E premte, Qershor 2

Etiketë: Vrasje

Gjykata aprovon kërkesën e Prokurorisë, 30 ditë paraburgim ndaj të dyshuarit për vrasjen e nënës së tij

Gjykata aprovon kërkesën e Prokurorisë, 30 ditë paraburgim ndaj të dyshuarit për vrasjen e nënës së tij

Kombëtare, Lajme
Është caktuar masa e paraburgimit prej 30-ditësh për të pandehurin U.H., që akuzohet për vrasje të rëndë. Këtë e konfirmoi para pak çastesh Gjykata Themelore në Pejë përmes një komunikate, përcjell lajmi.net. “Të pandehurit iu caktua masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej tridhjetë (30) ditësh, pasi që gjykata konstatoi se kërkesa e prokurorit është e bazuar dhe në masën e duhur e arsyetuar, duke pas parasysh se i pandehuri është duke u hetuar për vepër të rëndë penale për të cilën Kodi Penal ka paraparë dënim me burgim jo më pak se dhjetë (10) vjet burgim ose me burgim të përjetshëm dhe se i pandehuri posedon leje qëndrimi jashtë shtetit, rrethana këto të cilat gjykata ka vlerësuar se tregojnë rrezikun e lartë se me gjetjen e të njëjtit në liri apo nën çfarëdo mase tjetër alterna...
E dhimbshme: Publikohet fotografia me vello e 37-vjeçarjes që u vra në gjumë nga kunati i saj

E dhimbshme: Publikohet fotografia me vello e 37-vjeçarjes që u vra në gjumë nga kunati i saj

Më të lexuarat
Personi në foto është Migena Sinani, 37-vjeçarja e cila u vra nga kunati i saj, Roland Sinani. Ngjarja tragjike ndodhi në Tiranë. Ky i fundit ishte i pamartuar dhe merrte mjekim pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor, teksa vrau Migenën në sy të fëmijës së saj 2-vjeçar. Migena kishte dhe një tjetër fëmijë 2-vjeç që në momentin e ngjarjes po flinte në dhomën e gjyshërve. Burri i Migenës ka qenë në punë në momentin e tragjedisë pasi punonte si taksist. Ndërkohë mësohet se vëllezërit, pra burri i viktimës dhe autori, kanë qenë në konflikt prej kohësh.
36-vjeçari në Gjakovë kërcënon me vrasje vëllezërit e tij

36-vjeçari në Gjakovë kërcënon me vrasje vëllezërit e tij

Gjakovë
Telashet familjare shpesh herë kalojnë muret e shtëpive, për shkak të eskalimit të situatës ku nevojitet edhe ndërhyrja e Policisë. E në shumë raste janë prindërit ata të cilët denoncojnë fëmijët e tyre. Një rast i tillë ka ndodhur dje në një familje në rrugën ‘Saranda’ në Gjakovë, ku një person dyshohet se ka shkaktuar telashe. Burimet e Gazetës Sinjali brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se babai i të dyshuarit ka deklaruar në Polici se i biri e ka fyer dhe kërcënuar, teksa ka thënë se ka kërcënuar me vrasje po ashtu edhe vëllezërit e tij. Si rezultat i denoncimit, 36-vjeçari është shoqëruar në stacion policor dhe me urdhër të prokurorit ndaj tij është iniciuar rasti për veprën ‘Kanosje’.
Vritet një shqiptar në Gjermani

Vritet një shqiptar në Gjermani

Kombëtare, Lajme
Një 42-vjeçar shqiptar është vrarë me armë zjarri në Krefeld të Gjermanisë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur teksa shqiptari po lëvizte me biçikletë. Të shtënat u shënuan në mbrëmje rreth orës 20:00 të së hënës, duke tronditur qytetin në veriperëndim të Gjermanisë. “Autori ose autorët mësohet se e kanë qëlluar në pjesën e pasme të kokës nga një distancë e shkurtër. Duket si një ekzekutim i plotë. Më pas sulmuesi u largua”, shkruan Bild. Zëdhënësi i policisë konfirmoi vrasjen , por nuk dha identitetin e viktimës. Policia ka marrë pamjet filmike të bizneseve në vendin e ngjarjes dhe po punon për të identifikuar dhe kapur autorin ose autorët. /abcnews.al
Tentoi ta vriste bashkëshorten me thikë, dënohet me 7 vjet burgim

Tentoi ta vriste bashkëshorten me thikë, dënohet me 7 vjet burgim

Gjakovë
Muhamet Juniku është dënuar me 7 vite burgim, pasi është gjetur fajtor se në mars të vitit 2021, në Gjakovë, kishte tentuar ta privojë nga jeta ish-bashkëshorten e tij. Ai ngarkohet se kishte tentuar ta vrasë gruan e tij duke e therur tetë herë me thikë, në prezencë të fëmijëve të tyre të mitur. Aktgjykimi ndaj tij është shpallur të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Gjakovë, nga trupi gjykues i kryesuar nga gjykatësi Drilon Haraçia. Sipas gjykatësit, në dënimin e shqiptuar të akuzuarit do t’i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim, si dhe i është vazhduar paraburgimi. Ndërsa, pala e dëmtuar është udhëzuar në kontest civil për realizimin e kërkesës pasurore juridike. Gjykata ka konfiskuar edhe thikën që është përdorur si mjet për kryerjen e veprës penale. Në aktakuzë...
Ia dhunuan vajzën deri në vdekje, ky është dënimi që kërkon babai i Marigona Osmanit për vrasësit e së bijës

Ia dhunuan vajzën deri në vdekje, ky është dënimi që kërkon babai i Marigona Osmanit për vrasësit e së bijës

Kombëtare, Lajme
Muhabi Osmani, babai i 18-vjeçares Marigona Osmani e cila dyshohet se u vra mizorisht nga Dardan Krivaqa dhe Arbër Sejdiu, ka folur për aktakuzën e ngritur ditë më parë ndaj këtyre dy të fundit. Osmani ka bërë të ditur se publikimi i aktakuzës ka rënduar edhe më shumë dhimbjen për familjarët, të cilët kanë kuptuar se si ka ndodhur ngjarja tragjike. “A e din çka është fëmija, zemër. A e din çka është zemra, qashtu sikur me ta hjek zemrën. Tash edhe ma shumë, se po dihet pak a shumë ngjarja qysh ka ndodh. Jena ma të lëndum, ma të shkatërrum”, tha ai në Frontal të T7. Babai i 18-vjeçares kërkon me ngulm dënimin me burgim të përjetshëm për dy të akuzuarit, Krivaqa e Sejdiu. “Presim dënim maksimal, prova kanë, fakte kanë, incizime të bollshme ka prokuroria, po presim dënim maksimal ...
Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarit për vrasjen e të vëllait në Bërnjak të Rahovecit dy vjet më parë

Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarit për vrasjen e të vëllait në Bërnjak të Rahovecit dy vjet më parë

Rahovec
Për shkak të mungesës së dëshmitarëve Sadat dhe Isuf Kryeziu, si dhe ekspertëve Tefik Hoti dhe Lutfi Raca, ka dështuar të vazhdojë gjykimi ndaj të akuzuarit Gani Kriezi, i cili ngarkohet se në shkurt të 2020-ës në Bërnjak të Rahovecit, e ka vrarë dhe më pas e ka djegur vëllanë e tij, B.K. raporton Betimi për Drejtësi. https://07press.com/visar-korenica-me-nje-lajm-te-mire-per-qytetaret-rahovecas-dhe-jo-vetem/ Kryetari i trupit gjykues, gjykatësi Drilon Haraçia tha se për dëshmitarin Isuf Kryeziu nuk ka prova që është ftuar në mënyrë të rregullt, ndërsa për dëshmitarin Sadat Kryeziu, përfaqësuesi i palës së dëmtuar njoftoi se i njëjti nuk ka mundur të vijë nga Zvicra. Ndërsa, për ekspertët Hoti dhe Raca, gjykatësi tha se ka kontaktuar me ta dhe se të njëjtit do të paraqiten në sean...