E diel, Dhjetor 4

Kryesoret

Vrasja e shtatzënës: IPK rekomandon suspendimin e Komandantit të Policisë në Lipjan

Vrasja e shtatzënës: IPK rekomandon suspendimin e Komandantit të Policisë në Lipjan

Kryesoret
IPK rekomandon suspendimin e Komandantit të Stacionit policor të Lipjanit, një rreshteri dhe dy hetuesve Prishtinë/Hajvali, 03 dhjetor 2022, Inspektorati Policor i Kosovës sipas detyrës zyrtare ka filluar hetim paraprak mbi veprimet e ndërmarra policore në rastet që policia ka trajtuar ndaj të dyshuarit S.H për “Dhunë në familje” dhe “Mbajtja në pronësi, kontroll apo posedim i paautorizuar i armës”. Këto raste janë trajtuar nga Drejtoria Rajonale e Policisë Ferizaj, përkatësisht Stacioni Policor Shtime, si dhe Stacioni Policor Lipjan i cili ka qenë i ngarkuar me zbatimin e Urdhër-mbrojtjes e palës së mbrojtur H.M . Hetuesit e IPK-së, si rezultat i ndërmarrjes së disa veprimeve hetimore, kanë arritur deri tek dyshimi i arsyeshëm, se lidhur me zbatimin e Urdhrit-mbrojtës nga a...
LAJMI I FUNDIT: Sokol Halili vret veten

LAJMI I FUNDIT: Sokol Halili vret veten

Kryesoret
Është vetëvrarë Sokol Halili, burri i cili e ka vrarë ish-gruan e tij, 35 vjeçaren Hamide Magashi, para Klinikës së Gjinekologjisë. Lajmin e ka konfirmuar ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. “Pas një pune intenzive të të gjitha njësiteve të Policisë së Kosovës është arritur që të lokalizohet vendndodhja e vrasësit Sokol Halili. Përkundër tentativës së zyrtarëve policor që të negociojnë dorëzimin, dorasi vret veten”, tha Sveçla.
Sot i jepet lamtumira e fundit gruas shtatzënë që u vra para QKUK-së

Sot i jepet lamtumira e fundit gruas shtatzënë që u vra para QKUK-së

Kryesoret
Gruaja shtatzënë që u vra të mërkurën në mbrëmje para objektit të Klinikës së Gjinekologjisë në Prishtinë do të varroset sot. I dyshuar për vrasjen e saj, ndodhet ende në arrati. Policia gjatë ditës së djeshme e ka shpallur në kërkim të njëjtin duke kërkuar edhe ndihmën e qytetarëve për ta kapur, shkruan Reporteri.net. Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla gjatë ditës së djeshme ka thënë se ka kërkuar angazhim maksimal të të gjithë zyrtarëve policorë për arrestimin e menjëhershëm dhe sjelljen para drejtësisë të Sokol Halilit. Sveçla ka thënë se arrestimi dhe drejtësia janë urgjenca e këtij rasti. Të njëjtit siç u raportua dje, i është gjetur vetura në sheshin “Ahmet Shtimja”. Policia tha se i dyshuari është kërkuar në disa lokacione, por ende nuk kanë arritur ta kapin. /Report...
Haxhiu pas vrasjes në Gjinekologji: Nëse ka pasur dështime, do të ketë dorëheqje e shkarkime

Haxhiu pas vrasjes në Gjinekologji: Nëse ka pasur dështime, do të ketë dorëheqje e shkarkime

Kryesoret
Krimi monstruoz ndaj gruas shtatzënë në oborrin e Klinikës së Gjinekologjisë në QKUK, Hamide Magashi, e cila dyshohet se u vra nga ish bashkëshorti i saj, Sokol Halili, ka bërë që sot të mblidhet grupi i ngushtë ndërministror për raportim për së afërmi me secilin veprim instituticional për rastin, raporton Gazeta Sinjali. Pas mbledhjes, për media është deklaruar ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, e cila ka thënë se vrasja e dyshimtë është papërgjegjësi e institucioneve dhe papërgjegjësi e prokurorit të rastit, meqë viktima edhe më herët kishte denoncuar dhunën në Polici, por që i dyshuari ishte liruar në procedurë të rregullt. Haxhiu ka thënë se rasti tragjik i mbrëmshëm, tregon që duhet ende shumë punë për të bërë, teksa tha se në momentin që dëshmohet se institucionet kanë dë...
Kurti: S’ka asgjë të befasishme që ambasadori amerikan ka informacion më shumë se unë

Kurti: S’ka asgjë të befasishme që ambasadori amerikan ka informacion më shumë se unë

Kryesoret
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk e ka vlerësuar si të befasishme deklaratën e dhënë se, ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka më shumë informacion sesa kryeministri për çështjen e veriut. Kurti këtë e ka deklaruar në Kuvendin e Kosovës, përgjatë interpelancës të së mërkurës për situatën në veri. Tutje, ai ka shtuar se e ka parë pozitive që ambasadori amerikan ka dashur të ndajë një informacion të këtillë, shkruan lajmi.net. “SHBA e kanë ambasadën edhe në Serbi edhe në Kosovë. Unë nuk e di pse shtiren të befasuar pse ambasadori ka pasur më shumë informacion se unë. Është shumë mirë që e ka nda atë informacion me mua. Këtu nuk ka asgjë negative, e asgjë të befasishme. Nuk e di që opozita a është konstruktive apo jo, por asnjë deputet i LDK-së nuk është këtu”, dek...
Vendos këshilli i BE-së: Kosovarët udhëtojnë pa viza më së largu nga 1 janari 2024

Vendos këshilli i BE-së: Kosovarët udhëtojnë pa viza më së largu nga 1 janari 2024

Kryesoret
Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian janë pajtuar të mërkurën për t’i dhënë mandatin Këshillit Evropian që të negociojë procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën me Parlamentin Evropian. Teksti është përpiluar nga Çekia, e cila ka udhëheqjen aktuale të BE-së, pas disa takimeve të grupeve punuese dhe diskutimeve dypalëshe me vendet që kanë pasur vërejtje. Sipas dokumentit, lëvizja pa viza për qytetarët e Kosovës do të jetë e mundur kur të hyjë në fuqi sistemi evropian i udhëtimit, ETIAS, dhe data për këtë është 1 nëntori i vitit 2023. Por, në rast se do të ketë vonesa për këtë sistem, liberalizimi i vizave për Kosovën do të hyjë në fuqi jo më vonë se më 1 janar të vitit 2024. Deri atëherë, Kosova duhet të synojë të ketë “marrëveshje apo aranzhime” për riatdhe...
Një shofer shkel këmbësorin në veri, pamjet i nxjerr kandidati serb për kryetar (Video)

Një shofer shkel këmbësorin në veri, pamjet i nxjerr kandidati serb për kryetar (Video)

Kryesoret
Aleksandar Arsenijoviq kandidati për kryetar të Mitrovicës Veriore, ka publikuar një video shokuese në rrjetin social Facebook nga Leposaviqi. Në videon që ka publikuar Arsenijoviq, shihet momenti kur një qytetar goditet nga një veturë që po lëvizte derisa shoferi madje edhe e incizon veprimin e tij. Sipas tij ky rast ka ndodhur para stacionit të Policisë. Nuk dihen arsyet e goditjes së tij, por kjo gjë ilustron situatën në të cilën ndodhen aktualisht qytetarët tanë serbë në mungesë të forcave të rendit. Politikani Arsenijoviq ka thënë se është i tmerruar nga ky rast teksa shpreson që i dyshuari të përgjigjet për këtë vepër./Gazeta10
Kryeministri Kurti nga Vlora: Të punojmë bashkë sepse duam, sepse duhet

Kryeministri Kurti nga Vlora: Të punojmë bashkë sepse duam, sepse duhet

Kryesoret
“Le t’i gëzohemi sukseseve të secilit shqiptar. Le t’i bëhemi krah secilit shqiptar”. Kështu e konkludoi urimin e 28 nëntorit, kryeministri Albin Kurti, gjatë vizitës së përbashkët me krerët shqiptarë në Vlorë në rastin e Ditës së Flamurit. “28 nëntori është pikënisja dhe pikëprerja e kombit tonë”, tha Kurti. Mes tjerash ai edhe kujtoi se më 27 nëntor, Kosova shënoi Ditën e Forcës, vit këtë të cilin e quajti vit të ushtrisë. “Përkrahë aleatëve tanë po kontribuojmë në mbrojtjen e vlerave universale të lirisë, paqes dhe demokracisë”.
1 muaj paraburgim për logopedin dhe dy familjarët e vajzës me autizëm

1 muaj paraburgim për logopedin dhe dy familjarët e vajzës me autizëm

Kryesoret
Gjykata Themelore në Gjilan ka vendosur masën e paraburgimit ndaj Iljasa Fazliut, pas dyshohet se abuzoi psiqikisht një 5-vjeçare, ndërsa masa e njëjtë iu caktua edhe dy familjarëve të fëmijës. Sipas komunikatës së Gjyaktës, Fazliu më 26 nëntor gjatë periudhës kohore “nga ora 10:00 deri në orën 11:00 ka përdorur metodë të papërshtatshme për trajtim dhe nuk ka zbatuar rregullat e profesionit të logopedit”. “Ekziston dyshimi bazuar se i pandehuri I. F., me datë 26 nëntor 2022, në intervalin kohor prej orës 10.00-11.00 minuta, në ordinancën private, në cilësinë e mjekut Defektolog –Logoped, haptas ka përdorur metodë të pa përshtatshme për trajtim dhe nuk ka zbatuar rregullat e profesionit të logopedit, ashtu që gjatë seancës për trajtim të fëmijut të moshës 3 vjeçare, me gjendje të auti...
Raporti i fundit i NATO-s: Serbia mund të izolohet dhe rrezikon integrimin në BE nëse s’e dënon Rusinë për invazionin në Ukrainë

Raporti i fundit i NATO-s: Serbia mund të izolohet dhe rrezikon integrimin në BE nëse s’e dënon Rusinë për invazionin në Ukrainë

Kryesoret
Raporti i fundit i NATO-s për Ballkanin Perëndimor sjell paralajmërime të reja shqetësuese për Serbinë. Nëse lufta në Ukrainë vazhdon, dhe Serbia është këmbëngulse për të mos iu bashkuar sanksioneve kundër Rusisë, kërkesa e Serbisë për t’u anëtarësuar në BE është në rrezik dhe ky vend kërcënohet me mundësinë e izolimit të plotë, sipas NATO-s. Raporti i fundit i NATO-s analizon mënyrën në të cilën Ballkani Perëndimor u përball me sfidat e shkaktuara nga lufta në Ukrainë. Në pjesën hyrëse u bë e qartë se nuk do të jetë më i mundur shmangia e rreshtimit përfundimtar me Perëndimin apo Rusinë. “Lufta e egër dhe e paprovokuar e Rusisë kundër Ukrainës tani përfaqëson një moment sqarimi për Ballkanin Perëndimor. Deri më tani, Rusia ka ofruar një rrugë të ndryshme për disa lojtarë në rajon...