E diel, Shtator 24

Lajme

Schneeberger i reagon Borrellit e Lajçakut pas vrasjes së policit: Kjo ndodh kur luftën kundër krimit e quani provokim

Schneeberger i reagon Borrellit e Lajçakut pas vrasjes së policit: Kjo ndodh kur luftën kundër krimit e quani provokim

Kombëtare, Lajme
Këshilltarja lokale e Bashkimit Evropian, Kati Schneeberger, ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës, Afrim Bunjaku, dhe plagosjes së një polici tjetër në veri të vendit nga grupe kriminale. Schneeberger i tha shefit për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, dhe emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, se kjo ndodh kur “luftën kundër krimit e quan provokim dhe e dënon”. “Kështu ndodh kur e qetëson Vuçiqin dhe luftën kundër krimit e quan provokim dhe e dënon. Josep Borrel, Mirsolav Lajçak”, shkroi Schneeberger në Twitter. Më tej, ajo tha se është koha për ta mbrojtur popullin e Kosovës e jo një autokrat, duke aluduar në Vuçiqin, i cili sipas saj po “bën lojëra të rrezikshme”.
Situata në veri, Policia e KFOR-i shihen në afërsi të Banjskës

Situata në veri, Policia e KFOR-i shihen në afërsi të Banjskës

Lajme, Më të lexuarat
Forca të shtuara të Policisë së Kosovës bashkë me KFOR-in janë parë të stacionuara në rrugën Mitrovicë – Leposaviq, përkatësisht në afërsi të Banjskës. E gjithë kjo vjen pasi mbrëmë rreth orës 02:35 të mëngjesit, nga grupe kriminale ka mbetur një polic i vrarë dhe një tjetër i plagosur. Sipas policisë, deri te shkëmbimi i zjarrit ka ardhur pasi një grup personash me dy kamionë kanë bllokuar urën që çon në fshatin Banjskë. Pas reagimit të tri njësive të policisë, me të hasur në vendin e ngjarjes, të njëjtit janë sulmuar me zollë, granata dore e armë zjarri, ku të shtënat po vazhdojnë akoma.
​Vrasja e policit, Konjufca: I kërkojmë faktorit ndërkombëtar ta dënojë Serbinë

​Vrasja e policit, Konjufca: I kërkojmë faktorit ndërkombëtar ta dënojë Serbinë

Kombëtare, Lajme
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka kërkuar nga faktori ndërkombëtar që të dënojë Serbinë për agresionin ndaj Kosovës. Pas ngjarjes tragjike, ku ka mbetur i vrarë një polic i Kosovës në fshatin Basnjska të Leposaviqit nga grupet e armatosura serbe, Konjufca ka shkruar se ky është sulm i drejtpërdrejt ndaj rendit kushtetues. Konjufca ka thënë se autorët e këtij krimi, duhet urgjentisht të sillen para drejtësisë, për çka u ka bërë thirrje edhe institucioneve të drejtësisë për veprim. Ky është shkrimi i plotë i Konjufcës: Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme (e diel) është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është dhënë nga kryeministri Albin Kurti përmes rrjeteve sociale. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Banjska të Le...
Mbyllet pika kufitare në Bërnjak

Mbyllet pika kufitare në Bërnjak

Kombëtare, Lajme
Pika kufitare në Bërnjak është mbyllur për hyrje nga Serbia. Mbyllja e kësaj pike vjen pas rritjes së tensioneve në veri të vendit, ku në orët e mëngjesit u vra një polic i Kosovës dhe u plagos një tjetër nga grupe kriminale. Në lidhje me këtë, kanë reaguar të gjithë liderët e shtetit, ku e kanë dënuar si akt dhe kanë bërë thirrje që kryesit e kësaj vepre të dalin para drejtësisë.
Sulmi në Veri, kjo është gjendja e policit të plagosur dhe të lënduar

Sulmi në Veri, kjo është gjendja e policit të plagosur dhe të lënduar

Lajme, Më të lexuarat
Sot në fshatin Banjskë të Leposaviqit nga disa të shtëna me armë zjarri ka mbetur i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku. Policia e Kosovës ka dhënë detaje për rastin dhe ka njoftuar se përveç Bunjakut edhe një polic është plagosur dhe një tjetër është lënduar. Në komunikatë thuhet se sipas mjekëve të dy janë jashtë rrezikut për jetë dhe janë dërguar në SHSKUK për trajtim të mëtutjeshëm mjekësor. “Zyrtarët policorë të plagosur janë tërhequr nga lokacioni dhe janë transportuar në Spitalin Rajonal në Mitrovicë Jugu, ku nga mjeku kujdestar është konstatuar vdekja e njërit nga zyrtarët policor të plagosur rëndë, ndërsa dy zyrtarë të tjerë, njëri i plagosur dhe tjetri i lënduar, sipas mjekëve janë jashtë rrezikut për jetë dhe të njëjtit janë transportuar në SHSKUK për trajtim të mëtutjeshëm mje...
Vrasja e policit në veri, reagon Haradinaj: Ky sulm terrorist është goditje mbi stabilitetin në Kosovë

Vrasja e policit në veri, reagon Haradinaj: Ky sulm terrorist është goditje mbi stabilitetin në Kosovë

Kombëtare, Lajme
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar pas vrasjes së policit në veri. Ai në në postim në Facebook ka shkruar se sulmi i sotëm është goditje e rëndë mbi paqen dhe stabilitetin jo vetëm në Kosovë por edhe në rajon. “Ky sulm terrorist është goditje e rëndë mbi paqen dhe stabilitetin jo vetëm në Kosovë por edhe në rajon! Beogradi duhet që urgjentisht të heqë dorë nga veprimet e veta destabilizuese e luftënxitëse me pasoja të paparashikueshme jo vetëm për Kosovën por edhe për Serbinë. Është investuar shumë për paqen dhe askush nuk do të lejohet ta rrezikojë atë”. “Ftoj organet tona të rendit për bashkërendim të veprimeve me KFOR dhe aleatët tanë të sigurisë të prirë nga Amerika, dhe të ndërmarrin të gjitha veprimet e nevojshme për ta zbardhur gjithë këtë situatë dhe për të sjell...
Osmani ndërpret vizitën në New York, shkaku i zhvillimeve në veri

Osmani ndërpret vizitën në New York, shkaku i zhvillimeve në veri

Kryesoret, Lajme
Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka ndërprerë vizitën zyrtare në New York. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga këshilltari për media Bekim Kupina. Kupina tha se Osmani sot do të niset për Kosovë. “I ka anuluar të gjitha aktivitetet e parapara për të hënën dhe të martën në New York”, tha Kupina. Si pasojë e një sulmi të armatosur në fshatin Banjskë të Zveçanit u vra një polic i Kosovës.
“U gjuajtëm me zollë, granata e armë”, Policia tregon si erdhi deri te vrasja e zyrtarit policor

“U gjuajtëm me zollë, granata e armë”, Policia tregon si erdhi deri te vrasja e zyrtarit policor

Kombëtare, Lajme
Policia e Kosovës ka dhënë detaje se si erdhi deri te momenti ku mbeti i vrarë një polic e u plagos një tjetër në veri të vendit. Sipas policisë, gjatë realizimit të detyrave policore, rreth orës 02:34 në Mitrovicë të Veriut, njësia për ndërhyrje të shpejtë e policisë kufitare ka vërejtur se në hyrje të fshatit Bajnskë, në urë janë vendosur dy kamionë pa targa, ku me çrast është bllokuar hyrja në këtë fshat. “Njësitë e rendit të Stacionit Policor Zveçan, pas pranimit të informacionit i janë përgjigjur rastit dhe janë nisur me tri njësi në drejtim të lokacionit dhe posa kanë mbërri në afërsi të vendit ku është raportuar bllokada, njësitë policore kanë hasur në rezistencë ku nga disa pozicione të ndryshme janë gjuajtur me arsenal armësh të zjarrit, përfshirë këtu edhe me granata dore dhe...
Reagon presidentja: Vrasja e policit e planifikuar nga bandat kriminale serbe, sulm ndaj Kosovës

Reagon presidentja: Vrasja e policit e planifikuar nga bandat kriminale serbe, sulm ndaj Kosovës

Kryesoret, Lajme
Një rast i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në veri të Kosovës, ku një polic me gradën e rreshterit ka mbetur i vrarë si pasojë e sulmeve në fshatin Banjskë të Leposaviqit, ndërsa një tjetër zyrtar policor kufitar është plagosur. Reagim të menjëhershëm ka bërë presidentja Osmani, e cila ka thënë se vrasja e policit është planifikuar nga bandat kriminale serbe. Reagimi i presidentes Osmani: Vrasja e një polici dhe plagosja e një polici tjetër në veriun e Kosovës, e planifikuar, orkestruar dhe ekzekutuar nga bandat kriminale serbe, është sulm ndaj rendit dhe ligjit në veriun e vendit, është sulm ndaj Kosovës. Këto sulme dëshmojnë edhe njëherë fuqinë destabilizuese të bandave kriminale, të organizuara nga Serbia, të cilat prej shumë kohësh, siç është dëshmuar edhe me sulmet ndaj p...