E premte, Qershor 2

FUN

Këto janë gjashtë vendet ku vendosen kamera të fshehta në hotele

Këto janë gjashtë vendet ku vendosen kamera të fshehta në hotele

FUN
Një stjuardesë ajrore ka zbuluar një rutinë që ajo e bën gjithmonë kur hyn në dhomën e saj të hotelit për herë të parë – dhe kjo është kontrolli për kamerat e fshehta. Esther Sturrus, 22 vjeçe, e cila është stjuardesë që nga viti 2019, postoi një video në TikTok për të shpjeguar se si skanon dhomën e saj për kamera të mundshme. E në fakt përdoruesit e mediave sociale e kanë lavdëruar atë për ndarjen e ‘këshillave të vlefshme’. Në videon, e cila tashmë është bërë virale me më shumë se 3.7 milionë shikime dhe 480,000 pëlqime, Sturrus shpjegon saktësisht se çfarë bën. Në video, ajo fillon duke kontrolluar pasqyrat në banjën e saj. Ajo e bën këtë duke shtypur xhamin për të parë nëse shfaqet ndonjë gjë, ose nëse ka një shirit në gotë. Më pas, stjuardesa nga Holanda, kontrollon skajet e...
Një objekt është ‘ekstra’ në këtë foto, a mund ta shihni cili?

Një objekt është ‘ekstra’ në këtë foto, a mund ta shihni cili?

FUN
Sa herë që testojmë mendjen tonë, i japim një shans për të përmirësuar aftësitë e saj dhe për t’u bërë më e mprehtë dhe më e shpejtë. Kjo është arsyeja pse ne nuk duhet të humbasim kurrë një mundësi për të zgjidhur çdo sfidë që e vë trurin tonë në provë. Andaj, ne ju sjellim një foto që do të testojë “aftësitë tuaja të vëzhgimit”. Aty (në foto) ka vetëm një gjë që nuk përputhet me të tjerat. Kushtojini vëmendje detajeve dhe, më e rëndësishmja, argëtohuni. Në ilustrimin që duket si një drekë krejtësisht e zakonshme, është një objekt që nuk i përket. Detyra juaj është të merrni me mend se cili objekt është. /Telegrafi/
Disa arsye se pse duhet të hani qershi para gjumit

Disa arsye se pse duhet të hani qershi para gjumit

FUN
Nuk ka njeri që të mos jetë i marrosur pas qershive. Është e pamundur të mos hutohesh nga larmia e nuancave të së kuqes në treg. Vlerat dhe vetitë e qershive Qershitë përmbajnë vitaminë A, vitaminë C dhe kalium. Vlerat shëndetësore që merr nga konsumimi i ushqimeve të pasura me vitamin A dhe vitaminë C përfshijnë: një sistem imunitar të përmirësuar, veti superiore të shërimit të plagëve dhe shikueshmëri më të qartë veçanërisht në kushte kur drita është e kufizuar. Konsumimi i ushqimeve të pasura me kalium ndihmon në uljen e tensionit të gjakut dhe zvogëlimin e rrezikut të formimit të gurëve në veshka. Qershitë janë një burim i pasur i antioksidantëve të fuqishëm që kryesisht gjenden në frutat dhe perimet që kanë ngjyrë të kuqe, vjollcë apo të errët.Një ushqim i pasur me antioksida...
Shfaqja e nishanëve të kuq në trup – kur duhet të shqetësohemi?

Shfaqja e nishanëve të kuq në trup – kur duhet të shqetësohemi?

FUN
Nishanet e kuqe në lëkurë nuk janë domosdoshmërisht një problem shëndetësor, përveçse në rastet kur ju bezdisin apo gjakosen. Në këtë rast duhet të vizitoheni menjëhere tek mjeku. Nishanet janë njolla të cilat mund të shfaqen dhe zhduken papritur nga trupi juaj. Mund të kenë ngjyra të ndryshme që variojnë nga kafja e errët tek e kuqja. Megjithatë nëse flasim specifikisht për nishanet e kuqe, shfaqja e përhershme dhe pa shkak e tyre mund të jetë shqetësuese. Informacione bazë mbi nishanet e kuqe Nishanet e kuqe mund te kenë edhe një origjinë gjenetike apo të shkaktohen nga plakja e lëkurës, por edhe në këtë rast duhet t’i kontrolloni me kujdes. Ky lloj nishani i kuq, shfaqet zakonisht gjatë moshës 40 – 50 vjeç. Në raste të veçanta mund të shfaqen edhe në mosha më të hershme duke fi...
A e dini pse nuk ka parashuta në aeroplan udhëtarësh?

A e dini pse nuk ka parashuta në aeroplan udhëtarësh?

FUN
Nëse keni fluturuar ndonjëherë me një aeroplan, me siguri keni pyetur veten pse linjat ajrore nuk ofrojnë parashuta për çdo pasagjer në rast aksidenti. Mungesa e parashutave në aeroplan është shkaktuar nga shumë arsye. Një nga arsyet është sigurisht fakti se trafiku ajror është një nga më të sigurtit. Për shembull, probabiliteti për të vdekur gjatë fluturimit është 1:11,000,000, ndërsa në trafikun rrugor raporti është 1:5,000. Pavarësisht përqindjeve, do të mendoni se aksidentet janë të mundshme. Duke qenë se stjuardesat na përgatisin për shqetësime të mundshme, ndër të tjera, duke na mësuar si të vendosim maskën e oksigjenit dhe rripin e shpëtimit, pyetja se pse nuk ka parashutë sigurisht që është e justifikuar. Këtu janë arsyet specifike: Avioni fluturon në lartësinë 10000 km...
Përse duhet ngrënë hudhra me stomak bosh

Përse duhet ngrënë hudhra me stomak bosh

FUN, Lajme
Kur mendon për ushqimet që duhen ngrënë me stomak bosh, hudhra është e fundit që të vjen ndër mend. Megjithatë sipas ekspertëve të mjekësisë popullore, kjo perime është e para që duhet ngrënë në mëngjes. Ekspertët kanë kryer shumë studime sipas të cilave, njeriu duhet të konsumojë hudhër përpara se të hajë apo pijë. Në këtë mënyrë dhe krejt e vetme, hudhra do të ketë aftësi më të forta kundër mikrobeve dhe infeksioneve. Kjo ndodh sepse kur jeni pa ngrënë, bakteret janë tejet të ekspozuar dhe të brishtë. Më poshtë do të ndiqni nga AgroWeb.org të gjitha arsyet përse hudhra duhet ngrënë me stomak bosh. Përse duhet ngrënë hudhra me stomak bosh Sipas të dhënave hudhra duhet ngrënë me stomak bosh sepse largon simptomat e hipertensionit, rregullon tensionin e gjakut dhe nxit ...
Çfarë duhet të bëni nëse vëreni një kobër?

Çfarë duhet të bëni nëse vëreni një kobër?

FUN, Globale
Tajlanda njihet si vend me plot gjarpërinj — më shumë se 200 lloje, duke përfshirë kobrat. Kjo mund të jetë shqetësuese për disa njerëz, por ishte ideale për Prangmart Charoenwai si djalë në Tajlandën jugore. Ai ishte i intriguar nga zvarranikët. Një herë ai kapi një gjarpër jo-helmues rreze dielli, duke e lënë të largohej ditë më vonë, kur nuk mundi ta ushqente siç duhet. Ai shikonte video në internet për të mësuar teknikat e kapjes së tyre, tha ai për CNN. Ai e pa kobrën e tij të parë kur ishte rreth 15 ose 16 vjeç, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv. “Ishte mjaft i madh,” tha Prangmart, tani 39 vjeç. “Më vonë e pashë atë gjarpër duke pwrhapur mbulesën e tij. Qëndrova atje duke parë sjelljen e tij. Më kërcënoi, por ndjeva se nuk ishte e frikshme… Mendova se ishte e buku...
Gjelëza bishtbardhë thyen rekord, fluturon për 11 ditë, pa u ndalur askund

Gjelëza bishtbardhë thyen rekord, fluturon për 11 ditë, pa u ndalur askund

FUN
Një gjelezë bishtbardhë, e njohur vetëm me numrin e etiketës satelitore 234684, ka fluturuar 13,560 kilometra, nga Alaska, në shtetin australian të Tasmanisë, pa u ndalur askund, duke vendosur një rekord të ri botëror për fluturimet maratonë të shpendëve. Zogu pesëmuajsh u nis nga Alaska më 13 tetor dhe të dhënat satelitore treguan se ai nuk u ndal gjatë fluturimit të tij maratonë që zgjati 11 ditë e një orë. I gjurmuar në Alaskë, zogu i species Limosa lapponica, fluturoi të paktën 13,560 kilometra, para se të zbriste në gjirin Ansons, në Tasmaninë veri-lindore. Rekordi i mëparshëm mbahej nga një mashkull i rritur i së njëjtës specie – 4BBRW – që fluturoi 13,000 kilometra, vitin e kaluar, duke mposhtur rekordin e tij të mëparshëm prej 12,000 kilometrash, një vit më parë. Shkenc...
Mimoza Kusari-Lila feston sot ditëlindjen, ja sa vite mbush ajo

Mimoza Kusari-Lila feston sot ditëlindjen, ja sa vite mbush ajo

FUN, Kombëtare, Lajme
Mimoza është një nga gratë më të forta në politikë. Edhe pse , jemi mësuar ta shohim në parti të ndryshme, Mimoza gjithmonë kishte një qëllim, të jetë afër qytetarëve, shkruan “Kosovarja” Mimoza aktualisht është deputete nga Lëvizja Vetëvendosje. Mimoza sot ka ditëlindjen, dhe po bënë 47-vite jetë. Ajo me një fotografi duke vrapuar, ka një urim për synim për vetën e saj : “Duke hyrë në 47-sh me vrap.
Vajzat janë BEKIM i madh nga Zoti!

Vajzat janë BEKIM i madh nga Zoti!

FUN
Një vajzë do t’ua mbajë dorën për një kohë, por do t’ju mbajë në zemër përgjithmonë! Lum ata prindër që kanë vajza pasi ato janë bekim i madh nga Zoti, shkruan starmommy, transmeton Klan Kosova. Ato janë të dashura dhe mbushin shtëpinë tuaj me lumturi, të qeshura dhe ngrohtësi. Të kesh një vajzë është shumë mirë pasi ato janë si sistemi yt i mbështetjes dhe shoqja jote më e mirë. Për t’i bërë njerëzit të dinë sa vajzat janë bekim, më poshtë i gjeni disa arsye: Vajzat janë shoqja mbështetëse dhe e dashur për të cilën ëndërron çdo prind. Buzëqeshja e tyre është gjëja më e mirë për prindërit Ato janë sistemi më i mirë i mbështetjes së prindërve Ato të heqin të gjitha tensionet Ato shqetësohen për ju më shumë sesa vetja juaj Vajzat i duan prindërit e tyre pa kushte ...