Tags : Tërmet

Tërmet në Shqipëri

Lëkundje tërmeti me magnitudë 4.0 të shkallës Rihter kanë goditur Shqipërinë mëngjesin e sotëm. Epiqendra ishte në Detin Adriatik, rreth 2 km larg Himarës dhe 118 km larg Elbasanit. Lëkundjet u ndjenë rreth orës 08:26 në të gjithë rajonin jugor, ndërsa thellësia ishte 2 km, njoftoi EMSC. Në Gjirokastër, tërmeti u ndje për pak sekonda, […]Read More

LAJMI I FUNDIT: Tërmet në Shqipëri

Lëkundje të lehta tërmeti janë ndjerë para pak minutash në Durrës dhe në afërsi të Tiranës. Lëkundjet paraprakisht raportohen me magnitudë 3.1 të shkallës Rihter. Nga lëkundjet nuk rjanë raportuar dëme materiale, të paktën deri tani.Read More

Tërmet në Kosovë

Një tërmet e ka goditur Kosovën rreth një orë më parë. Sipas aplikacioni “Earthquake” tërmeti ka qenë me magnitudë 2.3 shkallë dhe ka goditur jugun e qytetit të Lipjanit. Ndërsa, ende nuk raportohet për ndonjë dëm material apo të lënduar.Read More

Tërmet në Kosovë

Një termet i fuqishëm me intensitet prej 3,4 sipas shkallës së Rihterit ka goditur Shkupin, lëkundjet u ndjen edhe në Kosovë. Po ashtu dridhjet nga ky tërmet janë ndier edhe në Serbi. Reagime të shumta ka pasur dhe nga persona të ndryshëm në Kosovë, të cilët kanë thënë se lëkundjet janë ndjerë mjaftë shumë në […]Read More

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Një tërmet me magnitudë 2.2 shkallë të Rihterit ka ndodhur para pak minutash 23 kilometra në Jug-Perëndim të Dragashit por që epiqendra është regjisturuar në Shqipëri. Sipas uebsajtit që monitoron lëvizjet tektonike në kohë reale, tërmeti ka ndodhur rreth orës 10:53 në Jug-Perëndim të Dragashit me epiqendër në Shqipëri e që është ndjerë edhe në […]Read More

LAJMI I FUNDIT: Sërish tërmet në Kosovë

Dridhje të tokës janë regjistruar në kryeqytet para pak minutash. “Tërmet, ka mundësi të jetë ndier dy minuta më parë në Prishtinë, Kosovë”, shkruan faqja për regjistrimin e tërmeteve. Sipas të njejtës faqe, edhe dje në vend është regjistruar një tërmet me magnitudë 2.1 shkallë të Rihterit. #Earthquake (#tërmet) possibly felt 2 min ago in […]Read More

Një tjetër lëkundje në Shqipëri

Një tjetër lëkundje toke është regjistruar në Shqipëri. Magnituda ka qenë 2.5, ndërsa epiqendra ka qenë në Lushnje dhe thellësia 25 km, shkruan Top Channel. Prej disa ditësh tashmë në Shqipëri regjistrohen lëkundje të tilla të tokës.Read More

Përsëri tërmet në Shqipëri

Një tërmet ka lëkundur Shqipërinë mëngjesin e sotëm.Mësohet se epiqendra ishte në Detin Adriatik 11 kilometra në Veriperëndim të Durrësit dhe 36 kilometra nga Tirana. Thellësia e këtij tërmeti me magnitudë 3.5 të shkallë rihter ishte 30 kilometra, raporton Top Channel. Ndërkohë ESMC i ka konsideruar lëkundjet të shkallës 3.Read More

Tërmet në Shqipëri

Tërmeti është ndjerë në orën 00:03 pas mesnate. Një tërmet me magnitudë 3 të shkallës rihter është regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Epiqendra e tërmetit u regjistrua 28km ne veriperendim të Tiranës dhe 19km ne veri te Mamurrasit, ndërsa nuk dihet ende nëse ka shkaktuar dëme, raporton Albeu. Tërmeti është ndjerë në oren […]Read More

Tërmet në kufirin Kosovë-Serbi-Maqedoni e Veriut

Para pak minutash, raportohet të ketë ndodhur një tërmet në kufirin rajonin kufitar mes Kosovës, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut. Qendra Sizmologjike Euro-Mediterane (EMSC) ka raportuar për lëkundjen e tokës, mirëpo ende nuk ka të dhëna për fuqinë e dridhjes. Dridhjet e tokës i kanë ndjerë edhe banorët e Prishtinës e Ferizajit.Read More