E premte, Janar 27

Ballina

Kurti i buzëqeshur e Vuçiqi “tym” në takimin në Bruksel

Kurti i buzëqeshur e Vuçiqi “tym” në takimin në Bruksel

Ballina
Në Bruksel janë duke u zhvilluar takimet ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq. Ky takim është duke u ndërmjetësuar nga shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell dhe emisari i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, njofton Klan Kosova. Në një video që është xhiruar brenda sallës së takimit, Kurti shihet i buzëqeshur, ndërsa Vuçiq duket shumë i ftohtë.
Shiu i madh në Kosovë, FSK e gatshme për ndërhyrje

Shiu i madh në Kosovë, FSK e gatshme për ndërhyrje

Ballina, Kryesoret
Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka deklaruar se pas reshjeve të mëdha që shkaktuan edhe vërshime në shumë pjesë të vendit, autoritetet zyrtare janë duke e monitoruar situatën në terren. Ai me anë të një postimi në Facebook, u shpreh se FSK-ja është e gatshme me krejt kapacitetet e saja që t’u dalë në ndihmë qytetarëve. “FSK si gjithherë, në secilën situatë emergjente, është e gatshme plotësisht, me të gjitha kapacitetet e saj në dispozicion, që të realizoj detyrën ligjore në mbështetje ushtarake të autoriteteve civile dhe qytetarëve tanë pa dallim”, shkroi Mehaj.
Escobar: Publiku do të përfshihet në diskutimet për planin franko-gjerman

Escobar: Publiku do të përfshihet në diskutimet për planin franko-gjerman

Ballina, Kryesoret
Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë plotësisht të përfshira në procesin e dialogut Kosovë-Serbi. Zëvendësndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit dhe i dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, deklaroi se tërheqja e serbëve të Kosovës nga institucionet e Kosovës, nuk është zgjidhje për mosmarrëveshjet aktuale dhe është potencial për të përshkallëzuar më tej tensionet në terren. Pas dy ditësh, fillon zbatimi i masës së shqiptimit të gjobave në Kosovë, për vozitësit që në veturat e tyre, bartin targat ilegale. Si e sheh këtë situatë Departamenti Amerikan i Shtetit? Escobar: Shpresojmë që të dyja palët të arrijnë një marrëveshje në ditët në vijim, me mbështetjen e Emisarit Special të BE-së. Ne vazhdojmë t’i mbështesim në mënyrë aktive këto përpjekje. Lista Serbe ka ...
‘Të qortuar’ nga Kosova, ‘të kërcënuar’ nga Serbia: A janë në zor serbët e rëndomtë të Kosovës në veri?

‘Të qortuar’ nga Kosova, ‘të kërcënuar’ nga Serbia: A janë në zor serbët e rëndomtë të Kosovës në veri?

Ballina, Kryesoret
Është e mundshme që tensionet në veri të kenë prekur më drejtpërdrejtshëm vetë qytetarët serbë të Kosovës se sa analistët shqiptarë të studiove televizive që flasin vazhdimisht dhe shpesh pakujdesshëm për këtë temë. Madje edhe serbët lojalë ndaj shtetit të Kosovës duken aktualisht të harruar në diskursin politik shqiptar. Por, kjo harresë mund t'i kushtojë shtetit më të ri në Evropë. Qytetarët serbë të cilët kanë targa ilegale vazhdojnë të qortohen nga ana e zyrtarëve policorë të Kosovës. Në tjetrën anë, disa prej atyre që i hoqën targat ilegale e pësuan me djegie të veturave nga persona të paidentifikuar. Rreth 20 qytetarë i ndërruan targat. Dhe të paktën gjashtë prej tyre e pësuan me djegie të veturave. Probabiliteti që nëse ndërron targat ilegale të të digjet vetura është shumë sh...
Tjetër propozim për targat, BE thotë se është në pritje të përgjigjes nga Prishtina

Tjetër propozim për targat, BE thotë se është në pritje të përgjigjes nga Prishtina

Ballina
Bashkimi Evropian është në pritje të përgjigjes së Kosovës për një propozim lidhur me çështjen e targave serbe, që gjatë ditës së martë i dërguari i Posaçëm për dialogun, Miroslav Lajçak, ia ka prezantuar kryenegociatorit të Kosovës për dialog, Besnik Bislimi, gjatë takimit të tyre në Bruksel. Kështu kanë thënë për Radion Evropa e Lirë burimet diplomatike në BE, por pa dhënë detaje për propozimin në fjalë. Burimet kanë konfirmuar se fjala është për propozimin për të zgjidhur urgjentisht çështjen e zbatimit të vendimit për ndërrimin e targave ilegale të Serbisë, në mënyrë që të shmangen tensionet në veri të Kosovës. Kryenegociatori i Kosovës në dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi, tha më 16 nëntor në Prishtinë se “ka elemente që i kemi diskutuar për mundësinë për dalje nga kriza, p...
​Diabeti – 8% e kosovarëve të prekur, diagnostikimi në faza të vonshme

​Diabeti – 8% e kosovarëve të prekur, diagnostikimi në faza të vonshme

Ballina
Rreth 8 për qind e njerëzve në Kosovë vuajnë nga sëmundja kronike e diabetit, ndërsa lloji më i përhapur i kësaj sëmundje është TIP-2. Me qëllim që të ofrohen medikamente më të përshtatshme për trajtim të diabetit tani po punohet edhe në zgjerimin e barnave të listës esenciale për këtë sëmundje. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, Merita Emini-Sadiku u shpreh se mbi 90% e pacientëve në këtë klinikë u takojnë atyre me diabet, ndërsa deri në 900 pacientë në vit marrin trajtim spitalor për këtë sëmundje. Sipas saj, sëmundja e diabetit, që ndryshe njihet si e sheqerit, është ndër sëmundjet më të përhapura në vendin tonë. “Në Klinikën e Endokrinologjisë dominojnë pacientët me diabet, mbi 90% janë pacientë që kanë sëmundje me sheqerin, kryesisht me diabet TIP 2, diku 95 % të...
Tri forume për katër-pesë ditë, Paris-Vjenë-Stutgart: Çka po bën kryeministri Kurti?

Tri forume për katër-pesë ditë, Paris-Vjenë-Stutgart: Çka po bën kryeministri Kurti?

Ballina
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar për në Shtutgart të Gjermanisë për të marrë pjesë në një forum tjetër. Ai paraprakisht ishte në Forumin e Vjenës dhe atë të Parisit. Pse kaq i dhënë pas forumeve kryeministri i Kosovës? Ish ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi, kritikohej vazhdimisht për udhëtimet e shpeshta e të pafrytshme. Por, “elefanti në dhomë”, kryeministri Kurti në fakt po bënte udhëtime edhe më të shpeshta se ish vartësi i tij. Kurti ka marrë pjesë në shumë simpoziume, varrime, samite, forume, darka, konferenca etj. të cilave nuk dihet nëse ia ka parë hairin Republika e Kosovës. Veçanërisht të bujshme kishin qenë udhëtimet si vijon: pjesëmarrja në varrimin e ish kryeministrit të vrarë japonez Shinzo Abe në Tokio të Japonisë; udhëtimi në Osllo ...
Paralajmërimi i Konjufcës, me këto statistika në vitin 2060 do të jemi vetëm 1.2 milionë banorë

Paralajmërimi i Konjufcës, me këto statistika në vitin 2060 do të jemi vetëm 1.2 milionë banorë

Ballina
Kreu i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca në një tryezë në të cilën është diskutuar perspektiva demografike e Kosovës është shprehur i shqetësuar me evoluimin negative të të dhënave demografike të Kosovës. Konjufca ka thënë se shprehja që Kosova asetin më të rëndësishëm e ka rininë thuhet si me automatizëm derisa ka tërhequr vërejtjen duke thënë se vendi është më i vjetër për çdo vit, “Një prej aseteve kryesore që e ka Kosova është popullata e saj, sidomos rinia. Por po ashtu duhet të jemi diçka të vetëdijshëm. Ne si me automatizëm po e themi këtë, që aseti për I rëndësishëm për Kosovën është rinia. Por duhet ta kemi në të njëjtën kohë parasysh, që Kosova për çdo vit është më pak e re dhe këtë do ta kemi në vëmendje”, ka thënë Konjufca. Konjufca ka thënë se duhet shqetësuar për f...
Apeli ia ulë dënimin Goran Stanishiqit nga 20 në 15 vjet burgim për vrasjen e 13 civilëve gjatë luftës në Kosovë

Apeli ia ulë dënimin Goran Stanishiqit nga 20 në 15 vjet burgim për vrasjen e 13 civilëve gjatë luftës në Kosovë

Ballina
Gjykata e Apelit e ka aprovuar pjesërisht si të bazuar ankesën e mbrojtësit të të dënuarit për vrasjen e 13 civilëve gjatë luftës në Kosovë, Goran Stanishiq, duke ndryshuar aktgjykimin e shkallës së parë ndaj tij, përkitazi me vendimin mbi dënim, ashtu që ia ka ulur dënimin të njëjtit nga 20 në 15 vjet burgim. Më 5 tetor 2021, Gjykata Themelore në Prishtinë, Goran Stanishiqin e kishte dënuar me 20 vite burgim për vrasjen e 13 civilëve gjatë luftës në Kosovë. Ndërsa, Apeli më 27 shtator 2022, kishte shqyrtuar ankesën e mbrojtjes, ku ishte kërkuar që Stanishiq të lirohet nga akuza apo që çështja të kthehet në rigjykim, raporton “Betimi për Drejtësi“. Në vendimin e Apelit, i cili rezulton të jetë publikuar më 27 tetor 2022, thuhet se Stanishiq gjykohet me dënim burgimi në kohëzgjatj...
Qeveria s’i lejon qytetarët t’i tërheqin 30%: Mbi 170 milionë euro humbje të Trustit për 9 muaj

Qeveria s’i lejon qytetarët t’i tërheqin 30%: Mbi 170 milionë euro humbje të Trustit për 9 muaj

Ballina
Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës (FKPK) ka vazhduar me rezultate negative në investimet e kursimeve pensionale të qytetarëve. Sipas raportit të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) për sistemin financiar deri në muajin shtator të këtij viti, humbjet e Trustit për periudhën janar-shtator 2022 arrijnë shumën e përgjithshme prej 170.5 milionë €, raporton Front Online. Vlera e përgjithshme e aseteve të Trustit kalon shifrën prej 2.3 miliardë €. Përderisa investimet e Trustit në tregjet ndërkombëtare kanë marrë tatëpjetën, së shpejti deputetët e Kuvendit të Kosovës pritet të vendosin për iniciativën që qytetarëve të Kosovës t’u lejohet tërheqja e deri 30% të kursimeve pensionale. Kjo iniciativë njëher ka dështuar në Kuvend, përderisa është rikthyer sërish pas një peticioni qyteta...