Tags : Kuvendi

Nuk ka kuorum për votim të projektligjit për mbrojtjen e

Nuk ka pasur kuorum për votim të projektligjit për mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së. Vetëm 36 deputetë kanë votuar për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.Kjo pikë është shtyrë për seancën e radhës. Ndërkohë, pritet të votohet projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike. PDK ka paralajmëruar se nuk do ta mbështes versionin e propozuar nga Qeveria.Read More

Tërheqja e 10-përqindëshit nga Trusti: Ja kur hidhet në votim

Pasi që në mungesë kuorumi nuk kishte kaluar gjatë muajit të kaluar, Kuvendi nesër do të hedh sërish në votim Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, që midis tjerash, parasheh ndryshimet ligjore që mundësojnë tërheqjen e 10-përqindëshit nga Trusti. Për të do të votohet në parim. Është kjo njëra nga pikat e papërfunduara, për të cilat do […]Read More

Miratohet në lexim të parë projektligji anti-covid

Është miratuar Projektligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kuvendin e Kosovës të premten. 77 deputetë të Kuvendit të Kosovës votzuan për kalimin në lexim të parë të Projektligjit anti-COVID, ndërkaq vetëm një deputet votoi kundër. Të gjitha grupet parlamentare të partive shqiptare në Kuvendin e Kosovës e mbështetën Projektligjin e propozuar nga […]Read More

Deputetja e LDK-së i drejtohet deputetit të VV-së: “More mjeran

Deputetja e Lidhjes Demokratike e Kosovës, Besa Gaxherri, e ka quajtur “mjeran”, deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovcin, njofton Insajderi. Kjo ka ndodhur pasi Bajqinovci, derisa Gaxherri fliste ia ka përmendur djalin e saj, nën aludimin se ai është punësuar me intervenime politike. “More mjeran, more i mjerë. Djali është punësuar vet, pse a duhet […]Read More

Këta janë deputetët e rinj që zëvendësojnë ata që u

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mbajtur mbledhje sot në të cilën është marrë vendim që ish deputetët që kanë marrë poste ministrore të zëvendësohen me deputetët e rinj. Janë Visar Hoti, Ismet Beqiri dhe Faton Bislimi që zëvendësojnë në LDK, Driton Selmanajn, Arban Abrashin dhe Armend Zemajn, raporton Ekonomia Online. Ndërkaq te Nisma Social Demokrate […]Read More