Tags : QKUK

Gjendje e rënduar në QKUK, këto janë të dhënat e

QKUK ka njoftuar se janë 424 pacientë të shtrirë me covid-19, raporton 07 Press. Sipas njoftimit të lëshuar për media thuhet se janë 46 pacientë në gjendje të rëndë shëndetësore. COVID- 19: 627 pacientë të shtrirë në SHSKUK Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet regjionale po trajtohen 629 pacientë, prej tyre 424 […]Read More

LAJMI I FUNDIT: Del raporti për atë se çfarë ndodhi

Në natën e 5 korrikut, 4 pacientë të infektuar me Covid-19 vdiqën brenda një periudhe të shkurtër kohore. Dyshimet e para ishin se kishte pasur probleme në sistemin e furnizimit me oksigjen. Klan Kosova ka siguruar raportet e matjeve të asaj nate si dhe komunikimin me postë elektronike në mes zyrtarëve të SHSKUK-së dhe kompanisë […]Read More

Konfirmohen dyshimet: Në Infektivë nuk pati shtypje të mjaftueshme të

Në Klinikën Infektive nuk ka pasur shtypje të mjaftueshme në sistemin e oksigjenit. Ky është konstatimi i kompanisë “Ego Elsa” e cila ka kontratë me QKUK-në për mirëmbajtjen e sistemit të oksigjenit Më datën 11 korrik, 6 ditë pas vdekjes së dyshimtë të katër pacientëve në Klinikën Infektive, është bërë një vlerësim i nivelit të […]Read More

Gjendja me Covid-19, QKUK merr një vendim të ri!

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka ndërmarrë hapat e nevojshëm konform detyrave, përgjegjësive dhe legjislacionit në fuqi duke bërë riorganizim dhe mobilizim të përgjithshëm në të gjitha klinikat e QKUK-së, por edhe spitalet e përgjithshme nën menaxhim të ShSKUK-së. Në koordinim me Qeverinë e Republikës së Kosovës, Ministrinë e Shëndetësisë, Federatën Sindikale të […]Read More

Shoqëruesja e dhomës së 21-vjeçares që vdiq pas lindjes tronditi

Shoqëruesja e dhomës tronditi me komentin për vdekjen e 21-vjeçares, reagon gjinekologu i QKUK-së. Më 10 korrik në Mjekësinë Sportive ka vdekur një lehonë 21-vjeçare si pasojë e infektimit me COVID-19. Viktima po atë ditë në orët e pasdites kishte kryer lindjen me prerje cezariane. Ajo ishte nga Komuna e Podujevës. Menjëherë pas lajmit të […]Read More

17 pacientë me COVID-19 në gjendje kritike, 282 të shtrirë

Mbi 280 pacientë të infektuar me koronavirus janë duke u trajtuar në klinikat e QKUK’së dhe në shtatë spitalet e përgjithshme të vendit. Bazuar në raportn 24 orësh të klinikave dhe spitaleve, 191 pacientë janë me oksigjenoterapi. Në ShSKUK, janë 17 pacientë me Covid-19 në gjendje kritike, 4 prej tyre të intubuar. ​”Bazuar në raportin […]Read More

Alarmante: Ky është numri i pacientëve që po trajtohen në

Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka bërë me dije se në këtë institucion po trajtohen 268 pacientë me Covid-19. Nga ky numër pacientësh, 166 janë duke u trajtuar në klinikat e QKUK-së dhe 102 në shtatë spitalet e përgjithshme. “Në klinikën infektive janë gjithsej 100 raste, prej tyre 61 me oksigjenoerapi, 2 raste më të […]Read More

140 pacientë me Covid 19 po trajtohen në QKUK, dy

Në Qendrën e Klinikës Universitare të Kosovës, aktualisht janë duke u trajtuar 140 pacientë me COVID-19. QKUK ka njoftuar se prej tyre 106 raste janë në Klinikën Infektive, ndërsa në Mjekimin Intensiv në këtë klinikë janë katër raste, dy prej tyre në gjendje të rëndë, transmeton KosovaPress. Dy pacientë tjerë në Infektivë janë të shëruar […]Read More

Vazhdon apeli i IKSHPK-së pas rritjes së rasteve me Covid-19

Numri i të infektuarve me Covid-19 çdo ditë e më shumë po rritet. Vetëm sot u konfirmuan 195 raste, ku 102 prej tyre janë nga Prishtina. Kështu numri total i të infektuarve shkon në 3,703, me 1,946 të shëruar. Raste aktive janë 1,678, ku kryeqyteti prin për nga numri i pacientëve të infektuar me Covid-19. […]Read More

Dyshohet se dikush e ndali qëllimisht oksigjenin, a mund të

Gjatë 24 orëve të fundit është shënuar numër rekord i viktimave të Covid-19 në Kosovë. Lidhur me këtë, qysh në mëngjes Klinika Infektive e QKUK-së u rrethua në Policia e Kosovës. Burime të Indeksonline brenda hetuesisë bëjnë të ditur që nga ora 12:30 pas mesnate deri në ora 1:00 dyshohet që dikush me qëllim e […]Read More