Tags : Vaksina

Dokumentet zyrtare: Vaksina ruse u testua vetëm në 38 njerëz,

Sipas disa dokumenteve zyrtare, vaksina kundër koronavirusit, e miratuar të martën në Rusi, është testuar vetëm në 38 persona dhe shkakton disa efekte anësore, si temperaturë, ethe, dhimbje dhe ënjtje. Agjencia e lajmeve Fontanka raporton se vaksina ruse është miratuar nga rregullatori vetëm 42 pas fillimit të testimeve dhe efikasiteti i saj është i panjohur. […]Read More

Lajm i mirë: Vaksina amerikane rezulton e suksesshme dhe pa

Vaksina eksperimentale e firmës farmaceutike, Moderna, për COVID-19 tregoi se ishte e sigurt dhe provokoi përgjigje imune në të 45 vullnetarët e shëndetshëm në një studim që po vazhdon dhe është në fazën e hershme, raportuan të martën studiuesit në SHBA.Asnjë vullnetarë studimi nuk pësoi një efekt anësor serioz, por më shumë se gjysma raportuan […]Read More

Vaksina kundër Covid-19, ka filluar të ketë rezultate të mira

Dr Jenny Harries tha se “përqindja e madhe” e pacientëve kishin “përgjigje mjaft të mirë” ndaj vaksinës. Pretendimet e tyre kanë ngjallur shpresa për një vaksinë apo kurë të mundshme të koronavirusit shkruan Daily Mail. Duke folur në konferencën për shtyp mbi koronavirusin Dr Harries tha: “Unë mendoj se ne gjithashtu kemi filluar të shohim […]Read More

​Të moshuarit në izolim deri në ardhjen e vaksinës

Njerëzit e moshuar mund të kenë nevojë të qëndrojnë në një izolim deri vitin e ardhshëm. Njerëzit e moshuar mund të kenë nevojë të qëndrojnë në një izolim deri vitin e ardhshëm për të mbrojtur veten nga koronavirus, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. “Ne duhet të kufizojmë kontaktin me të moshuarit […]Read More