Tags : Turqi

Panik në Turqi pas tërmetit me magnitudë 5.6 ballë, PAMJE

Nuk kanë të ndalur lëkundjet e tokës në Turqi. Një tërmet i fortë me magnitudë 5.6 ballë ka goditur rajonin e Mugllas. Sipas raportimeve të EMSC tërmeti ka qenë me magnitudë 5.6 dhe është ndjerë edhe në disa ishuj të Greqisë. Zyrtarët turq deri më tani nuk ka pasur raportime për lëndime në njerëz apo […]Read More

Shërohen 80% e të prekurve me Covid-19 në Turqi

Sot Turqia konfirmoi mbi 1.922 raste të pacientëve të ri të shëruar nga Covid-19, teksa në nivel vendi janë shëruar 80% e pacientëve, sipas ministrit të shëndetësisë. Numri i përgjithshëm i personave të shëruar nga sëmundja ka arritur në 135,322, tha Fahrettin Koca në Twitter. “Shumica e pacientëve që testuan pozitivisht u shëruan nga sëmundja […]Read More

Tërmet i fuqishëm në Turqi

Një tërmet me madhësi 5 goditi në lindje Turqinë të premten, sipas agjencisë së vendit të për katastrofat. Tërmeti ndodhi në thellësinë e shtatë kilometrave (4.3 milje) në rrethin Puturge të provincës Malatya, tha Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) në faqen e tij të internetit. Tërmeti, i cili u ndje në provincat […]Read More