Tags : Qeveria

Rriten të gjitha pensionet, ky është njoftimi i qeverisë!

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka shpalosur programin për rimëkëmbje ekonomike për vitin 2021, duke thënë se kanë vendosur për ndarjen e qindra miliona eurove për kategori të ndryshme të shoqërisë. Në një konferencë për media, Hoti ka thënë se ky program, ka 16 masa, duke theksuar ndër to se do të ketë edhe rritje […]Read More

LAJMI I FUNDIT: Shkollat mbyllen me këtë datë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avudullah Hoti, sot në një konferencë shtypi ka folur rreth menaxhimit të pandemisë Covid-19 në vend, shkruan IndeksOnline. Hoti ka thënë se me sugjerim të IKSHPK-së masat e njëjta do të jenë në fuqi. Ndërsa shtoi se ky gjysmëvjetor shkollor, do të mbarojë më 18 dhjetor dhe do të fillojë […]Read More

Punëtorëve apo kompanisë? Ja kujt do t’i takojnë mjetet financiare

Qeveria e Kosovës ka miratuar ndarjen e 87 milionë eurove nga Programi i Rimëkëmbjes Ekonomike, prej tyre, 60 milionë euro janë ndarë për subvencionimin e pagave për bizneset aktive. Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka thënë që i gjithë fokusi do të shkojë drejt sektorit privat, pasi sipas tij, ka pasë humbje shumë më të […]Read More

Kush përfiton nga fondi 87 milionë eurosh për rimëkëmbje ekonomike

Qeveria e Kosovës ka votuar sot për ndarjen e mjeteve në kuadër të fondit për rimëkëmbje ekonomike, të cilat ndahen si subvencionim për koston e pagave që kanë bizneset në Kosovë. 87 milionë euro është shuma e përgjithshme nga e cila do të mbështeten bizneset, familjet me asistencë sociale, bujqit, fusha e ndërmarrësisë, institucionet e […]Read More

Dyfishohen subvencionet bujqësore për vitin 2020

Gjatë mbledhjes së sotme Kryeministri i vendit Avdullah Hoti ka kërkuar që pika 29 të largohet nga rendi i ditës, shkruan GazetaBlic. Hoti ka thënë se përë këtë pikë duhet konsultime me palën shqiptare.Kabineti qeveritar ka miratuar edhe propozim vendimin për Planifikimin dhe zbatimin e Programit për rimëkëmbje ekonomike. Masa 10, Mbështetje Financiare për Projektet […]Read More

Masat e reja ndaj COVID-19, a lejohet organizimi i dasmave?

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e 32-të ka nxjerr vendim lidhur me masat parandaluese të pandemisë që ka shkaktuar koronavirusi, pas propozimit të Ministrisë së Shëndetësisë. Edhe në këtë vendim dasmat nuk janë lejuar të mbahen. “Ndalohen të gjitha tubimet publike, përfshirë ahengjet familjare, përjashtimisht për rastet e lejuara me këtë vendim”, thuhet ne vendim.Read More

Këto janë të gjitha vendimet që i mori sot Qeveria

Qeveria e Republikës së Kosovës e drejtuar nga Kryeministri, Avdullah Hoti, ka zhvilluar mbledhjen e saj të rregullt, në të cilën ka miratuar projektligje, rregullore, vendime, koncept dokumente dhe dokumente të tjera nga fushat e përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore të Qeverisë. Në hapje të mbledhjes, me kërkesë të Kryeministrit, Ministri i Punëve të Brendshme, ka […]Read More

Qeveria ndan mjete financiare për rimëkëmbjen ekonomike

Qeveria e Republikës së Kosovës, me kërkesë të kryeministrit Avdullah Hoti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka zhvilluar mbledhje korresponduese (mbledhje elektronike), të 21-tën me radhë, në të cilën ka miratuar vendimet për ndarje të mjeteve me qëllim të përmbushjes së obligimeve që dalin nga masat për rimëkëmbjen ekonomike të shkaktuar nga […]Read More

Qeveria ndanë 300 euro për muajt korrik – gusht për

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për aprovimin e shtesave mujore prej 300 eurosh për personelin shëndetësor që po lufton me koronavirusin. Vendimi është marrë para pak çastesh në mbledhjen e sotme të qeverisë. Shuma prej 300 eurosh do të ndahet për muajin korrik dhe gusht. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami tha se janë përcaktuar […]Read More