Tags : Rahovec

Banjot që përdoren nga nxënësit dhe profesorët e gjimnazit në

Në kohën kur e gjithë bota po ballafaqohet me pandeminë COVID-19, e që vazhdimisht bëhet thirrje për mbajtje dhe ruajtje të higjienës, në një institucion shkollor në Rahovec, banjot që përdoren nga nxënësit dhe profesorët, janë në gjendje të tmerrshme. Bëhet fjalë për gjimnazin “Xhelal Hajda”, derisa këto imazhe qe pasqyrojnë banjot të cilat janë […]Read More

LAJMI I FUNDIT: Aksident në Rahovec

Një aksident ka ndodhur para pak çastesh në Rahovec. 07 Press ka arritur të sigurojë fotografi nga vendi i ngjarjes, saktësisht në rrugën “Xhelal Hajda – Toni”. Deri më tani nuk posedojmë më shumë informacione lidhur me këtë aksident, por do t’iu informojmë në kohë reale për çdo gjë të re që do ta mësojmë. […]Read More

Ky është numri i personave të infektuar me koronavirus nga

IKSHPK-ja para afro dhjetë minutash publikoi të dhënat e 24 orëve të fundit, ku u konfirmuan 42 raste të reja. Lexo edhe: Asnjë rast i vdekjes nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend Prej këtyre vetëm tre është nga rajoni 07, gjegjësisht dy nga Malisheva e një nga Rahoveci. Komunikata e plotë e […]Read More

Njoftim i rëndësishëm për banorët e komunës së Rahovecit

Njoftim për mungesë të ujit të pijshëm. KRU Gjakova njofton konsumatorët se për shkak të defektit në gypin kryesorë Ø 300, që ka ndodhur në fshatin Gexhë, jemi detyruar të ndërpresim furnizimin me ujë . Respektivisht zonat që do mbesin pa ujë përfshijnë zonën e fshatrave të Anadrinit, një pjesë e fshatit Xërxe, Gexhë, Radostë, […]Read More

Ndërron jetë vëllau i kreut të Rahovecit, Smajl Latifit –

Vëllau i kryetarit të Rahovecit, Smajl Latifaj ka ndërruar jetë pas infektimit me Covid-19. Anëtari i AAK’së, Muharrem Nitaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se kryetari i Rahovecit e ka njoftuar për vdekjen e vëllaut të prekur me koronavirus. “Veç lajme të hidhura po marrim. Sapo më njoftoi Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, […]Read More

Ky është numri i të infektuarve në rajonin 07 në

220 raste të reja me koronavirus në Kosovë në 24 orët e fundit. Lexo edhe: LAJMI I FUNDIT: 220 raste të reja me koronavirus në Kosovë Kështu ka njoftuar para pak çastesh instituti kombëtar i shëndetit publik në vend. Ndërkaq, nga 220 raste, 13 sosh janë nga rajoni 07. 7 nga Gjakova, 4 nga Malisheva […]Read More

22 vjet nga masakra e Rahovecit

Më 19 korrik të vitit 1998, si pasojë e një sulmi të forcave serbe, në Rahovec shumë shqiptarë u vranë e u plagosën. Në Tehqen e Sheh Myhedinit në Rahovec u masakruan shumë gra, fëmijë dhe pleq që kishin kërkuar strehim në këtë institucion fetar. Te vendi i quajtur “Tuma” u gjetën të masakruar dy […]Read More

Ky është numri i të infektuarve në rajonin 07 në

40 TË SHËRUAR DHE 216 RASTE ME COVID-19! Sot më 12 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 493 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 216 raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive është 4.931 raste […]Read More

​Covid-19, dëmet e shkaktuara në Rahovec kapin vlerën mbi 90

Dëmet ekonomike që ka pësuar komuna e Rahovecit si pasojë e pandemisë Covid-19, sipas një llogaritje të thjeshtë kapin vlerën e mbi 90 milionë eurove. Derisa po vazhdohet me proces të vlerësimeve më të detajuara, për evidentimin e të gjitha humbjeve.Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, po vlerëson se niveli qendror nuk i ka […]Read More

Inspektori i Komunës së Rahovecit i infektuar me koronavirus, në

Inspektori i Komunës së Rahovecit i infektuar me koronavirus, në gjendje kritike. Inspektori i Komunës së Rahovecit i cili dy ditë më parë rezultoi pozitiv në testin për koronavirus, është në gjendje të rëndë shëndetësore. Këtë për Gazetën Sinjali e ka konfirmuar vetë kryetari i kësaj komune, Smajl Latifi. “Po, është e vërtetë. Ai është […]Read More