Tags : Maska

KOMBËTARE LAJME

Shisnin maska, dy 23-vjeçarë bëhen milionerë

Dy zviceranët, Jascha Rudolphi dhe Luca Steffen, janë bërë milionerë gjatë valës së parë të pandemisë duke shitur maska mbrojtëse të COVID-19. Sipas mediave zvicerane, secili prej tyre bëri 30 dhe 100 milionë franga (27-92 milionë euro). Dy 23-vjeçarët, i importuan maskat nga jashtë vendit dhe i shitën ato për rreth 8.50 CHF (7,8 euro) […]Read More

LAJME

Kur mund të ndalojmë së mbajturi maskën?

Maskat janë bërë një pjesë aq e ngulitur e jetës së përditshme saqë tani është e vështirë të imagjinohet të shkosh në dyqane dhe të mos mbash një të tillë. Maskat e fytyrës kanë qenë të detyrueshme në të gjithë Kosovën në vende si dyqane dhe ambiente të tjera publike që nga fillimi i verës. […]Read More

LAJME

Nuk respektuan masat anti-Covid, ky është numri i qytetarëve që

Disa qytetarëve janë vendosur gjoba për mos përfillje të Ligjit Anti-COVID-19. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, brenda 24 orëve janë gjobitur 1,225 persona. Kujtojmë se në muajin gusht ishte miratuar Ligji Anti-COVID-19, me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro.Read More

LAJME

Aleanca Botërore e Doktorëve: Koronavirusi është grip sezonal, bartja e

Aleanca Botërore e Doktorëve (ABD) është duke zhvilluar një fushatë kundërshtuese ndaj të gjitha masave që bota ka ndërmarrë deri tash për ta luftuar pandeminë COVID-19. Ky organizim, që përfshin mjekë nga e gjithë bota, e konteston edhe vetë ekzistencën e virusit të cilësuar si vdekjeprurës, njofton Klan Kosova. Doktorët anëtarë të ABD-së thonë se […]Read More