Tags : Rahovec

Ndërron jetë vëllau i kreut të Rahovecit, Smajl Latifit –

Vëllau i kryetarit të Rahovecit, Smajl Latifaj ka ndërruar jetë pas infektimit me Covid-19. Anëtari i AAK’së, Muharrem Nitaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se kryetari i Rahovecit e ka njoftuar për vdekjen e vëllaut të prekur me koronavirus. “Veç lajme të hidhura po marrim. Sapo më njoftoi Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, […]Read More

Ky është numri i të infektuarve në rajonin 07 në

220 raste të reja me koronavirus në Kosovë në 24 orët e fundit. Lexo edhe: LAJMI I FUNDIT: 220 raste të reja me koronavirus në Kosovë Kështu ka njoftuar para pak çastesh instituti kombëtar i shëndetit publik në vend. Ndërkaq, nga 220 raste, 13 sosh janë nga rajoni 07. 7 nga Gjakova, 4 nga Malisheva […]Read More

22 vjet nga masakra e Rahovecit

Më 19 korrik të vitit 1998, si pasojë e një sulmi të forcave serbe, në Rahovec shumë shqiptarë u vranë e u plagosën. Në Tehqen e Sheh Myhedinit në Rahovec u masakruan shumë gra, fëmijë dhe pleq që kishin kërkuar strehim në këtë institucion fetar. Te vendi i quajtur “Tuma” u gjetën të masakruar dy […]Read More

Ky është numri i të infektuarve në rajonin 07 në

40 TË SHËRUAR DHE 216 RASTE ME COVID-19! Sot më 12 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 493 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 216 raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive është 4.931 raste […]Read More

​Covid-19, dëmet e shkaktuara në Rahovec kapin vlerën mbi 90

Dëmet ekonomike që ka pësuar komuna e Rahovecit si pasojë e pandemisë Covid-19, sipas një llogaritje të thjeshtë kapin vlerën e mbi 90 milionë eurove. Derisa po vazhdohet me proces të vlerësimeve më të detajuara, për evidentimin e të gjitha humbjeve.Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, po vlerëson se niveli qendror nuk i ka […]Read More

Inspektori i Komunës së Rahovecit i infektuar me koronavirus, në

Inspektori i Komunës së Rahovecit i infektuar me koronavirus, në gjendje kritike. Inspektori i Komunës së Rahovecit i cili dy ditë më parë rezultoi pozitiv në testin për koronavirus, është në gjendje të rëndë shëndetësore. Këtë për Gazetën Sinjali e ka konfirmuar vetë kryetari i kësaj komune, Smajl Latifi. “Po, është e vërtetë. Ai është […]Read More

Kryetari i Rahovecit shpalos detaje për pacientin që vdiq nga

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka njoftuar se 52 vjeçari që vdiq nga koronavirus kishte edhe sëmundje përcjellëse, transmeton Gazeta Metro. Latifi ka bërë thirrje qytetarëve të respektojnë masat, ndërsa ka shprehur ngushëllime familjes së të ndjerit nga Rahoveci. “Me keqardhje ju njoftoj nga Klinika Infektive në Prishtinë, se paska ndërruar jetë i […]Read More

Vdes bokseri nga Rahoveci

Bota e sportit në Kosovës sot ka marr një lajm të hidhur. Boksieri nga Rahoveci, Florent Dina ka ndërruar jetë, transmeton Indeksonline. Lajmin e ka konfirmuar faqja e Drejtorisë për Kulturë Rini dhe Sport e Rahovecit. Dina disa vite më parë kishte emigruar me familjen e tij në drejtim të vendeve të botës, ku kishte […]Read More

Një tjetër viktimë nga koronavirusi në Kosovë, është nga rajoni

Klinika Infektive e QKUK-së ka bërë të ditur se sot më 16. 06. 2020 në Mjekimin Intensiv të kësaj klinike ka vdekur pacientja N. D. (1946) nga Komuna e Rahovecit. Ajo ishte pranuar në Klinikën Infektive më 5 qershor dhe përveç infeksionit me Covid -19 kishte edhe sëmundje të tjera shoqëruese.Në Klinikën Infektive sot janë […]Read More

Mullabazi: Urime ditën e çlirimit, Rahovec!

Ish kandidatja për deputete nga radhët e PDK-së, dega në Rahovec, Erlira Mullabazi ka uruar qytetarët e komunës prej nga vjen, për ditën e çlirimit. Përmes një postimi në profilin zyrtar të rrjetit social “Facebook”, Mullabazi tha se sakrifica e të rënëve për liri meriton lavdi të përjetshme. Më poshtë edhe postimi i plotë: /07 […]Read More