Tags : Lul Raka

Vala e dytë e koronavirusit, ky është parashikimi i Lul

Po bëhen gjashtë muaj prej se në Kosovë u shfaqën rastet e para me koronavirus, kurse shqetësimi për valën e dytë të përballjes me koronavirusin e ka tashmë e gjithë bota. Sipas mikrobiologut Lul Raka, varet nga qytetarët dhe institucionet qeveritare, se sa e vështirë do të jetë vala e dytë e përballjes me pandeminë […]Read More

Lul Raka “parashikon”: Ja deri kur do ta kemi koronavirusin…

Mikrobiologu Lul Raka tha se koronavirusi do të jetë prezent derisa të zbulohet vaksina kundër tij. Për këtë ai po thotë se është jetike respektimi i masave, ndërsa rritjen e numrave të infeksionit në Kosovë po e sheh si shumë shqetësuese, njofton Klan Kosova. “Këto shifra janë brengosese për përgjegjësit në të gjitha nivelet. S’është […]Read More

E konfirmon Lul Raka: Ja kur përfundon pandemia

Mikrobiologu Lul Raka tha se Kosova aktualisht është në vendin e tretë në Evropë sa i përket numrit të rasteve të të infektuarve me koronavirus në 100 mijë banorë. Tutje, Raka tha se gjendja aktuale po shënon rritje të rasteve të reja dhe kjo për shkak të shumë arsyejeve. Ndërsa, sa i përket masave të […]Read More

Lul Raka tregon nëse duhet rikthyer masat kufizuese pas shtimit

Mikrobiologu Lul Raka ka folur pas rritjes së numrit të rasteve me Covid019 javët e fundit në vend. Thotë se duhet respektuar rekomandimet e autoriteteve përgjegjëse, që të mos përkeqësohet situata. “Kjo rritje shqetësuese e ditëve të fundit është rezultat i disa faktorëve, Në radhë të parë është mos zbatim i këshillave të MSH’së, IKSHPK’së […]Read More

Lul Raka tregon se kur pritet te dal vaksina kundër

Mikrobiologu Lul Raka tha se vaksina kundër Coronavirusi do të jetë gati në fund të vitit ose në fillim të vitit të ardhshëm. Raka tha për “Ekonomia Online” se me valën e dytë të koronavirusit mund të përballemi në shtator.Ai tha se edhe Kosova dhe vende të tjera të botës duhet të përgatitën, duke u […]Read More

Mikrobiologu Lul Raka flet pas kërcënimeve që pranoi në rrjetet

Mikrobiologu Lul Raka përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook ka thënë se nuk do të ndalet pas sharjeve dhe kërcënimeve që i ka marrë mbrëmë. Ai tha se e kupton që gjendja pandemike e shkaktuar nga korovavirusi, tek shumë persona ka ndikuar në vendin e punës, biznese dhe shqetësime psikologjike. Raka tha […]Read More

Kërcënohet mikrobiologu Raka

Mikrobiologu, Lul Raka është kërcënuar me jetë nga një qytetar. Raka ka shpërndarë një fotografi si dëshmi në rrjetin social “Facebook”. “O maxhup me bo me na shti karantinë omët at kall perse xhalli me krejt familjen”, i ka shkruar qytetari Rakës. Nga këto fjalë nënkuptohet se Raka është kërcënuar nëse rekomandon që ndonjë qytet […]Read More

Paralajmërimi i Lul Rakës: Mund të ndodh rikthimi i kufizimeve

Mikrobiologu Lul Raka në Interaktiv të KTV-së ka thënë se situata me pandeminë në Kosovë momentalisht është e menaxhueshme dhe nuk ka nevojë për panik. Porse, mund të ketë kthim të kufizimeve nëse ka ngarkesë në institucionet shëndetësore.29 persona janë infektuar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të […]Read More

Lul Raka: Nuk ka nevojë për mbyllje të sërishme

Mikrobiologu Lul Raka ka këshilluar qytetarët e Kosovës që t’u përmbahen masave të IKSHPK’së, teksa shtoi se rritja e numrit të rasteve ka qenë e pritshme. Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ai ka thënë se qytetarët duhet të vazhdojnë me zbatimin e masave parandalese. “Përveç numrit të rasteve, faktor vendimtar mund të jetë […]Read More

E FUNDIT: Lul Raka tregon nëse do të mbyllemi sërish

Mikrobiologu Lul Raka ka këshilluar qytetarët e Kosovës që t’u përmbahen masave të IKSHPK’së, teksa shtoi se rritja e numrit të rasteve ka qenë e pritshme. Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ai ka thënë se qytetarët duhet të vazhdojnë me zbatimin e masave parandalese. “Përveç numrit të rasteve, faktor vendimtar mund të jetë […]Read More