The Guardian: Kosova shumë e vogël për ambiciet e Dua Lipës

Simon Hattenstone, shkrimtari dhe gazetari veteran i The Guardian e ka intervistuar këngëtaren shqiptare me famë botërore, Dua Lipa.

Këngëtarja ka treguar se si nga një “meme poshtëruese” që kërcënonte ta errësonte suksesin e saj rekord, arriti të mbërrinte në maje të skenës muzikore globale.

Dua Lipa, në moshën 28-vjeçare, tashmë është kolosale. Albumi i saj i fundit, Future Nostalgia, ishte albumi i tretë më i shitur në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2020 dhe albumi i 10-të më i madh në botë atë vit me 3.3 milionë shitje. Ajo krijoi katër këngët më të mira në Mbretërinë e Bashkuar – Don’t Start Now, Physical, Levitating dhe Break My Heart. Ajo ka fituar shtatë çmime Brit dhe tre Grammy, dhe ka 88.6 milionë ndjekës në Instagram.

Por tani ylli i popit, kantautorja, producentja është në prag të diçkaje edhe më të madhe, shkruan The Guardian.

Është një vit i madh për ju, them unë – i thotë gazetari 61-vjeçar këngëtares shqiptare.

“Po, është masiv” thotë Dua, e cila thotë se nuk mund ta besojë se kjo po i ndodh në jetë.

“Çfarë nuk mund të besoni?”, e pyet gazetari.

“Vetëm sa larg kam arritur”, përgjigjet Dua.

Është Lipa klasike – e sigurt, këmbëngulëse dhe pak mbrojtëse. “Unë nuk jam e befasuar”, thotë ajo, “Unë jam thjesht e emocionuar që kam ardhur në këtë pikë”, shkruan Hattenstone.

The Guardian shkruan se Dua Lipa lindi në Londër nga prindër shqiptarë kosovarë të cilët u larguan nga Kosova në vitin 1992, menjëherë pasi Jugosllavia ishte shpërbërë dhe në një kohë të diskriminimit në rritje ndaj shqiptarëve. Nëna e saj, Anesa, fëmija i një babai kosovar dhe nënës boshnjake, u trajnua si avokate. Babai i saj, Dukagjini, është djali i Seit Lipës, një historian i nderuar dhe ish-drejtues i Institutit të Historisë së Kosovës. Në vitet 1980, Dukagjini ishte anëtar i rock-grupit kosovar Oda, përpara se të kualifikohej si dentist. Në Angli, kualifikimet e tyre ishin të kota, shkruan mediumi i madh britanik.

Dua, më e madhja nga tre fëmijët, u premtua si këngëtare. Ajo ndoqi shkollën e teatrit Sylvia Young në Londër derisa familja u kthye në Kosovë, pasi vendi e shpalli pavarësinë në vitin 2008, kur ajo ishte 11 vjeçe. Deri atëherë, Dukagjini studionte për komunikim masiv në Institutin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Kosovë. A kishte qenë grupi i tij i suksesshëm? “Po”, thotë ajo. “Edhe tani, është si një grup kulti”.

Me popullsinë e saj prej 1.87 milionë banorësh, Kosova ishte shumë e vogël për t’i mbajtur ambiciet e Lipës. Në moshën 15-vjeçare, ajo iu lut prindërve të saj që ta lejonin të kthehej vetë në Londër për ta ndjekur një karrierë në muzikë. A është e vërtetë që ju ua keni dorëzuar atyre një prezantim në PowerPoint? “Jo”, thotë ajo. Pra, si i binde ata? “Thjesht pata një bisedë me ta. Më duhej të kthehesha dhe të mbaroja GCSE-në nëse doja të shkoja në universitet në Londër. Ky ishte argumenti im kryesor për të gjithë. Dhe siç i pëlqen të thotë babait tim, unë jam një person shumë i vështirë për t’i thënë jo”.

Pse? “Kam qenë gjithmonë shumë e vendosur. Gjithmonë e kam ditur se çfarë kam dashur”. Lipa e fitoi argumentin, por ajo nuk përfundoi duke shkuar në universitet, shkruan Guardian.

Në Londër, siç transmeton Exppress, ajo ndau një banesë me një mik të familjes dhe përfundoi GCSE dhe nivelet A. Ajo ngarkoi këngët e saj në YouTube, iu bashkua një agjencie modelimi dhe modeloi për Topshop. Në vitin 2013, në moshën 17-vjeçare, ajo nënshkroi një kontratë me Tap Management dhe, një vit më vonë, siguroi një marrëveshje rekord me Warner Bros.