Tags : Kosova

LAJME

E rëndë: Dy vëllezër kosovarë vdesin brenda tri ditësh nga

Vëllezërit nga Suhareka, Nurish dhe Hysen Bytyqi, kanë ndërruar jetë brenda tri ditësh si pasojë e infektimit me koronavirus. Vëllezërit Hyseni njihen në Suharekë, pasi janë pronarë të të dy bizneseve në këtë qytet. Njëri nga ta merrej me argjendari ndërsa tjetri merrej me hotelieri. Njoftimi për vdekjen e tyre është dhënë në Facebook nga […]Read More

SPORT

Solidariteti me Serbinë, Spanja nuk pranon të përballet me Kosovën!

Kosova që fillimisht u tërhoq në grupin A, pastaj kalojë të grupi B në mënyrë që të mos përballet me Serbinë është duke vazhduar të këtë probleme lidhur me këtë short. Shkaktari kryesor është sepse Spanja dhe Federata e saj kanë vendosur të mos përballen në asnjërën ndeshje ndaj Kosovës, transmeton lajmi.net. Sipas faqes që […]Read More

LAJME

LAJMI I FUNDIT: Ky është numri i të infektuarve nga

1.510 TESTIME, 543 TË SHËRUAR DHE 627 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.510 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 627 raste pozitive. Brenda 24 orëve […]Read More

LAJME

Shteti pritet t’i rimbursojë të gjithë ata persona që kanë

Komisioni për Buxhet dhe Transfere me 6 për dhe 3 kundër, ka votuar raportin me rekomandime për Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike. E votimi i këtij raporti i ka paraprirë miratimi i 4 amemdamenteve të propozuara nga Partia Demokratike e Kosovës. Deputeti i PDK-së Bedri Hamza ka propozuar 4 amendamentet. Amemdamenti i parë është që mjetet […]Read More

LAJME

539 raste të reja me koronavirus në Kosovë

1.219 TESTIME, 574 TË SHËRUAR DHE 539 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.219 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 539 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 11 […]Read More

LAJME

Kosovë, spitalet ngarkohen me pacientë të shtruar nga COVID-19

Kosova po përballet muajin e fundit me periudhën më të rëndë shëndetësore që nga shfaqja e pandemisë së COVID-19. Autoritetet thonë se spitalet e Kosovës kanë filluar të ngarkohen me pacientë që kërkojnë trajtim. Zëdhënësi i ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti përmes Skype-it i tha Zërit të Amerikës se infrastruktura spitalore është shumë e ngarkuar. […]Read More

SPORT

Kosova e mirë, por e pafat!

Kosova nuk ka dalë me pikë në udhëtim në një ndeshje shumë të vështirë në Lublanë. Dardanët kanë humbur me rezultat 2-1 kundër Sllovenisë në ndeshjen e xhiros së pestë të Ligës së Kombeve. Pjesa e parë përfundoi pa gola derisa rastin më të mirë e patën sllovenët pas një gabimi të portierit Aro Muric. […]Read More