Kryesoret

KFOR-i shënon 25 vjetorin e çlirimit, Ulutas: Krenar të komandoj misionin më të gjatë dhe më të madh aktualisht të NATO-s

KFOR-i shënon 25 vjetorin e çlirimit, Ulutas: Krenar të komandoj misionin më të gjatë dhe më të madh aktualisht të NATO-s

Misioni i NATO-së në Kosovë, KFOR, përmes një ceremonie ka shënuar sot 12 qershorin, Ditën e Çlirimit, në Kampin “Film City”, duke thënë se sot shënohet një çerekshekulli angazhim dhe përkushtim drejt sigurisë së qëndrueshme në mbarë Kosovën dhe stabilitetit rajonal. Komandanti i KFOR-it, Özkan Ulutaş, tha se është krenar…
Lexo më shumë
Robertson: Kurti e Vuçiq të gjejnë marrëveshje, në të kundërtën do të gjendemi përsëri në situatën e viteve ’90

Robertson: Kurti e Vuçiq të gjejnë marrëveshje, në të kundërtën do të gjendemi përsëri në situatën e viteve ’90

Ish-Sekretari i NATO-s, George Robertson, ka thënë se lufta e Rusisë në Ukrainë është një kërcënim ekzistencial për Perëndimin dhe gjithashtu edhe për Ballkanin Perëndimor. Ndër të tjera ai ka folur edhe konkretisht për Kosovën dhe dialogun me Serbinë. Robertson ka thënë se politikanët në rajon duhet të bashkohen nëse…
Lexo më shumë
Ish-komandanti i FSK-së: Familjarë të spiunëve të BIA-s punojnë në kabinetet ministrore të Kurtit

Ish-komandanti i FSK-së: Familjarë të spiunëve të BIA-s punojnë në kabinetet ministrore të Kurtit

Ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Kadri Kastrati, ka ngritur shqetësime lidhur me rrezikun e spiunazhit brenda strukturave shtetërore të Kosovës. Gjatë një interviste në Dukagjin, Kastrati ka theksuar se familjarë të disa të arrestuarve për spiunazh, në Ferizaj para disa ditësh punojnë në kabinetet e disa ministrave…
Lexo më shumë
Hovenier: Dialogu të përfundojë me njohje reciproke, Kosova dhe Serbia t’i zbatojnë obligimet

Hovenier: Dialogu të përfundojë me njohje reciproke, Kosova dhe Serbia t’i zbatojnë obligimet

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka kërkuar sërish nga Kosova dhe Serbia që të zbatojnë obligimet nga procesi i dialogut. Megjithatë Hovenier, në fjalimin e tij në Samitin e Ballkanit Perëndimor të këtij viti, potencoi rëndësinë që dialogu duhet të përfundojë me njohje reciproke. ”Ne duhet të angazhohemi bashkërisht…
Lexo më shumë