Tags : Ministria e Shëndetësisë

LAJME

Këto janë masat komplete që i ka marrë qeveria e

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se për shkak të rritjes së numrit të infeksionit, kanë vendosur të reduktohet numrin e stafit në nivel qendror dhe lokal në institucionet publike dhe private. Zemaj në një konferencëe për media, tha se institucionet që do të punojnë me kapacitete të plota është shëndetësia dhe siguria. Sipas […]Read More

LAJME

Sot merren masat e reja anti-Covid në Kosovë

Komiteti për vlerësim dhe koordinim të situatës epidemiologjike rreth COVID-19 do të mblidhet sot për të shqyrtuar propozimet e reja të Ministrisë së Shëndetësisë për aplikimin e disa masave me qëllim që të parandalohet përkeqësimi i situatës epidemiologjike që do të mund të çonte te kufizimet ekstreme. Komiteti do të shqyrtojë disa propozime që kanë […]Read More

LAJME

A do të mbyllen shkollat dhe bizneset? Ky është njoftimi

Ministri i Shëndetësisë ka folur rreth mundësisë së mbylljes së bizneseve dhe shkollave, pas shtimit të rasteve të infektimit nga Covid-19. Zemaj, ka bërë thirrje që zëri i ekspertëve të vazhdoj të jetë zëri i vetëm që duhet të dëgjohet, derisa vendimet e institucioneve duhet të respektohen dhe “secili prej nesh, t’i zbatojë ato.” Zemaj […]Read More

LAJME

Polica largon shiritat, lirohet oborri i Klinikës Infektive

Policia e Kosovës ka larguar shiritat që i kishte vendosur në oborrin e Klinikës Infektive në QKUK. Për më shumë se katër orë, oborri i saj ishte i bllokuar nga Policia e Kosovës, pas shtimit të rasteve të vdekjes me COVID-19 në Kosovë. Ndërkohë pos Policisë, aty ka qëndruar edhe Prokuroria, të cilët po i […]Read More

LAJME

LAJMI I FUNDIT: Një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë rezulton

Një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë ka dalë pozitiv me Covid 19 ditën e djeshme. Kështu e ka konfirmuar për Gazeta Blic, zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Faik Hoti. “Po mund t’ju konfirmojmë se një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë ka dalë dje pozitiv me Koronavirus. Ai momentalisht nuk është në Ministri dhe personat që […]Read More

LAJME

MSH-ja planifikon t’i blejë ilaçet për të cilat foli Trump

Në fillim të javës që po vjen, Shërbimi Spitalor Klinik Universitar pritet të furnizohet me dy barna, të cilat sipas presidentit amerikan Donald Trump, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë dhënë rezultate të mira te trajtimi i pacienteve me COVID 19. Siç ka mësuar KOHA, Ministria e Shëndetësisë ka zhvilluar procedurë të negociuar […]Read More