Tags : PDK

KOMBËTARE LAJME

Komisioni hetimor për rrymën, zëdhënësi i PDK-së: Nuk lëshojmë pe!

PDK dhe Vetëvendosje, janë përplasur ashpër ditëve të fundit lidhur me ngritjen e një komisioni hetimor për energjinë. Përderisa partia më e madhe opozitare kërkon hetimin për energjinë, që lidhet dyshimet e fundit, të ngritura nga skandali i ambasadorit Martin Berishaj, partia në pushtet kërkon hetim nga viti 2006 e tutje. Zëdhënësi i PDK-së Faton […]Read More

KOMBËTARE LAJME

“S’po du me ta kthy qysh duhet” – Qalaj i

Deputeti i PDK-së, Rashit Qalaj, ka thënë se partia e tij do ta votojë Komisionin Hetimor Parlamentar për rrymën të propozuar nga Vetëvendosje. Qalaj ia ka rikujtuar VV-së shprehjen e tyre të famshme, parullën “me hajna nuk ka shtet”, shkruan lajmi.net. Ai ka thënë se në këtë kontekst, tash kur VV është në pushtet, duhet […]Read More

KOMBËTARE LAJME

PDK dorëzon sot kallëzim penal ndaj ZRrE-së

Partia Demokratike e Kosovës do të dorëzojë sot kallëzim penal ndaj ZRRE-së. Kjo është bërë e ditur me anë të një komunikate për media nga kjo parti. Kallëzimi penal ka të bëj me mos-zbatimin e vendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë e cila e ka pezulluar vendimin për shtrenjtimin e rrymës. “Përfaqësues të Partisë Demokratike […]Read More

KOMBËTARE LAJME

Sekretari i PDK-së i drejtohet Kurtit me: “O bir”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot është shprehur kundër tërheqjes së kursimeve pensionale të Trustit. Ai tha se kundër kësaj çështje, ka dalë edhe nga Fondi Monetar Ndërkombëtar. Deklarata e Kurtit se tërheqja e një pjese të parave nga Trusti nuk është zgjidhje, ka nxitur reagime. E, Sekretari i Partisë Demokratike të Kosovës, Betim Gjoshi […]Read More

KOMBËTARE LAJME

PDK dhe AAK lëshojnë sallën e Kuvendit

Pas PDK-së edhe AAK-ja ka lëshuar seancën e Kuvendit të Kosovës Partia Demokratike e Kosovës ka lëshuar seancën e Kuvendit ku po diskutohej për politikën e jashtme. Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se po largohen nga kjo seancë sepse sipas tyre është e pakuptimtë të diskutojnë debatin për politkën e jashmte, […]Read More

KOMBËTARE LAJME

PDK-ja paralajmëron hapin e radhës për 30 përqindëshin e Trustit

Partia Demokratike e Kosovës do t’i propozojë Kryesisë së Kuvendit të Kosovës për shqyrtimin e propozimit ligjor të ndryshimit të Ligjit për Fondet Pensionale. Përfaqësuesja e PDK-së, deputetja Blerta Deliu tha sot se PDK-ja ka paraparë që sot në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit, e cila ka dështuar në mungesë të kuorumit, të propozojë iniciativën […]Read More

KOMBËTARE LAJME

“Si në kohërat e vjetra”, PDK e LDK bëhen bashkë

LDK dhe PDK kanë arritur marrëveshje për bashkëqeverisje në komunën e Istogut. Kjo është konfirmuar nga kryetari i kësaj komune, Ilir Ferati. “Marrëveshja është nënshkruar mbi parimet e qeverisjes së mirë, transparente e të ndershme, profesionale e në përputhje me ligjet në fuqi dhe do të jetë në funksion të zhvillimit të qytetit tonë dhe […]Read More