E diel, Shtator 24

Etiketë: Policët

Eurodeputeti holandez thirrje BE-së: Presion maksimal Serbisë, policët kosovarë të lirohen menjëherë

Eurodeputeti holandez thirrje BE-së: Presion maksimal Serbisë, policët kosovarë të lirohen menjëherë

Më të lexuarat
Eurodeputeti holandez dhe njëherit raportuesi për çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën në Parlamentin Evropian, Thijs Reuten, nëpërmjet një cicërime në llogarinë e tij në “Twitter”, ka thënë se Bashkimi Evropian duhet t’i bëjë presion maksimal Serbisë për lirimin e tre policëve kosovarë. “Ka kaluar më shumë se një javë nga kidnapimi i tre policëve të Kosovës. Më shumë se e papranueshme. Nevojitet urgjentisht presion maksimal i koordinuar nga BE-ja dhe partnerët për t’i kthyer ata tek familjet e tyre sa më shpejt. Asnjë pazar, vetëm dinjiteti i tyre dhe kthimi i menjëhershëm. Rrëmbimi i tre policëve kosovarë në vijën kufitare në veri të Kosovës nga strukturat e sigurisë së Serbisë, ka shtuar shtresa të reja në një atmosferë tashmë të njohur, por kësaj here me rrezikun e rrëshq...
Kjo është gjendja shëndetësore e dy policëve që u plagosën në Skënderaj (PAMJE)

Kjo është gjendja shëndetësore e dy policëve që u plagosën në Skënderaj (PAMJE)

Kombëtare, Lajme
Sot Sindikata e Policisë së Kosovës i vizitoi dy zyrtarët policor të sulmuar me datë 02.07.2022 gjatë kryerjes së detyrës zyrtare në Skenderaj. Sindikata e Policisë së Kosovës pas vizitës që bëri tek dy zyrtarët policor ku për së afërmi kuptoi gjendjen e tyre shëndetësore, të cilët kishin lëndime të rënda trupore por për momentin gjendja e tyre shëndetësore ishte stabile. Sindikata e Policisë iu ofroi policëve mbështetje dhe po ashtu i siguroi këta të fundit do të kenë përkrahjen e Sindikatës në çdo moment. Sindikata e Policisë së Kosovës dënon ashpër çdo sulm ndaj Zyrtarëve Policorë dhe çdo sulm ndaj Policisë e konsideron si sulm ndaj shtetit.