Tags : Gjermani

LAJME

Flet daja i dy vëllezërve nga Deçani që u mbytën

Dje në Gjermani tragjikisht kanë humbur jetën dy vëllezërit nga Deçani, Hasani (17 vjeç) dhe Bleriani (13 vjeç). Drama ka ndodhur në mëngjesin e së martës rreth orës 7 në stacionin hekurudhor në Bruckberg në Gjermani. Daja i dy të ndjerëve për mediat gjermane ka treguar se nëna i kishte dërguar djemtë e saj deri […]Read More

LAJME

Detaje rrëqethëse të ngjarjes së rëndë ku vdiqën dy të

Detaje rrëqethëse të ngjarjes së rëndë ku vdiqën dy të rinjë kosovarë, aksidentalisht në Gjermani, janë dhënë nga zëdhënësi i Policisë, Gunther Tomaschko. Ai në një deklaratë për mediat gjermane, ka shpjeguar ngjarjen e cila tronditi opinionin si në Gjermani, gjithashtu edhe në Kosovë. “Drejtuesi i trenit tentoi të bënte një frenim emergjent, por ishte […]Read More

LAJME

Ndërron jetë në Gjermani një 19 vjeçar nga Kosova

Një 19-vjeçar nga Kosova e ka humbur jetën në aksident trafiku në Gjermani. I riu me inicialet A.L, është nga fshati Glloboçicë. Aksidenti tragjik ka ndodhur sot në orët e hershme të mëngjesit. I ndjeri do të varroset në Gjermani. NjoftimPas një aksidenti të sotëm në orët e hershme të mëngjesit në Gjermani humbi jetën […]Read More

LAJME

Riatdhesohen 1400 shtetas të Kosovës nga Gjermania

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani ka njoftuar se dje dhe sot janë realizuar edhe dy fluturimet e fundit të Posaçme nga Düsseldorfi dhe Stuttgarti me shtetas të Kosovës të cilët kanë qenë pjesë e listave emergjente për riathdhesimin në Kosovë. Deri më tash, në bazë të të dhënave të Ambasadës së Kosovës, nga […]Read More