e rasteve me koronavirus në Kosovë, ky është

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, pas shtimit të rasteve me Covid-19 në Kosovë, ka reaguar duke e vlerësuar brengosëse situatën e krijuar nga pandemia. Përmes një njoftimi për media, IKSHPK bën të ditur se numri i rasteve javën e fundit ka shënuar rritje brengosëse si pasojë e drejtpërdrejt e neglizhimit te masave. Ndërsa sot është […]Read More

Eksperti amerikan: 6 deri 12 javët e ardhshme do të

Dr. Michael Osterhom, drejtori i Qendrës për Kërkime të Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Minesotës, paralajmëroi të dielën se tre muajt e ardhshëm mund të jenë periudha “më e errët e gjithë pandemisë”. Osterholm ka thënë se me gjithë disa përparime, “vaksinat nuk do të bëhen të disponueshme në asnjë mënyrë domethënëse deri në fillim […]Read More

LAJMI I FUNDIT: 80 raste të reja me Koronavirus

Kryeministri Hoti ka mbajtur një konferencë për media së bashku me Ministrin e Shëndetësisë,Zemaj për të folur rreth situatës epidemiologjike. Hoti tha se ka një rritje të rasteve dhe kryesisht ato po vijnë nga gastronomia dhe institucionet. Ai tha se kanë ftuar të gjitha inspektoratet për të intensifikuar punën në luftimin e Covid 19. Hoti […]Read More

A do të ketë mbyllje totale në Kosovë? Përgjigjet Lul

Mikrobiologu Lul Raka ka treguar nëse mund të ketë mbyllje totale në vendit nëse do të ketë rritje të rasteve me COVID-19. Raka thotë se është kundër një mbyllje totale, meqenëse sipas tij nuk është zgjidhje. Por, thotë se nëse do të ketë rritje të madhe të rasteve dhe mbingarkesë të kapaciteteve, mund të ketë […]Read More

Ky është numri i viktimave nga koronavirusi në 24 orët

Katër persona kanë vdekur si pasojë e koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Kështu bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, përmes një postimi në Facebook. “Brenda 24 orëve janë raportuar katër raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (2 raste Klinika Infektive, 1 rast Klinika Pulmologjisë dhe 1 rast […]Read More

Asnjë rast i vdekjes nga koronavirusi në 24 orët e

Para pak çastesh, instituti kombëtar i shëndetit publik në vend publikoi të dhënat e 24 orëve të fundit. Lexo edhe: LAJMI I FUNDIT: Ky është numri i të infektuarve me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë Lajm i mirë është fakti se për kohën që po flasim, nuk është regjistruar asnjë rast i […]Read More

Shqetësuese: Ky është paralajmërimi i frikshëm i Lul Rakës për

Mikrobiologu, Lul Raka, ka thënë se ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19. “Janë dy opsione. I pari më i shpeshtë dhe më reali është se një pjesë e pacientëve nëse janë pozitivë vazhdojnë me qenë pozitivë për disa javë me radhë, ka raste për gjashtë javë. Edhe pse pacienti në fillim ka pasur simptome mirëpo […]Read More

Nga 5 Tetori, ky shtet e kthen gjendjen e jashtëzakonshme!

Qeveria e Republikës Çeke miratoi propozimin që ky vend të rikthehet në gjendje të jashtëzakonshme nga 5 tetori, për të luftuar rritjen e mprehtë të numrit të rasteve me koronavirus. Ministri i Shëndetësisë, Roman Prymula, tha pas mbledhjes së jashtëzakonshme të qeverisë se, për së paku dy javët e para, gjendja e jashtëzakonshme do të […]Read More