E hënë, Korrik 4

Autor: admin

IPK rekomandon suspendimin e tre zyrtarëve policorë, dyshohen për keqpëdorim të pozitës

IPK rekomandon suspendimin e tre zyrtarëve policorë, dyshohen për keqpëdorim të pozitës

Kombëtare, Lajme
Inspektorati Policor i Kosovës ka njoftuar se ka rekomanduar suspendimin e tre zyrtarëve policorë, nën dyshimin se të njëjtit kanë kryer veprën penale “Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”. https://07press.com/kurti-liron-nga-detyra-nje-zevendes-minister/ Kapiteni, rreshteri dhe zyrtari policor që dyshohen për këtë rast punojnë në Njësinë Rajonale të Trafikut Rrugor në Ferizaj. Sipas komunikatës IPK ka pranuar informatë se “më 15.04.2022, zyrtarët policorë të NRTRR-Ferizaj e kanë ndaluar një qytetar për vozitje të shpejtë (104 km/h në zonën ku kufizimi i shpejtësisë ishte 50 km/h) dhe ia kanë shqiptuar tiketën në vlerë 500 euro, një vit ndalesë të drejtimit të mjetit motorik dhe 5 pikë negative, sipas nenit 55 të Ligjit për Rregullat e Trafikut Rrugor 05/L-088. https:...
Kurti liron nga detyra një zëvendës-ministër

Kurti liron nga detyra një zëvendës-ministër

Kombëtare, Lajme
Sejnur Veshall ka njoftuar se është liruar nga posti i zëvendësministrit në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, e cila udhëhiqet nga Hajrulla Çeku. Veshall njoftoi se me kërkesën e partisë “Lëvizja Përparimtare e Romëve të Kosovës (LPRK), e cila e ka propozuar, kryeministri Albin Kurti e ka liruar nga ajo pozitë. Megjithatë, ai tha se sot po lirohet vetëm për çështje personale. “Unë kam punuar, asgjë më teper. Unë u faktorizova si rom në qeveri, asgjë tepër dhe sot po lirona vetëm për cështje personale. Kam punuar me mund e përkushtim, vetëm ti proklamoj afinitetet e pjestarëve të komunitetit, dhe e bëra. Unë mbes romi i pare i cili ka bërë gjëra të mëdha, të tjerët asgjë”, shkroi ai. Për më tepër, ai zbuloi se Kurti i ka thënë se “t’u bë e padrejtë”, teksa u shpreh falë...
Kjo është gjendja shëndetësore e dy policëve që u plagosën në Skënderaj (PAMJE)

Kjo është gjendja shëndetësore e dy policëve që u plagosën në Skënderaj (PAMJE)

Kombëtare, Lajme
Sot Sindikata e Policisë së Kosovës i vizitoi dy zyrtarët policor të sulmuar me datë 02.07.2022 gjatë kryerjes së detyrës zyrtare në Skenderaj. Sindikata e Policisë së Kosovës pas vizitës që bëri tek dy zyrtarët policor ku për së afërmi kuptoi gjendjen e tyre shëndetësore, të cilët kishin lëndime të rënda trupore por për momentin gjendja e tyre shëndetësore ishte stabile. Sindikata e Policisë iu ofroi policëve mbështetje dhe po ashtu i siguroi këta të fundit do të kenë përkrahjen e Sindikatës në çdo moment. Sindikata e Policisë së Kosovës dënon ashpër çdo sulm ndaj Zyrtarëve Policorë dhe çdo sulm ndaj Policisë e konsideron si sulm ndaj shtetit.
Kur mund të merret vendimi për vizat? Ministrja finlandeze jep një afat

Kur mund të merret vendimi për vizat? Ministrja finlandeze jep një afat

Kombëtare, Lajme
Ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, Tytti Tuppurainen në një konferencë për media pas takimit me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi tha se shpreson në liberalizimin e vizave për Kosovën në muajt e ardhshëm. Tuppurainen tha se Finlanda e mbështetë Kosovën në këtë çështje që tha se është vonuar tashmë, raporton Express. “Dhe mund të them se mbështetja për Kosovën për liberalizimin e vizave. Finlanda mbetet me shpresë që BE-ja në fund të fundit do ta zgjidhë këtë problem të vonuar në muajt e ardhshëm. Është tash koha dhe ne e mbështesim fuqishëm Kosovën”, tha ajo. Tuppurainen tha se “është koha që të lëvizim përpara”, dhe tha se është optimiste, duke përmendur kohën kur mund të ketë rezultate pozitive. “Besoj se në muajt në vijim, ndoshta këtë ...
Protesta kundër Hekuran Muratit, ky është vendimi i fundit i PSD-së

Protesta kundër Hekuran Muratit, ky është vendimi i fundit i PSD-së

Kombëtare, Lajme
Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka njoftuar se e kanë shtyrë protestën kundër Hekuran Muratit ‘për një moment të dytë’, shkruan Express. Molliqaj tha se presioni i qytetarëve e detyroi Muratin “të përkulet para luftës së UÇK-së” dhe sipas tij kjo është “fitore e qytetarëve”. Ndër të tjerash, Molliqaj tha se duhet organizim më i fuqishëm për një “fitore më të madhe se kjo”. “Mirëpo, për një fitore edhe më të madhe se kjo, ku e vërteta për çlirimin do të ishte e pacenushme, një herë e mirë, duhet një organizim edhe më i fuqishëm. Potenciali është i madh. Organizimi është zgjidhja”, ka shkruar në Facebook kreu i PSD-së. PSD po kërkon dorëheqjen e Muratit pasi këtij të fundit iu shpërnda postimi që e kishte bërë në vitin 2016, ku kishte shkruar se Kosovës më sh...
Kurti i takon ministrat e Finlandës dhe Irlandës, çka u bisedua?

Kurti i takon ministrat e Finlandës dhe Irlandës, çka u bisedua?

Kombëtare, Lajme
Marrëdhëniet e mira bilaterale mes Kosovës, Finlandës dhe Irlandës, vlerat e përbashkëta si dhe rëndësia e unitetit dhe solidaritetit mes shteteve në Evropë, u theksuan në takimin e sotëm të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, me delegacionet nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga Ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, Tytti Tuppurainen dhe Ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. “Në hapje të takimit, Kryeministri Kurti shprehu mirënjohjen për përkrahjen e vazhdueshme të Irlandës dhe Finlandës në të gjitha fazat e shtetndërtimit të Republikës së Kosovës, e veçanërisht për mbështetjen e Kosovës në proceset e integrimit evropian. Kryeministri i falënderoi për përkrahjen për procesin e liberalizimit të vizave, ...
Kurti e ka një lajm për diasporën

Kurti e ka një lajm për diasporën

Kombëtare, Lajme
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurit e ka konfirmuar që Qeveria do të paguajë policën e sigurimit për bashkatdhetarët. Kjo është kumtuar gjatë mbledhjes së 86’të të Qeverisë së Kosovës. Por për dallim prej herave të kaluara, kësaj radhe do të ketë formë tjetër për bashkatdhetarët. Polica kufitare mund të blihet edhe online, kjo sipas Kurtit për të “lehtësuar procedurën”. Ky është njoftimi i Kryeministrisë: Fjala e kryeministrit Kurti në mbledhjen e 86-të të Qeverisë së Republikës së Kosovës Prishtinë, 4 korrik 2022 Të nderuar anëtarë të kabinetit qeveritar, Të nderua zëvendëskryeministra Besnik Bislimi, Donika Gërvalla dhe Emilia Rexhepi, Ministra e zëvendësministra, Mirë se keni ardhur në mbledhjen e 86-të të Qeverisë së Republikës së Kosovës. E mirëseardhje të...
Nusja grushton vjehrrën, i shkakton lëndime në trup

Nusja grushton vjehrrën, i shkakton lëndime në trup

Kombëtare, Lajme
Pothuajse çdo ditë në Policinë e Kosovës denoncohen raste të dhunës në familje, ku viktima janë kryesisht gratë, të cilat përjetojnë dhunë qoftë nga bashkëshortët, apo edhe familjarët e tjerë. Një rast i tillë ka ndodhur edhe mbrëmë në rrugën “Tomorri” në Prishtinë. https://07press.com/tentim-vrasje-ne-skenderaj-8-plumba-drejt-nje-veture/ Sinjali mëson se këtë herë në rast janë përfshirë nusja dhe vjehrra, pasi kjo e fundit e denoncoi gruan e djalit për dhunën dhe presionin që sipas saj ajo ia ka shkaktuar. E dyshuara Sh.Z., 32-vjeçare po akuzohet nga vjehrra se e ka sulmuar me grushte, për shkak të një mosmarrëveshje të momentit, duke i shkaktuar lëndime trupore. https://07press.com/a-mund-te-kete-mekanizem-qe-kontrollon-gjykaten-speciale-trendafilova-i-kunderpergjigjet-konjuf...
Tentim-vrasje në Skënderaj, 8 plumba drejt një veture

Tentim-vrasje në Skënderaj, 8 plumba drejt një veture

Kombëtare, Lajme
Një rast gjuajtje me armë u regjistrua mesnatën e mbrëmshme në Skënderaj. “Jepi zë” ka marrë vesh se aty u shkrepën 8 plumba në drejtim të një veture nga një person i dyshimtë. Sipas informacioneve të siguruara nga Policia, personat e përfshirë së pari ishin rrahur, e më pas edhe kanë gjuajtur me armë. Zëdhënësja e Policisë në Mitrovicë, Fexhrije Pllana, e ka konfirmuar rastin. “Sot me date 04.07.2022 rreth ores 01:30 eshte raportuar se sa ka qene nje automjet ne levizje eshte sulmuar me arme zjarri nga persona te panjohur. Pas nje pune policore eshte arritur te identifikohet dhe te arrestohet personi i dyshuar, ku si prove materiale eshte konfiskuar nje arme, nje karikator i zbrazur dhe 8 gezhoja, me urdher te prokurorit ju ka caktuar masa ndalimit policor per 48 ore, dhe ndaj...
Eriksen te Manchester United, arrihet marrëveshja për 3 vite kontratë

Eriksen te Manchester United, arrihet marrëveshja për 3 vite kontratë

Sport
Christian Eriksen ka pranuar verbalisht t’i bashkohet Manchester United, ose të paktën kështu raporton “The Athletic”. Eriksen u ka komunikuar “Djajve të Kuq” se dëshiron të luajë për ta dhe është i përgatitur të pranojë propozimin për një marrëveshje 3-vjeçare. Kontrata për danezin është duke u përgatitur dhe shumë shpejt pritet që 30-vjeçari të bëjë kalimin në “Old Trafford”. Pas rikthimit në janar kur u bashkua me Brentford, pasi kishte qëndruar për disa muaj jashtë për shkak të infarktit që pësoi në zemër gjatë Euro 2020, Eriksen ka bërë shumë mirë dhe u rikthye në super formë. Eriksen ka luajtur më pare me Tottenham Hotspur midis 2013 dhe 2020. Ai luajti 226 herë në Premier League dhe shënoi 51 gola për skuadrën e “Spurs”. /Supersport https://07press.com/pamje-nga-aksid...