Tags : Vjosa Osmani

Ky është reagimi i Vjosa Osmanit pas marrëveshjes së djeshme

Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, ka dhënë dy vlerësime për marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë mes Kosovës dhe Serbisë, njofton GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Osmani ka thënë njohja nga Izraeli është një prej njohjeve më të rëndësishme që i ka ardhur Kosovës qe një kohë të gjatë. “Njohja nga Izraeli është […]Read More

Vjosa Osmani nis procedurat për shkarkimin e ministrave të Listës

Qëndrimet publike të Listës Serbe në të cilat bëhet thirrje që serbët e Kosovës të respektojnë vendimet e qeverisë së Serbisë dhe të Vuçiqit kanë nxitur reagimin e ashpër të kryekuvendares Vjosa Osmani. Ajo tashmë ka filluar një iniciativë për të hartuar një deklaratë/Rezolutë në të cilën do t’i kërkojë qeverisë së Kosovë që të […]Read More

Pas shkarkimit, flet më në fund edhe Vjosa Osmani

Pas shkarkimit nga pozitat udhëheqëse në LDK, ka reaguar edhe vetë Vjosa Osmani. Ajo ka thënë se po përjashtohet e diferencohet sepse tha se so ti sjellin Kosovës ndryshimin e jo mendësinë e vjetër në pushtet.Ajo ka thënë tutje se atë e ka votuar populli dhe vetëm populli do ta rrëzojë. Shkrimi i plotë: Po […]Read More

LAJMI I FUNDIT: Vjosa Osmani shkarkohet nga pozita e nënkryetares

Kryeparlamentarja, njëherish nënkryetare e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani sapo është shkarkuar nga posti që mbante në këtë subjekt politik, shkruan IndeksOnline. Anëtarët e Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së përmes votimit elektronik sot kanë shkarkuar atë nga posti i nënkryetares dhe anëtares së LDK-së. Këtë e bëri të ditur përmes një postimi deputeti nga […]Read More

Osmani u drejtohet ambasadorëve në gjuhën angleze: Sot festojmë për

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani në shenjë falënderimi ndaj aleatëve ndërkombëtarë për lirinë e Kosovës, iu është drejtuar atyre me fjalim në gjuhën angleze. Ajo ka thënë se hisoria e Kosovës nuk është e vetëm popullit të saj, por edhe e partnerëve të cilët kontribuan në çlirimin e saj. ”Kjo është një ditë […]Read More

Osmani në 21 vjetorin e çlirimit të Prishtinës: Liria sikurse

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka përkujtuar 21 vjetorin e çlirimit të Prishtinës. Osmani tha se kjo datë shënon fillimin e lirisë për vendin tonë, ku me mbështetjen e forcave të Aleancës Veri-Atlantike, pas 78 ditë bombardimesh, forcat e ushtrisë jugosllave dhe policisë serbe u detyruan të tërhiqeshin. Osmani shtoi se liria sikurse […]Read More

“Shpërthen” Vjosa Osmani, i reagon ashpër Hashim Thaçit / I

Pas deklaratës së Hashim Thaçit se familjarët e Vjosa Osmanit kanë bashkëpunuar me Serbinë ka ardhur reagimi i Vjosa osmanit. “Sonte, gjarpri paska provuar të kafshojë nderin e familjes sime” shkruan Osmani.“Babai im e ka njohur për Komandant suprem Dr.Ibrahim Rugovën. Me gjasë, prandaj, Thaçi po e shpallë familjen time tradhtare, njëjtë siç e shpallte […]Read More

A do të përjashtohet Vjosa Osmani nga LDK? Flet Haki

Në media u raportua se kryesia e LDK-së e udhëhequr nga Isa Mustafa, ka diskutuar nëse Vjosa Osmani duhet të përjashtohet nga partia për shkak të qasjes së saj kundërshtuese ndaj vendimeve të organeve të LDK-së, shkruan GazetaBlic. Mirëpo, anëtari i kryesisë së LDK-së, Haki Rugova, nuk e ka mohuar një gjë të tillë por […]Read More

Osmani u përgjigjet akuzave për babain e saj, paralajmëron denoncim

Kryeparlamentarja Vjosa Osmani ka reaguar pas lajmeve kinse babai i saj është Raif Osmani. Ajo thotë që personi në fjalë nuk është babai i saj. “Një numër i madh shpifjesh, ashtu edhe siç pritej, po publikohen e shpërndahen këto ditë, por kur ato kalojnë çdo kufi dhe tentojnë të cenojnë integritetin familjar, atëherë duhet edhe […]Read More