Tags : Vuçiq

Hoti e Vuçiq do të takohen në Bruksel më 7

Nga Uashingtoni, delegacioni i Kosovës që mori pjesë në bisedimet me Serbinë, do të udhëtojë për në Bruksel, për të marrë pjesë në takimet ndërmjet dy vendeve të organizuara nga Bashkimi Evropian. Këtë e ka konfirmuar për KOHËN zëdhënësi i qeverisë së Kosovës, Xhavit Beqiri. Ai ka thënë se nuk kanë informacione të tjera sa […]Read More

Vuçiq e pyet Hotin a di serbisht, shikoni si përgjigjet

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka zhvilluar sot takimin e parë me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq në Bruksel. Derisa kanë hyrë në takimin e ndërmjetësuar nga Shefi për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, ata janë përshëndetur përkitazi më situatën me pandeminë (me bërryla), por edhe kanë shkëmbyer ca fjalë. Pas “Përshëndetje” – […]Read More

Vuçiq për shkëmbimin e territoreve: Vetëm mund të qeshim me

Rezoluta 1244 ka anët e saj të mira dhe të këqija, dhe ne ende nuk kemi asnjë dokument tjetër përveç tij, thotë Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për Kosovën. I pyetur për rikthimin në tryezën e bisedimeve, Vuçiq thotë se dialogu duhet të rifillojë, por siç është shprehur ai nuk pranojnë ultimatume nga […]Read More

Pas largimit të reciprocitetit, reagon edhe Vuçiqi

Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksander Vucic, e ka cilësuar si të mirë vendimin e sotëm të Qeverisë së Kosovës për heqje të masave të reciprocitetit ndaj Serbisë. “Një vendim i mirë nga Prishtina për të hequr barrierat në tregti”, ka thënë kreu i shtetit serb. Qeveria e kaluar e Kosovës kishte hequr taksën 100 […]Read More